Görok Doğal Mineralli Su Dolum Tesisi ve Cam Fabrikası Temeli Atıldı

Görok Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Esin Güral Argat, Erol Güral  saatte 360 bin şişe dolumu yaparak, 600 kişiye istihdam sağlayacak tesisin temelini Türkiye’nin 27. ve son başbakanı Binali Yıldırım ve beraberinde protokol üyeleri ile birlikte attılar. Temel atma töreninde konuşan Yıldırım; “istikrar ve güvenin olmadığı yerde hiç bir şey olmaz” dedi.

     Burdur  yeni bir tesise, yeni bir fabrikaya daha kavuşuyor. Dünyaca ünlü Gürok-Güraller Grup, Burdur Merkez Gökçebağ Köyü sınırları içerisine kurulan Burdur 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 116 dönüm alanda inşa edilecek Görok Doğal Mineralli Su Dolum Tesisi ve Cam Fabrikası’nın temeli atıldı. Tam kapasitede çalışması halinde saatte 360 bin şişe dolumu yaparak, 600 kişiye istihdam sağlayacak tesisin temel atma töreni geçtiğimiz Cuma günü akşam gerçekleşti. Hayırsever iş insanları Görok Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Esin Güral Argat, Erol Güral Burdur’a yaptıkları tesisin temelini  Türkiye’nin 27. ve son başbakanı, 28. Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı ve AK Parti’nin üçüncü Genel Başkanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Burdur Valisi Ali  Arslantaş, Ak Parti  Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ile birlikte attılar.

ESİN GÜRAL ARGAT; “ “BUGÜN OLDUĞU GİBİ, YARINDA İNSANIMIZ VE ÜLKEMİZ İÇİN….”

Atatürk ve şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan temel atma töreni protokol konuşmaları ile devam etti. İlk konuşmayı yapan Yatırımcı kuruluş Görok Turizm Madencilik A. Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat; “Sayın Başbakanım, Sayın Valim, öncelikle sizlere hoş geldiniz diyor. Bu mutlu günümüzde bizlerle olduğunuz için teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün burada Görok Doğal Mineralli Su Dolum Tesisimizin temelini atıyor olmaktan dolayı çok mutlu ve heyecanlıyım. Faaliyet gösterdiğimiz sanayi, gayrimenkul, turizm alanlarına yeni bir tesis daha eklemenin mutluluğunu yaşıyorum. Eminim ki sektör de de  katma değer yaratan yeni ürünlerimizi  tüketicilerimizle buluşturacak, ülkemize, iç ve dış pazarlarda kendine yer edinmiş bir başka bir markayı daha imal ediyor olacağız. Bu yeni yatırımların ülke ekonomisine de katkıda bulunmaya yeni  istihdam alanları yaratmaya, bugün olduğu gibi, yarında insanımız ve ülkemiz için çalışmaya devam ediyor olacağız” dedi. Yeni üretim tesisinin hayırlı olmasını diledi.

70 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA ÇALIŞAN SAYISI 5 BİN 500 HEDEFLENİYOR

Yatırımcı kuruluş Görok Turizm Madencilik A. Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Güral; “Biz Gürok olarak cam sektöründe yoğunlukla savaşıyoruz. Bunu tüm Dünya’da gerçekleştiriyoruz. Yatırımımız 1710 gün cam kapasitesine sahip. Burada lav olarak sofra eşyası üretiyoruz. Eşya olarak ta cam şişe üretiyoruz. Üretimimizde bulunan TEKNO Parkı da kendi tasarladığımız, kendi ürettiğimiz makinalarla gerçekleştiriyoruz. Bunları gerçekleştirmek te pek kolay olmuyor. TEKNO Parkın doğuşunda babamla hep beraber fuara girmiştik. O fuarda yorulduk. Sonra bir yere oturduk  hep birlikte. Babam şunu sordu; ‘ya çocuklar burada gördüğünüz makineleri biz niye üretemiyoruz?’, ‘Biz niye yapamıyoruz?’, ‘Bu makineleri de yapabiliriz değil mi?’ diye bize ön ayak oldu. Hepimiz ‘evet efendim’ demek zorunda kaldık. Ve O makineleri yapmak için adım atmış olduk. Şu anda cam fabrikasının tamamen A’dan Z’ye yapabilecek bir kapasiteye ulaştık. Ülkemizin büyümesi, gelişmesi, insanlarımızın refahı için, yaptığımız yatırımlar bizlere büyük mutluluk veriyor. İnanıyorum ki öncelikle Burdur iline, halkına sonrada tüm ülkemize büyük bir katkı sağlayacak. Ülkemiz toprağı içerisinde pek çok cevher barındırıyor. Bu barındırdığı cevherlere de bir umut ışığı olacak. İş insanlarının bu fırsatları görmesi gerekiyor. Uygun yatırımlarla üretime ve çalışmaya hız kesmeden hep beraber devam etmeliyiz. Bu gelişen ülkemiz için yarınlarımız için bizim büyük bir sorumluluğumuzdur. Bu bahsini ettiğimiz tesis yaklaşık 120 bin metrekarede yer alıyor. 3 yılda 600 milyon şişe üretmeyi hedefliyoruz. Bizim grupta yaklaşık 4 bin 900 kişi çalışmakta. Burası ile beraber bu sayını 5 bin 500’e ulaşması hedefimizde. Toplam 70 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyoruz” dedi.  

 “İSTİKRAR VE GÜVENİN OLMADIĞI YERDE HİÇ BİR ŞEY OLMAZ”

Türkiye’nin 27. ve son başbakanı, 28. Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı ve AK Parti’nin üçüncü Genel Başkanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım  “Herkese iyi akşamlar yoğun tempoda bir günün arkasından çok güzel bir iş için bir aradayız.  Aş iş temin edecek üretim yapacak ülkemizin kalkınmasına büyümesine ekonomisine katkı sağlayacak hayırlı bir temel atma töreni için beraberiz.  Öğlen saatlerinde yine insanımız için eğitim için yavrularımız için bir anaokulunu Güral Grup’un yaptırdığı Anaokulu’nun açılışını yapmıştık. Görüldüğü gibi her şey insan için diyoruz. Önce yavrularımızın ömür boyu hayata hazırlanmasına vesile olacak. Onların şekillenmesine yardımcı olacak, yardım edecek eğitim tesisi. Şimdi de yetişkinlerimizin aş iş sahibi olacağı bir üretim tesisi ben Güral gruba teşekkür ediyorum ülkemize yaptıkları bu güzel işlerden yatırımlardan dolayı.  Bildiğiniz gibi bugün Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul’da ekonomik rapor programlarını açıkladı. Firmalarımız için üreten istihdam oluşturan ihracatımıza katkı sağlayan küçük büyük orta ölçekli işletmelerimize yönelik birçok reform niteliğinde tedbirler var.  Kararlar var. Bunları bugün kamuoyu ile paylaşma fırsatı buldu.  Şöyle söylemek lazım bir ülkede eğer büyüme istiyorsak,  kalkınma devam etsin istiyorsak, burada en önemli nokta en önemli beklediğimiz şey; ‘istikrar ve güvendir’. İstikrar ve güvenin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz.  Bu yatırımda istikrar ve güveni gösteriyor” dedi.

“YATIRIM YAPTIK Kİ…..REKABETÇİ OLSUNLAR”

 Son 20 yıldır güçlü bir yönetim idaresi ve iradesinin olduğunun altını çizen 28 Dönem TBMM Başkanı ve son Başbakan Binali Yıldırım; “Güven vardır istikrar vardır. Bu da ülkenin büyümesine kalkınmasına Tabii ki katkı sağlamaktadır. Mesela gelirken arkadaşlarımla da paylaştım 1991 – 1999 arası Türkiye’de 9 tane hükümet kurulmuş. 1946-1956 hükümetleri bu aradakiler hepsinin toplam süresi 81 ay. Ortalama 9 ay.  9 ayda bir hükümet ne yapabilir? Ancak bakanlıklarda bakanlar personeli tanır.  Brifing alır.  Projelerin ne olduğunu öğrenmeye çalışır. Daha sonra da valizini toplamaya ve vedalaşma işlerini yapar. Dolayısıyla istikrarın ve güvenin olmadığı yerde hiçbir şey olmuyor.  Tabii biz neyi yaptık?  Biz altyapıya yatırım yaptık. Yolları yaptık. Demiryollarına Hava Yolları’na akıl yollarına,  internete bunlara yatırım yaptık ki; yatırım yapacak özel sektör kuruluşlarımız rekabetçi olsunlar Üreten piyasalarda söz sahibi olsunlar”  diye konuştu.

