Meclis Toplantısında; Su Sorunu, Senir Suyu, Burdur Fuarı, Tunç Soyer Ziyareti Ve Yeni Belediyecilik Anlayışı Konularına Değinildi

Burdur Belediyesi Temmuz ayı olağan Meclis Toplantısı yapıldı. Sultandere Ek Hizmet Binası’nda yapılan toplantıda 5 gündem maddesi yer aldı. Gündem maddelerinden ‘Pazar yerleri uygulama yönetmeliği’ne yönelik komisyon çalışmaları oy birliğiyle kabul edildi. Halk Eğitim Merkezi karşısında bulunan bulvarın isminin ‘Hayat Boyu Öğrenme’ olarak değişikliği oy birliğiyle kabul edildi.  Salı Pazarı’nın altında bulunan fidan pazarı alanının düğün, nişan gibi organizasyonlar için kiralanması hususu oy birliğiyle reddedildi.  Çeşmedamı Mahallesi Eski Belediye Caddesi’nin içkili yer bölgesinden kaldırılması oy birliğiyle kabul edildi. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılması planlanan imar planı değişikliği hususu oy çokluğuyla kabul edildi. Meclis toplantısında ayrıca, Haziran ayı çalışma ve faaliyetleri de açıklandı.

“BİR YANDAN ESKİYECEK BİR YANDAN YENİLENECEK”

Meclis Toplantısında konuşan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz;  “Şehit Kalmaz Caddesi’ni baştan aşağıya yenilemeye çalışıyoruz. beklemediğimiz alt yapı sorunları ya da öncesinde bir takım sıkıntıları da gidererek bundan sonraki süreçte Şehit Kalmaz Caddesinde her hangi bir sorun yaşamamak üzere ince eleyip sık dokuyor arkadaşlarımız. Büyük bir bölümünü de tamamladık. İnşallah 10,15 gün içerisinde Şehit Kalmaz Caddesi, Burdur girişinden itibaren örneğin alaya kadar devam eden yol aksı üzerinde hem aydınlatması hem kaldırımları hem de asfalt yenileme çalışması yapılmamış caddemiz kalmamış olacak. Tabi bir yandan eskiyecek bir yandan yenilenecek.

ÜCRETSİZ BİTKİ DAĞITILACAK

Mevsimlik bitki değişimlerini tamamladı arkadaşlarımız. Her zaman olduğu gibi olası bir soğuk vurması ya da ihtiyaç fazlası olabilme ihtimaline karşılık fazlaca ürettikleri mevsimlik bitkilerimizi bayram öncesindeki hafta da vatandaşımıza ücretsiz yine mezarlık önünde dağıtıp mezarlıklarımızın da yeniden daha fazla çiçeklenmesini sağlayacağız. Atölyelerimizde ürettiğimiz kent mobilyalarının hızlı bir şekilde montajlarını ve değişimlerini sağlıyoruz. Eskiyenlerini yenileriyle yeniliyoruz. Malum geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde yoğun yağışlar neticesinde larva oluşumunda sayısal olarak artışı tespit edip haşereyle mücadelede ilaçlamaların hızını biraz daha artırdık. Zira her yeşillenen ya da her oluşan sulu alanda yeni bir besi yeri oluştuğu için haşere üremesine uygun bir ortam oluşmuş durumda. Bunlarla da mücadelemizi ilaçlama ekipleri sürdürmekte.

SU SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ

İnsuyu’nda bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde sizlere bahsetmiştik. Su ihtiyacımızın yeterince karşılanamaması açılan sondajların yetersizliği nedeniyle yeni 3 kuyunun daha devreye sokulduğunu ve bu devre ishale hatlarının sisteme bağlanması için çalışmalarımızı yaptık. Yeni bir trafo ve elektrik nakil hatlarının işlemleri yapıldı. Son birkaç gündür de istediğimiz su seviyesine nispeten ulaşmaya çalıştık. Ancak yer altı sularıyla ilgili sıkıntı çok büyük. Havza da biz 15 dalgıçla içme suyumuzu karşılamaya çalışırken şu anda sadece ruhsatlı sondaj sayısı bin 500’e yakın belki 2 katından daha fazla ruhsatsız sondajın gök pınar ve İnsuyu havzasında çalıştığını dikkatlerinize sunmak isterim. Bu iş artık ciddi bir krize doğru gitmekte değerli arkadaşlar. Senir suyunun bağlanması bizi belki kısa vadede kurtarabilir ancak suyumuzu efektif, daha verimli ve daha dikkatli kullanmak zorundayız. Çünkü geçtiğimiz Mayıs ayı kuraklık tablosuna baktığımızda Türkiye’de harita üzerinde siyahla gösterilen yani kuraklığın en yakıcı olduğu artık kuraklığın geri dönülemez yaralar açabilme ihtimalinin en yüksek olduğu bölgelerden bir tanesi Burdur’da bizim yaşadığımız havza. Gerçekten çok zor günler bekliyor su açısından.

