Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2020-2021 yıllarına ilişkin süt ürünleri üretim rakamları hakkında bilgi verdi. Açıklanan verilerine göre, 2021 Aralık’ta bir önceki yılın aynı ayına göre içme sütü üretimi yüzde 10,2 azalarak 126 bin 633 tona, aynı dönemde peynir üretimindeki düşüşün ise yüzde 18’i bulduğunu aktaran Gündüzalp, “Artan girdi maliyetlerine bağlık olarak yine artan gıda enflasyonu, üretimi olduğu gibi tüketimi de etkiledi. Ancak temel gıda ürünlerindeki KDV indiriminin de marketlere olumlu yansımasını bekliyoruz” dedi.

SÜT ÜRETİMİ 10,2 AZALDI

TÜİK’in 2021 Aralık ayına ilişkin süt ve süt ürünleri üretimini hakkında değerlendirmede bulunan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı yüzde 1,6 arttı. 2021 Ocak-Aralık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,1 yükseldi. Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretimi yüzde 10,2 azalarak 126 bin 633 ton, 2021 Ocak-Aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretimi yüzde 5,6 azalarak 1 milyon 523 bin 175 ton olarak gerçekleşti” dedi.

PEYNİR ÜRETİMİ 18 AZALDI

Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan yoğurt üretiminin yüzde 2,4 azalarak 87 bin 718 tona, 2021 Ocak-Aralık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1 artarak 1 milyon 125 bin 958 ton olarak gerçekleştiğini aktaran Gündüzalp, “Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, ayran üretimi yüzde 41,9, tereyağı üretimi yüzde 23,9 artarken; inek peyniri üretimi yüzde 5, kaymak üretimi yüzde 16,5, diğer peynirlerin (koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri) üretimi ise yüzde 18 azaldı” şeklinde konuştu.

YUMURTA ÜRETİMİ 3,8 AZALDI

TÜİK’in açıkladığı kümes hayvancılığı verilerine göre, 2021’de önceki yıla göre tavuk eti üretimi yüzde 5,1, kesilen tavuk sayısı yüzde 3,6, tavuk yumurtası üretimi yüzde 2,5, hindi eti üretiminin ise yüzde 11,9 azaldı azaldığına dikkat çeken Gündüzalp, “Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre hindi eti üretimi yüzde 21,6, kesilen tavuk sayısı yüzde 15,3, tavuk eti üretimi yüzde 13,7 artarken tavuk yumurtası üretimi yüzde 3,8 azaldı” dedi.

KDV İNDİRİMİNİN OLUMLU YANSIMASINI BEKLİYORUZ

Süt ürünlerindeki düşüşün, hayvancılıkta yaşanan sorunlardan kaynaklandığını aktaran Gündüzalp, “Üretimde yaşanan yüksek girdi maliyetleri nedeniyle, süt üreticileri sektörden çekilmeye başladı. Üreticilerimiz, hayvanlarına yem almakta zorlanıyor. Yem/süt paritesindeki denge sağlanamadı. Bundan dolayı da süt inekleri kesime gidiyor. Rakamlardaki düşüşlerin yaşanacağı çok önceden belliydi. Tarım ve Orman Bakanlığı şu anki uyguladığı politikadan vazgeçmeli. Bir tarafta üretici maliyetleri diğer tarafta insanımızın alım gücünün düşmesi, süt ürünleri üretimindeki rakamları ve fiyatları etkiliyor. Üreticimiz, süt fiyatlarını belirleyemiyor, her geçen gün artan girdi maliyetlerini, fiyatlarına yansıtamıyor. Hep söylediğimiz gibi, Bakanlığın artan girdi maliyetlerine karşı çözüm geliştirmeli. Özellikle üretici ve sanayicimizin kullandığı mazot ve elektrik fiyatında indirim sağlanmalı. Diğer taraftan, temel gıda ürünlerindeki yüzde 8’lik KDV oranının yüzde 1’e indirilmesinin, market fiyatlarına ve dolayısıyla halkımıza olumlu olarak yansıyacağını tahmin ediyoruz ” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi