Tarım ve Orman Bakanlığınca Milli Ağaçlandırma Günü münasebetiyle  “11 Milyon Ağaç, Bugün Fidan, Yarın Nefes” sloganıyla başlatılan program çerçevesinde Burdur’da fidanlar toprakla buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye genelinde gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Günü “11 Milyon Ağaç, Bugün Fidan, Yarın Nefes” programı çerçevesinde Burdur’da fidanlar toprakla buluştu. Büğdüz Köyü Örtülü mevkisinde düzenlenen programa, Burdur Valisi Ali Arslantaş, Garnizon Komutanı P. Alb. Mehmet Fatih Ören, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız,  İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hakan Başaklıgil, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan ve AK Parti İl Başkan Yardımcıları, Daire Müdürleri, Sivil Toplum örgütü Toplulukları ve öğrenciler katıldı. Tören, Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.
Program Orman İşletme Müdürü Sefa Karataş, “‘Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes’ etkinliği kapsamında Burdur Orman İşletme Müdürlüğü çalışma alanında 5, Burdur ilinde ise 11 lokasyonda fidan dikimi yapılacaktır. Ayrıca bugün saat 15.00’te Orman İşlet Müdürlüğümüzün bahçesinde ve tüm ilçelerimizde fidan dağıtımı yapılacaktır. Dünyadaki hızlı sanayileşme, kentleşme ve nüfus artışı, orman ürünlerine olan talebi artırmaktadır. Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi çeşitli çevre faaliyetleri ile insanoğlu ve diğer canlılar karşı karşıya kalmaktadır. Bunun sonucunda doğal denge bozulmakta, kuraklıklar ve orman yangınları artmakta, hava kalitesi bozulmaktadır. Bu nedenle ülkemizde her yıl 11 Kasım günü Milli Ağaçlandırma Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ormanlar hava, su, toprak, besin, ilaç gibi insanoğlu ve diğer canlıların temel ihtiyaçlarını karşıladıkları, doğal ve yenilebilir kaynaklardır. Dünyada her yıl ülkemiz toplam alanına yakın bir alan, çoğunlukla insan kaynaklı tahribatlar sonucu yok olmakta ve ormansızlaşmanın getirdiği sorunlarda her geçen gün daha da büyümektedir. Bu anlamda orman yangınları en büyük tahribatı yapmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü, ülkemizin yenilenebilir doğal kaynakları olan ormanlarımızı sürdürülebilir şekilde işletirken, diğer taraftan bozuk ve ağaçlık orman alanlarına fidan dikerek ve yanan orman alanlarını bir yıl içinde ağaçlandırarak, ülkemiz dünyada orman varlığını artıran nadir ülkeler arasında yer almaktadır. Burdur Orman İşletme Müdürlüğü olarak bu çalışmalarımızda bizlere destek olan başta Burdur Valimiz Sayın Ali Arslantaş’a, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, belediye başkanlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, basınımıza, muhtarlarımıza, yöre halkımıza ve sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Bu çalışmamızın Burdur’umuz ve tüm dünya için geleceğe nefes olmasını diliyorum” diye konuştu. Programda Emekli Orman Memuru Turan Acar, şiir okudu.
15 BİN FİDAN, TOPRAKLA BULUŞTURULDU
Yakın zamanda Hatay’da ve ilimizde de Doğanbaba Köyünde çıkan orman yangınını işaret eden Vali Ali Arslantaş,  15 bin fidan katkısı ile yıl içinde kaybın üç katını yerine koymuş olacaklarını ifade etti. Vali Ali Arslantaş, “Henüz yarası taze bir orman yangını yaşadık Hatay’da çok ciddi kayıplarımız oldu. Yıl içerisinde Burdur’umuzda, Çeltikçi’mizde ve Bucak’ ta ve diğer ilçelerimizde küçük çaplı da olsa orman yangını gördük, en son Yeşilova’nın Doğanbaba Köyünün Denizli sınırında ciddi bir yangın yaşadık. Orman teşkilatının kahraman çalışanları cansiperane gayretlerle bu yangınlara çok geniş alanlarda etki bulmada söndürdüler. Bugün Burdur genelinde dikeceğimiz 15 bin fidanla yıl içerisindeki kaybın üç katını yerine koymuş olacağız. Çocuklarımıza çevre bilincini aşılayacağız orman ve yeşil sevgisiyle onları tanıştıracağız kalıcı olmasını sağlayacağız, hepimizin dikili bir ağacı olacak Burdur toprakları içerisinde. Biz kıyamet koparken de elindeki fidanı toprakla buluşturmakla görevli bir kültürün temsilcileriyiz, burada orman dikmek üzere, ağaç yetiştirmek üzere, fidanları toprakla buluşturmak üzere geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Vali Arslantaş, konuşmasının ardından fidan dikim alanına geçerek, öğrencilerle birlikte çam ağacını toprakla buluşturdu.  Vali Arslantaş, öğrencilerle sohbet ederek, çam ağacına can suyu verdi. Program, katılımcıların fidan dikimi ve ikram ile sona erdi.

Hayal GİRİŞİM