Burdur Belediye Meclisi Ekim Ayı toplantısında 11 gündem maddesi görüşülerek, karara bağlandı. Toplantıda Başkan Ercengiz, Burdur Belediyesi birimlerinin gerçekleştirdikleri çalışmaları özetledi.

Burdur Belediye Meclisi Ekim Ayı Toplantısı, Başkan Ercengiz başkanlığında düzenlendi. Burdur Belediyesi Fen İşleri Kampüsü Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda, 2 ek olmak üzere 11 gündem maddesi belediye meclisi üyelerince görüşülüp, oylanarak karara bağlandı.

BELEDİYE BİRİMLERİNİN ÇALIŞMALARINI AKTARDI

 Yoklamanın alınmasının ardından Başkan Ercengiz, Burdur Belediyesi birimlerince geçtiğimiz bir ayda tamamlanan ve devam eden çalışmaları aktardı. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından eski belediye hizmet binası önünün tesviye, sıkıştırma işlemleri başladı ve bitmek üzeredir, biliyorsunuz yeni planlamada bir yol geçişi olacağı için herhangi bir çökmeye ya da süreç içinde yol kullanımına engel bir durum oluşturmaması için gerekli çalışma yapılıyor. Karakent-Kurna-Hacılar-Çendik mevkisi elektrik hatlarını bağladılar, okul yaya geçitlerimiz ve servis duraklarımızın yerleri yeniden boyanıp işaretlendi. Güzelleştirme-2 Parkı kaldırım çalışmalarında sona geldik. Burç Mahallesi Atatürk Caddesi 100 metrelik drenaj hattı çalışması bitmek üzeredir. Muhtelif yerlerde dolgu, sıcak asfalt ve yama çalışmalarımız yeniden açılan cadde ve sokakların stabilize serme ve asfalt hazırlık çalışmalarında da son noktaya gelindi. Yeni Mahallede Demokrasi Parkımızı tamamladık. Sahil Evleri düzenlememizi bitirdik. Menderes, Hızırilyas, Aydınlık Evler ve diğer mahallelerimizdeki eksiklikleri giderilen parkların yanı sıra yeni parklarda kurularak çevre düzenlemeleri tamamlandı. 2 bin 500’e yakın bitki ve çalı dikimini gerçekleştirdik. Sera alanında yaklaşık 100 bin adet şeker tabağı olarak adlandırılan tohum ekimini tamamladılar” dedi.

TARIMSAL KALKINMA ZİRVESİ
Tarımsal Kalkınma Zirvesini değerlendiren Başkan Ercengiz, “Tarımsal Kalkınma Zirvesine katılarak Burdur Belediyesinin ve desteklediği kooperatif çalışmalarını ya da kooperatiflerin çalışmalarını İstanbul’daki fuara taşımaya çalıştık. Burdur Belediyesinin iştiraki olan ya da iktisadi işletmesine bağlı olarak çalışan atölyelerimizin üretimlerinin Kadıköy ve İzmir stantlarında görmek bizi son derece mutlu etti. Artık üretimi nerede pazarlayacağız gibi bir sıkıntımız kalmadığı gibi üretimi, istihdamı artıracak bir takım projeleri de hayata geçireceğiz. Bölgemizin diğer bir önemli tarım noktası olan Söğüt’ün ilk defa gerçekleştirdiği bir festivale katıldık. Tarım Fuarı merkezinde gayet güzel bir festival yapmış belediye başkanı arkadaşımız çünkü Söğüt’ün domatesi artık marka olma yolunda önemli adımlar atıyor ancak markanın değeri olmalıdır. Orada da kendisiyle bir müddet sohbet ettik, üretici kooperatiflerinin oluşturulması, kooperatifleşmenin önemine vurgu yaptık, gerek bizden gerekse büyükşehir deneyimi talep edilmesi halinde gerekli kolaylığı, yardımı ve elimizden geleni yapacağımızı da ifade ettik. İtfaiyeciler Haftamızı birlikte kutladık. Uygun olan meclis üyesi arkadaşlarımız geldiler özellikle itfaiyeci arkadaşlarımızın bu yaz bölgemizde çoğunlukla bitişik illerimizde çıkan yangınlara müdahalesi bizleri gururlandırdı. Burunlarının kanamadan evlerine dönmüş olması ayrı bir sevinç yarattı. Biz de o sevinci ve mutluluğu birlikte paylaşmak istedik. İtfaiyeci arkadaşlarımızla birlikte bir öğle yemeği yedik. Onlarla birlikte olduk” diye konuştu.