“TÜRKİYE, ALTYAPIDA 39’DAN 9’UNCU SIRAYA YÜKSELDİ”

Yapılan yatırımlarla Türkiye’nin altyapıda Dünya’da 39’uncu sıradan 9 uncu sıraya yükseldiğinin altını çizen Yıldırım; “  Bütün bunlar 15 yıl içinde oldu.  Evet burada bitiyor mu? Bitmiyor!. Daha yapacak çok işimiz var.  Gidecek çok yolumuz var” diye konuştu.

“GÜVENLİK, ADALET, EĞİTİM, SAĞLIK DEVLETİN İŞİ”

Konuşmasına Başbakanlığı döneminde yapılan hizmet ve çalışmalardan söz ederek devam eden Yıldırım; “2016-2018 arasında Başbakanlığımız döneminde aldığımız teşvik tedbirleriyle, sigorta pirimi, işveren hissesi, vergi indirimi, yatırıma katkı gümrük muafiyetleri faiz desteği, KDV istisnası ve daha birçok destekle özel sektörün yatırım yapmasını hep teşvik ettik. Cazibe bölgeleriyle stratejik maliyetteki yatırımlara özel teşviklerle çok önemli kazanımlar elde ettik. Özel sektörün gücüyle kalkınma sürecimizi tamamlayacağız. Baştan beri söylediğim şey devletin dört alana çekilmesi. Bu nedir?  Güvenlik, adalet, eğitim, sağlık. Bu dört alan devletin işi” dedi.

Gerçi Burada tabii eğitim, sağlıkta kısmen özel sektörün başarı çalışmaları var. Dolayısıyla, özel sektör kamu, el ele vererek en güzel şekilde ülkemizi geleceğe hazırlayacağız. Gelecek kuşaklarımıza daha müreffeh, daha güzel bir ülke, teslim etmek için canla başla çalışacağız. Ben grubun bu anlamda çok güzel projeleri hayata geçirdiğine bizzat şahidim” sözlerine yer verdi.

“PANDEMİ SÜRECİNDE TÜRKİYE, BÜTÜN ZOR ŞARTLARA RAĞMEN, NEREDEYSE 170 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPMAYI BAŞARDI”

İçinde bulunduğumuz salgın sürecinin fırsat verdiğini  sözlerine ekleyen Binali Yıldırım; “Her kriz bir fırsatı beraberinde getirir. Bu süreç mutlaka sona erecek. İşte yeni düzene Pandemi sonrasına, kovid sonrasına hazır olmamamız lazım. Çünkü; Dünya’da her şey değişecek. Bütün ezberler bozulacak, o günlere hazır olan çok daha bundan kazanç sağlayacak. O bakımdan sizi tebrik ediyorum. Bu zor günlerde işsizliğin  büyük bir mesele olduğu bu günlerde 600 vatandaşımıza iş aş sağlayan ve onların aileleriyle birlikte 2 bin- 3 bin kişinin geçimine vesile oldunuz.. Bakın dünyada bu salgın sebebiyle  geçtiğimiz yıl bütün ekonomiler küçüldü. İki istisna var biri Çin, biri Türkiye. Avrupa Birliği, (AB) Amerika, küçülen ülkeler arasında. AB yüzde 6.4 küçüldü. Amerika yüzde 3,5 küçüldü. İngiltere, Japonya hepsi küçüldü. Bu küçülmeler ne anlama geliyor? Amerika Türkiye’nin milli geliri kadar, küçüldü. Ama Türkiye bütün zor şartlara rağmen, neredeyse 170 milyar dolar ihracat yapmayı başardı. Ham maddeye erişimde eğer sıkıntılara yaşamasak bu rakamlar çok daha yükseklere çıkabilir” diye konuştu.

