Bucak ilçe merkezinde tüm pazar yerlerine HES kodu ile giriş yapılabilecek.

Bucak’ta Perşembe günleri kurulan Kapalı Pazar’a, Cumartesi günleri Alaattin Mahallesinde kurulan Cumartesi Pazarına ve Konak ve Mehmet Akif Mahallesinde kurulan Pazar pazarına artık Hes kodu ile giriş yapılacak. Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal yaptığı açıklamada “Koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmektedir. Burdur İl Hıfzıssıhha Kurulunun 10.11.2020 Tarih ve 121 Sayılı kararında Hastalığın sosyal ortamlarda yayılımının önüne geçilmesi amacıyla semt pazarlarının girişinde ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişte HES sorgulaması yapılması kararı alınmıştı. Kararı İlçemizde uygulamaya geçiyoruz. İlçemizde Perşembe günleri kurulan Kapalı Pazar’a, Cumartesi günleri Alaattin Mahallesinde kurulan Cumartesi Pazarına ve Konak ve Mehmet Akif Mahallesinde kurulan Pazar pazarına  Esnaflarımız ve vatandaşlarımız Hes kodu ile giriş yapacaklar. HES kodu olmayan vatandaş ve esnafın alana girişlerine izin verilmeyecek. Bu sayede virüs taşıyan veya temaslı vatandaşlar tespit edilerek, güvenlik ve sağlık tedbirleri alınacak.  Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulaması ve E-Devlet uygulaması üzerinden HES kodu olmayan pazarcı esnafına kod alınması konusunda yardımcı oldu. Vatandaşlarımızın ve esnaflarımızın mağdur olmamaları için Hes kodunu almaları gerekiyor. Vatandaşlarımızdan her ortamda maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını rica ediyorum” dedi. 
HES KODU NASIL ALINIR?
HES kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden HES kodu işlemleri bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından HES kodu oluştur butonuna tıklanıyor ve kod kullanım süresi seçilecek kod oluşturuluyor. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebiliyor. Vatandaşlar dilerse aldıkları kodları, iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek.
KISA MESAJLA ALINABİLİYOR
HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023’e SMS olarak atılabilecek. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak.

HABER MERKEZİ