ÇARE, BİLİMSEL VE AKILCI ÇALIŞMALAR

Tarım ve hayvancılığı gözden geçirmek gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Çünkü bizim daha çok su tüketen değil daha az su tüketen bitkilerle tarım yapmamız gereken bir süreç ve havzanın içerisindeyiz. Bu gerekçeyle geçtiğimiz günlerde bir 7 yıldır süregelen dostluğumuzun arkadaşlığımızın neticesinde kendisini davet etmiştim. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç beyle Burdur’da bir takım çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımızın sonuçlarını sizlerle paylaşacağız. Tabi ki şu anda ham olan ya da belli noktaya getirilmeye çalışılan çalışmalarımız var. Menderes Deltası’nda yaşananların bir benzerinin ki daha öncesinde yaşanma ihtimali ön görülerek alınan tedbirler neticesinde Menderes Deltası’nda şu anda kuraklığın yaşanmamasının nedeni bilimsel, akılcı ve üreticiyle iş birliği içerisinde yapılan çalışmaların sonucu olarak görüyoruz. Biz de burada vatandaşımıza şundan vazgeç değil şunun yerine bunu yap diyebilmek için bir takım çalışmalar yapacağız.

FUARA İLGİ NEDEN AZDI?

Değerli arkadaşlar Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na katıldık. Açılışını yaptık. Hem 1 Temmuz Pandeminin normalleşme sürecinin ilk günü olması, hem kırsal kesimdeki iş yükünün artmış olması, hem de alandan edindiğimiz duyduğumuz kadarıyla (kendi fikrimiz değil) vatandaşımızın şu anda ekonomik olarak yeni teknolojik gelişimlere çok fazla sahip olabilme imkânı olmaması sebebiyle beklediğimiz ilgiyi göremedik. Ama inşallah gelecek yıllarda her zaman olduğu gibi tarım ve hayvancılık fuarının güçlü olmasını isteriz. Çünkü bölgemiz gelir geçim kaynaklarından en önemli kalemlerinden bir tanesi de tarım ve hayvancılık.

BELEDİYECİLİKTE; TECRÜBE, İŞBİRLİĞİ VE ORTAK AKIL

Antalya Akev üniversitesiyle birlikte sizlerin verdiği onayla yaptığımız protokol neticesinde sahiplendirdiğimiz sokak hayvanlarının iyi bakılıp bakılmadığının bir yarışması vardı. Bunları yine alanında ünlü olan bir takım kişilerin de bizlerin davetlisi olarak Burdur’a katılmasıyla etkin ve keyifli bir hayvan sever dostluğuna imza attık. 4 dönemdir Belediye Başkanlığını yürüten Eskişehir’de tecrübeli bir abimizle yine alanda bir takım çalışmalar yaptık. Burdur Eskişehir iş birliğinden neler çıkabileceğini konuştuk. Karşıyaka Belediye Başkanımız da bizleri ziyaret etti. Biz artık belediyecilik işbirliğini, ortak akılı, belediyecilikte sadece makine parkına araç kazandırmaktan öte tecrübe paylaşımını ve kendi alanında daha iyi olan belediyelerin örnek projelerini almayı kendimize şiar edindik. Bu alanda da önümüzdeki günlerde de büyükşehir başkanlarımızdan başka arkadaşlarımızı, abilerimizi, kardeşlerimizi de Burdur’da yeniden misafir edeceğiz. Çünkü bu işbirliklerinin neticesinde sadece fikir alışverişi değil burada üreten kadın kooperatiflerini, burada üreten küçük besi hayvancısını, burada üreten el sanatlarını biz İstanbul, İzmir ve diğer büyükşehirlere taşımak istiyoruz ve bunun da önünü açtık. Önümüzdeki günlerde bunların sonuçlarını sizlerle paylaşacağız.

