• Toplam 630 belediye işçisini kapsayan toplu iş sözleşmesini Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul birlikte imzaladılar.

Burdur Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında yürütülen görüşmelerde anlaşmaya varılarak üç yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı. Serenler Otel’de gerçekleştirilen sözleşme ile 630 belediye çalışanının maaşlarında ve sosyal haklarında  yüzde 40’a varan iyileştirme yapıldı. Belediye İş Sendikası ile Burdur Akaryakıt Hizmetleri A. Ş.  arasında imzalanan  toplu iş sözleşmesini Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile  Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul birlikte imzaladılar.

Toplu iş sözleşmesine Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve eşi Hülya Ercengiz, Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul,  belediye başkan yardımcıları Ali Say, Hasan Duygulu,  CHP Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, İyi Parti Burdur İl Başkanı Faruk Erkan, Belediye-İş Sendikası Burdur Şube Başkanı M. Ferit Çelikbaş, Belediye Meclis Üyeleri ve Burdur Belediyesi Personeli ve aileleri katıldı.

BELEDİYE-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI YURDAKUL, BURDUR BELEDİYESİ ÇALIŞANLARINA HİTAP ETTİ

Toplu iş sözleşmesi öncesi Serenler Otel avlusunda hazır bulunan belediye çalışanlarına hitap eden Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul “Bugün arkadaşlarımızın ve ailelerinin hayatı devam ettirebilmek için, namerde muhtaç bırakmamak için toplu iş sözleşmesinin imza töreni için buradayız. Ülkemiz kötü bir dönemden geçiyor. Biz bir emek örgütüyüz, biz sivil toplum örgütüyüz. Tabi toplu sözleşme imzaları yapacağız. Ama esas odaklanmamız, hedefimiz bu olmamalı. Eğer bu ülkeyi yaşanabilir, demokratik bir ülke yapamazsak, eğer gerçekten bir hukuk devleti yapamazsak, adaleti sağlayamazsak inanın ekonomik özgürlüğümüze hayatta kavuşamayız. Kavuşma imkânımız da olmaz. Bunun en büyük acısını, emekçiler, çalışanlar ve emekçi halk çeker, çekiyoruz da. Onun için başta çalışanlar yani işçi sınıfı önce birlikteliğini güçlendirecek ve hedefi demokrasi olacak, adalet olacak, özgürlük olacak. Bunları bulmadığımız sürece, belki sevgili başkanımızın yüzü işçi sınıfına, emeğe dönük olduğu için Burdur’da ayakta durabilecek sözleşmeler, ekonomik olarak iyileştirmeler yapılıyor ama Türkiye’nin her yeri Burdur değil. Onun için Türkiye’nin her yerinde başta emekçiler, adalet, özgürlük, demokrasi için mücadele etmeli. Sevgili başkanım biliyorum yüzünüz emeğe dönük. Bu yüreğinizde var. Bu emek sevgisi yüreğinizde olduğu müddetçe bizim omuzlarımızdan aşağı inmeyeceksin. Her türlü varız, bunu bilmeni isterim. Bu toplu sözleşme için sizlere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

BAŞKAN ERCENGİZ: “BİZLER EMANETÇİYİZ BELEDİYENİN GERÇEK SAHİPLERİ SİZLERSİNİZ”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz toplu iş sözleşmesi öncesi yaptığı konuşmada; “Her zaman birlikte olmaktan övündüğüm Burdur belediyesi ailesi ile bir gerekçe ile yeniden beraberiz. 8,5 yıl oldu göreve başladık birlikte bu şehir için güzel şeyler ürettik ve her defasında şunu söyledim “Bizler emanetçiyiz Belediyenin gerçek sahipleri sizlersiniz” dedi.

“BURDUR BELEDİYESİ’NDE HEP BİRLİKTE MUTLU OLALIM” VURGUSU

24 gün üzerinden hesaplanan ikramiye ücretini 30 güne çıkardıklarını sözlerine ekleyen Başkan Ercengiz; “Kıdemi ilk defa sözleşmemize aldık. Engelli çocuğu olan mesai arkadaşlarımıza belli ölçüde katkı vermeye çalıştık. Var olanı paylaştık. Bizim sizden bizden bir tek beklentimiz var. Önce siz evinizde mutlu olun sonra büyük ailemizde Burdur Belediyesi’nde hep birlikte mutlu olalım.” Sözlerine yer verdi.

ZAM ORANI YÜZDE 40’I BULUYOR

Belediye-İş Sendikası Burdur Şubesi Başkanı Ferit Çelikbaş, 630 işçiyi kapsayan  toplu iş sözleşmesi sonrası Çağdaş Burdur Gazetesi Muhabirimiz Halil İbrahim Kara’ya verdiği röportajda; “Yapılan toplu sözleşme ile 1 Ocak 2023 – 1 Temmuz 2023 arasında yüzde 35, sonrası 2 yıl boyunca her 6 ayda bir açıklanan enflasyon oranında  maaşlara zam ve sosyal haklara yüzde 40 oranında artış yapılacak.” dedi.

Halil İbrahim Kara- Mine Kaya