Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, “Sizinle birlikte yeni bir kent oluşturmak istiyoruz ve bunun için sizlerden ilham almamız lazım. Siz nasıl bir Bucak istiyorsanız, biz öyle bir Bucak oluşturacağız” dedi

Burdur’da bir ilk gerçekleşerek Bucak Belediyesi Çocuk Meclisi İlk toplantısını Bucak Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirdi. Çocuk Meclisi toplantısına Belediye Başkanı Emrullah Ünal’ın yanı sıra meclis üyeleri ile çok sayıda çocuk ve aileleri katıldı. Toplantıda 7-13 yaş arasındaki çocuklar, meclis başkanlığı, başkanvekilliği, katip üye ve yürütme kurulu üyeliği için adaylığını açıkladı.

ÇOCUK MECLİSİNİN İLK BAŞKANI MEHMET ATAN OLDU

22 katılımcıdan 18 katılımcının katıldığı çocuk meclisi toplantısında 9 başkan adayı çıktı. Çocuk Meclisinin İlk başkanı Mehmet Atan oldu. Hüseyin Üstün Çocuk Meclisi Başkanvekili, Özge Saraç ve Mehmet Yavuz Katip üyeler olarak seçilirken, Abdullah Samet Işık, Gülsüm Atan ve Süleyman Yiğit Andıç yürütme kurulu üyeleri olarak seçildi.  2 yıl süreyle seçilecek meclis yılda iki kere toplanacak ve ilçenin sorunlarını, sıkıntılarını, çocukların bakış açısından dile getirme imkânı tanıyacak.

SİZİN İSTEĞİNİZ, BİZİM ÖNCELİĞİMİZ’

“Sizinle birlikte yeni bir kent oluşturmak istiyoruz ve bunun için sizlerden ilham almamız lazım” diyerek konuşmasına başlayan Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal “Çocuklarımız için bir kent oluşturmak istiyoruz. Bu kentte çocuklarımızın neye ihtiyacı olduğunu biz değil, kendileri belirlesin istiyoruz. Onların isteklerini, beklentilerini dinleyerek, onların yaşamak istediği ilçeyi çocuklarımıza, gençlerimize sorarak oluşturacağız. İstiyoruz ki; bu meclisi Bucak’tan tüm Burdur’a yayalım, sonra Türkiye ve daha sonra da dünya ülkelerinden çocukların katılacağı bir meclis oluşturalım. İlçemizdeki çocuklarımızın, gençlerimizin dünya ülkelerindeki yaşıtlarıyla kaynaşmalarını istiyoruz. Hayallerini, beklentilerini dört bir yana yaymalarını hedefliyoruz. Spor ve bilim olimpiyatları, festivaller, çeşitli etkinlikler düzenleyerek dünyaya entegre olalım istiyoruz. Bunun için siz ne istiyorsanız, sizin istekleriniz, bizim önceliğimiz olacak” dedi.

“BU KENTİN İNŞA EDENİ OLACAKSINIZ”

Ana hedeflerinden birinin Bucak’ın tarihsel, kültürel ve doğal mirasına sahip çıkarak, bunu gelecek nesillere iyi şekilde aktarmak olduğunu vurgulayan Başkan Ünal, “Bu işin lokomotifi sizler olacaksınız. Siz nasıl bir Bucak istiyorsanız, biz öyle bir Bucak oluşturacağız. Arkadaşlarımız sizin aldığınız notlardan faydalanacak. Dikkatinizi çeken her şeyi ciddiye alacağız. Ve siz artık bu kentin hem inşa edeni hem de fahri bekçileri olacaksınız. İşini doğru yapmayan olursa da gelip, bizi eleştireceksiniz. İnanın, biz de sizin bu söylediklerinize kulak vereceğiz” diye konuştu.

BAŞKAN ADAYLARINDAN PROJELER

Çocukları aldıkları sorumluluktan dolayı kutlayan Başkan Ünal, daha sonra miniklerin projelerini dinledi. Engelli vatandaşlar başta olmak üzere, dar gelirli aileler, sosyal sorumluluk, doğa ve çevre, geri dönüşüm, sokak hayvanları, doğal afetler, tasarruf, parklar ve bilim projeleri geliştirmek istediklerini ileten çocuklar, salonu dolduran velilerini de gururlandırdı. Başkan Ünal, “Çocuklar hayallerini, düşüncelerini paylaşsınlar diye, işte bu yüzden böyle bir projeye başladık. Çocuklar bir kez daha bu meclisin kurulmasının ne kadar doğru bir iş olduğunun farkına varmamızı sağladı” dedi.

HABER MERKEZİ