İlk kez metaverse toplantısı düzenleyen Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Bucak’ın geleceğine değer katacak yatırımları belediye yöneticileri ile değerlendirdi. Ünal, Bucak Belediyesinin hayata geçirdiği bazı yatırımlar görsel sergide odanın ortasına yansıtılarak farklı açılardan inceledi. Ünal, Bucak Modeli Belediyecilik anlayışıyla belediyecilik hizmetlerinin her alanında teknolojinin sağladığı imkanlardan en yüksek düzeyde faydalanmaya devam edeceklerini açıkladı.

Bucak Belediyesi’ne özgü olarak tasarlanan 3 boyutlu sanal ortamda gerçekleştirilen toplantıda katılımcılarla birebir iletişime geçen Ünal, ekran ve hologram gibi farklı sunum tekniklerinin tüm fonksiyonlarını deneyimledi. Toplantıda ayrıca, metaverse çalışmaları ile ilgili genel bilgilendirme ve belediye hizmetlerinde ne şekilde kullanılacağı konuşuldu.

İlk etap olarak “Metaverse Toplantı Uygulaması”nda, belediyeye ait 3 boyutlu bir dijital toplantı odasının modellenerek metaverse ortamına aktarıldığını belirten Ünal, “Teknolojik gelişmelere hiçbir zaman kayıtsız kalmıyoruz. Teknolojinin imkanlarından yararlanarak şehrimizin geleceğini planlıyoruz. Şehrimizin yarınlarına değer katacak önemli yatırımları metaverse’te ilk kez değerlendirdik. Toplantıda bir takım verilerin blok-zincir altyapısında tutulduğu uygulamaya sanal gözlükler ile giriş yaptık. Belediye yöneticisi arkadaşlarımız, dijital toplantı odasına seçtiği avatarlar ile katılarak normal ekranda sunum yaptılar, video ve sunum gösterimi gerçekleştirdiler. Ayrıca, yürütmekte olduğumuz bazı projelerimizin 3 boyutlu tasarımlarını da inceleme imkânına sahip oldular” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLARIN KATILIMINI ARTIRACAK

Başkan Ünal, Bucak Modeli Belediyecilik anlayışıyla belediyecilik hizmetlerinin her alanında teknolojinin sağladığı imkanlardan en yüksek düzeyde faydalanmaya devam edeceklerini vurguladı.

Ünal, “Bucak’ta, şehircilik hizmetlerinde kamu kaynaklarından tasarruf; vatandaş memnuniyetinin, hizmet kalitesinin ve hemşehrilerimizin yönetime katılımının artırılması amacıyla metaverse alanında planladığımız diğer uygulamaları da hemşehrilerimizin hizmetine sunmak istiyoruz.” dedi. Haber Merkezi