“HEM DOLUM HEM ÜRETİM ÇOK AKILLICA”

Burdur Merkez Gökçebeğ Köyü’nde kurulan Burdur ikinci OSB’de temeli atılan Güral Grup’un doğal maden suyu ve şişelemede çok akıllıca düşünülmüş bir entegre tesis olduğunu belirten Yıldırım, “İkisinin birbirine ihtiyacı var. Şişeyi başka yerde yap, suyu başka yerde bunun oluşturacağı, maliyet ve entegrasyon sorununu ortadan kaldırıyor. Ve çok güzel bir sonuç ortaya çıkıyor. Bu cam fabrikası Cumhuriyetimizin 100. Yılına varmadan faaliyete geçmiş olacak. 116 dönüm alanda inşa edilecek. Bu tesiste saatte 360 bin şişe ve aylık 19 milyon 500 bin şişe doluma tam kapasitede ulaşmış olacak. Onun için bu şişelemenin ihtiyacı olan camlarda burada üretilmiş olacak. Velhasıl her yönüyle ekonomimize ülkemize katkı sağlayacak. Güzel bir tesisi Burdur’a, buraya kazandırmış olmanızdan dolayı bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum. Rabbim gayretinizi gücünüzü arttırsın. Nice nice güzel yatırım haberleriyle bizde her gün bu mutluluğu Burdurlularla, halkımızla yaşayalım diyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

VALİ ARSLANTAŞ; “BURDUR’A HAYRLI OLSUN”

Burdur Valisi Ali Arslantaş;  yaptığı konuşmada; “İkinci Organize Sanayi Bölgesindeyiz sayın başbakanım. Birinci Organize Sanayi Bölgesi dolduktan sonra yaklaşık 1000 dönüm alan üzerine kurulmuş. Bugün temelini atacağımız yerde bütün organize sanayi bölgesinin yaklaşık yüzde 10’unu kapsayacak bir büyüklükte. Yaklaşık 600 kişinin çalışacağı bir işletme olacak. Biraz sonra gideceğimiz mermer fabrikamız var. Orada Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyüğü olup, 600 kişiyi çalıştıracak bir fabrika. Burada 21 parselin sadece 2’si duruyor. 4 işletmemiz faaliyetine geçmiş durumda. İnşaatı bugün başlanacak tesisle  birlikte devam eden 5 işletmemiz olacak. Diğer bir tanesi de proje aşamasında devam ediyor. Çok kısa süre içerisinde büyüme ihtiyacı duyan bir sanayi bölgesi. Yaklaşık 300 dönüme yakın bir alanda güney, göl tarafında büyümek için yönetim kararlarımız, müteşebbis kararlarımız alınıp, bakanlığımız onayına gönderilmiş durumda. Ben temelini atacak olduğumuz bu işletmenin günlük  3 milyon 500 bin şişe maden suyu üretecek kapasitede. Burdur’umuza, ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum efendim. Sizleri sevgi saygı ve muhabbetle selamlıyorum” sözlerine yer verdi.

AKIN BLOK ZİYARETİ

Temel atma töreninin ardından Türkiye’nin 27. ve son başbakanı Binali Yıldırım ve beraberinde protokol üyeleri  hayırsever iş insanı Ercan Akın’ın Burdur 2. OSB’de faaliyet gösteren Akın Blok İZOBOX fabrikasını ziyaret ettiler. Fabrika ve üretim hakkında bilgi aldılar.

ANTALYA MERMER FABRİKASI ZİYARETİ

Yıldırım ve beraberinde protokol üyeleri İnşaatı devem eden bölgenin en büyük Antalya Mermer Fabrikasını ziyaret ettiler.

 Halil İbrahim Kara