Kıbrıs’a bağlı Gazimağusa Belediyesi tarafından kardeş şehir protokolünün imzalandığını dile getiren Başkan Ercengiz, “Gazimağusa ile 2016 yılında kardeş şehir olma yolunda attığımız karşılıklı meclis kararlarını bir imzaya bağlayamamıştık. Pandemi nedeniyle de 2 yıldır maalesef Kıbrıs’a gidemedik. Geçtiğimiz ay Akdeniz Belediyeler Birliğinin çatısı altında diğer belediyelerin de imza törenlerine biz de katılarak, kardeş şehrimiz Mağusa ile bir kardeş şehit imzasını attık. Benzer yanlarımız olduğu gibi Kapalımaraş’ın önümüzdeki günlerde turizme açılabilme ihtimaline karşılık bir takım karşılıklı işbirliği yapabileceğimizi ifade ettik. Başkanımız o hafta çocuğunun doktor olması ve Türkiye’de tayini çıkması nedeniyle acil ülkeye dönmesi nedeniyle Asbaşkanla imzalarımızı attık ama şöyle bir şey teklif ettik, en kısa zamanda Mağusa Belediye Meclisi Üyeleri ve Başkanımızı Burdur’a beklediğimizi ve kendilerini davet ettiğimizi ifade ettik. İnşallah uygun bir zamanda onlar geldiğinde iade-i ziyarete hep birlikte gitmeyi planladığımızı sizlere ifade etmek isterim” dedi.
Başkan Ercengiz konuşmasının devamında, “Ticari Taksi işletmecisi arkadaşlarımızın pandemi nedeniyle bir takım sıkıntıları vardı. Zabıta Müdürlüğümüz bünyesinde taksi durak başkanlarını çağırıp, ortak bir paydada buluşup, taksici esnafının taleplerini dinleyip, bizim görüş ve önerilerimizi kendisine aktarıp hem alanı disipline etmek hem de taksici esnafımızın daha nasıl verimli çalışabileceğini ve taksici esnafımızın hayat standardını nasıl yükseltebileceğimizi masaya yatırdık. Gaziler Gününde, Gazilerimizle birlikteydik. Bildiğiniz üzere otobüslerimiz Burdur’a geldi ve bu otobüslerin Burdur Halk Otobüsleri Kooperatifi İşletmeciliğinde daha verimli ver daha konforlu öğrenci taşımacılığına nasıl katkı verebilir konusunu düşündüğümüz ve kendi yönetmeliğimize uygun hale getirilmesi gereken bir gündem maddesinde birlikte değerlendireceğiz.  Burdur adına İzmir Kültür Parktaydık, o etkinliklere katıldık” şeklinde konuştu.
SENİR SUYU PROJESİNİN İÇİNE GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ TALEBİ
Senir suyu projesi ile ilgili bilgi veren Başkan Ercengiz, Ankara’dan gelen heyetle yapılan incelemeleri aktardı. Başkan Ercengiz, Senir Suyu projesinin içine 1.7 megavatlık bir güneş enerji santrali projesinin de eklenmesini talep ettiğini dile getirdi. Başkan Ercengiz, “Senir suyu ile ilgili beklenen ve merak edilen konularla ilgili kısa bir açıklama yapayım. Ankara’dan gelen heyet, beraberinde iki de uzman personeli getirdi, iki uzmanında alanında tanınmış insanlar olduğunu öğrendik. Akademisyen olan bu değerli insanlarla alanda çalışmayı birlikte yaptık hatta gölün tüm çevresini karşıdan karşıya geçtik desek doğrudur. Aşağı yukarı bir 500 metre mesafe kalmıştı iki tarafı geçmemize, alan incelemesinin ardından projelendirme çalışmaları için arkadaşlar bizden süre istediler. Biraz önce İsmail Beyden konu hakkında tekrar bilgi aldık. Burada bir talebimizi daha dile getirdik. Enerjide dışa bağımlılığımızı da göz önünde bulundurarak özellikle fotovoltaik enerji açısından iyi bir bölgede olmamız hasebiyle güneş enerji santrali talebimizi dile getirmiştim, bunu da projenin içine koyulmasını talep etmiştim, 1.7 megavatlık bir santralle yılın yaklaşık 7-8 ayı enerjimizi güneş enerjisinden karşılayarak, halkımıza ek bir enerji maliyeti getirmemeyi de planlıyoruz” ifadelerini kullandı.
ATIKSU ARITMA TESİSİ
Atıksu Arıtma Tesisinin betonarme yapılarının yüzde 80’inin tamamlandığını kaydeden Başkan Ercengiz,Atıksu Arıtma Tesisinde hemen hemen betonarme yapılarda yüzde 80 seviyesine geldik. Kısa bir süre sonra betonarme yapılarımız tamamlanacak yani Ekim ayının sonuna kadar betonarme yapılarımızı tamamlamış, mekanik aksamla ilgili çalışmaların başlamış olacağını umut ediyoruz, bize verilen bilgi bu yöndedir. Bir taraftan da geçmişte kullanılmayan havuzların dolgu çalışmalarını yapıyoruz, o alanda da vatandaşımızın özellikle pandemide en çok ihtiyacı olduğunu gördüğümüz bireysel hobi bahçeleriyle ilgili önemli bir çalışmaya da imza atacağız. 100’er ya da 150’şer metrekarelik bahçelere vatandaşımızın haftasonu en azından belediye tarafından vatandaşa kiralanmış bahçelerde tarım yapabilmesini sağlayacağız. Böyle bir çalışmamızda söz konusudur. Ali Beyin Değirmeni bir taraftan da Gümüşüm Değirmeni olarak adlandırılan restorasyon çalışmamızın sonuna geldik. Tarihi mirasımız ayağa kalktı, kısa zamanda da halkımızın hizmetine sunup, o alanda iyi çalışmalar yapacağımızı düşünüyoruz. Burada bir aylık yaptığımız çalışmalarımızı hemen hemen özetlemeye çalıştım” açıklamalarında bulundu.

Hayal GİRİŞİM