BURDUR HALKI TARAFINDAN ÖDENECEK

İçme suyuyla ilgili İl Bank A.Ş. ile yaptığımız çalışmalar neticesinde dün yaptığım görüşmede bizden istenen parametlerin sağlanması durumunda göl geçişi yani göl içinden değil ama kenarından geçişiyle ilgili inşallah olumlu gelişmeleri bekliyoruz. Fakat içme suyuyla ilgili önemli sorunlarımız var bu sorun kısa vadede çözülmüş olsa da uzun vadede çözüm bekler. Son dönemde elektriğe yapılan zam ve içme suyunun Devlet Su İşleri tarafından yapılan depolarının, kuyularının, isale hattının daha doğrusu iş bitirilmiş ve kesin kabulü yapılmış hizmet alanlarının bizlere teslim edilmesi neticesinde bu yıla ait ödememiz 1 milyon 583 bin olarak tahakkuk ettirilmiş ve Burdur Belediyesi tarafına bildirilmiştir. Bu da ek bir maliyet olarak suya gelmiştir. Her yıl buna benzer bir rakamı biz DSİ’ye ödeyerek devam edeceğiz. Bir kere daha altını çizelim; Devlet Su İşleri tarafından yapılan işin bedeli Burdur halkı tarafından sizler, bizler tarafından ödenecektir. Bu da içme suyu maliyetlerine mutlaka hiç istemesek de bir şekilde yansıyacaktır. Bunu da halkımızla paylaşmak isteriz. Suyun hayat olduğunu herkesle paylaşıyoruz. Su hayattır. Suyun hayatı döndürebilmesi için suyun ekonomik kullanılması çok önemlidir.

“KİRLİ KAMPANYAYA İMZA ATILDI”

Sizlerle başka bir gelişmeyi daha paylaşalım. Geçtiğimiz haftasonu bir günlük hem teknik hem de bölge ziyaretine katılan Sayın Tunç Soyer’le yaptığımız görüşmeler ciddi anlamda Burdur ekonomisine katkı sağlayabilmesini düşündüğümüz peyder pey bugünden yarına belki de önemli bir süreç içerisinde Burdur ekonomik alışkanlıklarını tarım ve hayvancılık alışkanlıklarını belki değiştirebilme imkânı olan yaklaşımları bizler ortaya koyacağız. Tabi hep şu söylenir, ‘büyükşehirlerle yapılan ilişkilerde ne aldık ne verdik?’ değerli arkadaşlar, tecrübe-bilgi evet bunlar da mutlaka var bunların yanı sıra o ticari etkileşimler de var. Çok merak edildiği için bir konuya daha açıklık getirerek ne aldığımızı ne verdiğimizi de söyleyip gündeme geçeyim. Biz 7 yıldır göreve geldiğimiz günden beri Burdur halkının misafirperverliğini, konuk severliğini elimizden gelen en iyi şekilde göstermeye çalıştık. Bu sadece kendi misafirlerimiz için (kendi derken siyasi görüş anlamında kendi misafirlerimiz için) değil Burdur’umuza gelen ve bu noktada bize görev atfedilen ne varsa bugüne kadar gelen Bakanlara, Bakan Yardımcılarına hatta Milletvekillerine varıncaya kadar biz Burdur Belediyesi olarak sizleri de temsil ederek, bizleri de temsil ederek, Burdur halkını da temsil ederek en iyi şekilde Burdur halkının misafirperverliğini göstermeye çalıştık geçtiğimiz haftasonu Tunç beyin ziyaretinde. Bunlar bilinsin diye söylerim. Çünkü bir bilgi kirliliği ve maksatlı yapılan bir yayının ardından Burdur’un adı yine maalesef çok çirkin bir şekilde ulusal medyaya hem de hiç hak etmediğimiz bir şekilde taşındı. Vebali günahı bunu yapanların boynunadır. Çünkü beni değil, Burdur Belediyesi’ni değil, Burdur halkını kirleten bir kirli kampanyaya imza atıldı. Bunu yapanları da halkın vicdanına sevk ediyorum.

“PROJE ÖKSÜZ DEĞİLDİ”

Geçtiğimiz günlerde Senir Kasabası’na gidip Sayın İl Başkanı Volkan Mengi Burdur’un öksüz projelerine sahip çıkıyoruz demişti. Proje öksüz değildi. Yasal süreç başlatılmıştı. Takibi yapılmıştı. Sizler takip ettiniz bunu bir daha eşeleyip, deşelemek istemiyorum ama 2018 yılından beri kurumlar arası belli bir ciddiyetle il bankla biz şehir içi su şebekesi altyapı yenileme çalışmalarıyla ilgili belli bir noktaya geldik. Şehrin öksüz yapılarından biriydi Bimtaş. Biz geldiğimizde göreve içi virane önü toprakla doldurulmuş vatandaşın artık girip çıkmadığı bir noktana güya bugün 500 kişiye bir seferde hizmet edebilen ki değil öyle olsaydı çok daha fazla sevinirdim. Yaklaşık 100 kişiye bir seferde hizmet edebilen, halkımızın 6 yıldır 5 buçuk yıldır kullandığı muhteşem bir yeri kazandırdık.

“BEDELİ MUKABİLİNDE”

Bugüne kadar şahsım olarak Ali Orkun Ercengiz olarak Burdur Belediyesi tesislerinde bedeli ödenip billboardlara asılmak şartıyla sadece oğlumun sünnet düğününü yapıp Serenler Oteli kullandım. Bunun dışında bugüne kadar şahsıma özel kapatma açma bu kavramlar doğru kavramlar değil. O gün o yapılan organizasyonda Tunç başkanın ekibinin kalabalık olması, bizlerin orada gelen misafirimizi en iyi şekilde ağırlayabilme düşüncesiyle yaptığımız organizasyon ki o alan sadece o gün için değil bundan önceki süreçte STK’lara, okul mezuniyet gecelerine, herhangi bir şekilde nişan, düğün, söz organizasyonlarına da verilip müşteriye kapatılmıştır bedeli mukabilinde. Gelen misafirimizin konaklama giderleri bizzat kendisi tarafından ödenmiş, öğleyin bir buçuk şiş ısmarlanmış misafirlerimize, yarım tabak çorba içerilmiş. Akşam yemeğinin faturası da bizzat tarafıma kesilmiştir. Bunu da bugün siz değerli meclis üyelerimizle paylaşmak isterim.

BURDUR’A OTOBÜSLER KAZANDIRILACAK

Tabi bunun karşılığında o birçok tecrübe bilgi paylaşımının yanı sıra bu kentin kaderini belirleyen yatırımlardan birisi olan üniversitenin örtülüye yapılmış olması ve bugün yaşanan ulaşım güçlüklerinin çözümünde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkısının ne olabileceğini daha önce de kendilerine arz etmiştim değerli başkanımızın. Geçtiğimiz günlerde 164 otobüsü bir defasında filosuna katıp hizmet alanı dışında –kullanılan ancak şuanda hizmet dışına- çıkmış araçlarından da bizlere önemli bir katkı verebileceğini ifade etti. Talep yazımızı aldık, yazdık, gönderdik. İnşallah önümüzdeki günlerde Burdur’a tekil değil, iki değil, üç değil beş değil gelecek otobüsler görüldüğü zaman bize Burdur Belediyesine, Burdur halkına yapılan bu haksızlığı kim yaptıysa herhalde kafasını önüne eğer utancından da yüzü kızarır değerli arkadaşlar. Bu haksızlıktır. Çünkü bu kente Cumhurbaşkanları gelmiştir, Başbakanlar gelmiştir, Bakanlar gelmiştir. Hiçbir şekilde onların ağırlanması, şehirde onların gelmesi nedeniyle bir takım kısıtlamaların yaşanması Burdur adına bir utanç olarak ne benim tarafımdan ne de her hangi bir siyasi tarafından ifade edilmemiştir. Bunlar ayıp şeylerdir. Bunlar günübirlik şehrimize yapılan olumlu katma değerlerdir. Bütün gün Burdur konuşulmuştur. Burdur tarımı, Burdur hayvancılığı konuşulmuştur. Bunun siyasi bir tarafı yok değerli arkadaşlar.” Açıklaması yaptı.

Mine KAYA