AK Parti Burdur Belediye Meclisi Grubu: “06.01.2021 Çarşamba günü gerçekleşen 2021 yılı Ocak ayı olağan Burdur Belediye Meclis toplantısında Denetim Komisyonu seçimlerinde bütün Meclis üyelerinin aday olma hakkı İçişleri Bakanlığı Belediye Meclisi Çalışma Yönetmenliğine aykırı olacak şekilde engellenilmiş ve aday gösterilmeden seçim yapılmıştır.”


AK Parti Burdur Belediye Meclisi Grubu, geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleşen Burdur Belediye Meclisi Ocak Ayı Toplantısında, Denetim Komisyonu seçimlerinin yönetmeliğe aykırı olduğunu belirterek, yazılı basın açıklamasında bulundu.
AK Parti Burdur Belediye Meclisi Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Çok Kıymetli Burdur Kamuoyu ve Basın Mensuplarımız
“BELEDİYE MECLİSİ DENETİM KOMİSYONU SEÇİMİ KANUN DIŞI YAPILDI”
06.01.2021 Çarşamba günü gerçekleşen 2021 yılı Ocak ayı olağan Burdur Belediye Meclis toplantısında Denetim Komisyonu seçimlerinde bütün Meclis üyelerinin aday olma hakkı İçişleri Bakanlığı Belediye Meclisi Çalışma Yönetmenliğine aykırı olacak şekilde engellenilmiş ve aday gösterilmeden seçim yapılmıştır.
“BÜTÜN MECLİS ÜYELERİMİZİN DEMOKRATİK HAKLARI GASP EDİLDİ”
AK Parti grup sözcümüz tarafından bütün uyarılarımıza rağmen Belediye Meclis Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Meclis işleyişinden sorumlu Belediye Yazı işleri Müdürü tarafından Belediye Meclis Çalışma Yönetmenliğin 21. ve 22. Maddelerine aykırı davranılarak Meclis Üyelerinin aday olma ve Grupların aday gösterme hakları gasp edilerek adaysız bir seçim yapılmasını sağlayarak yerel demokrasimize ağır bir darbe vurmuştur. Ayrıca komisyon seçimlerinde aday olmayan kişilerin pusulaya yazılması pusulanın geçersiz sayılmasını gerektirir. Yönetmelik gereği seçime adaysız gidilemez ve bu nedenle oylama tamamen geçersizdir.
“DİKTATÖRCE BEN İSTEDİĞİMİ SEÇERİM MANTIĞI”
Denetim Komisyonunun 3 CHP ve 2 AK Partili Üyelerden seçileceğini kararlaştıran Meclis, maalesef Meclis Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından partilerin aday göstermesini ve Meclis üyelerinin aday olmalarını engelleyerek adaysız bir seçimle kendi istediği listeyi CHP Meclis üyelerine zorla oy pusulalarına yazdırmış ve Meclisten geçirmiştir. Ama pusulaya yazılan aday olmayan Meclis üyelerinin oy pusulaları geçersizdir. Çünkü aday olma şartı vardır. Meclis Başkan’ının Diktatörce oturum yönetimini kabul etmiyoruz.
“OYNANAN OYUNU AK PARTİLİ İKİ CESUR MECLİS ÜYEMİZ BOZMUŞTUR”
Seçilen AK Partili Meclis Üyelerimiz hemen komisyondan istifalarını vererek anti demokratik seçimin tekrarlanmasını istemişler ve Şubat ayı meclis toplantısına seçim ertelenmiştir. Yıllarca aday gösterilerek ve gizli oylama usulüyle yapılan seçimler bu sene kasıtlı olarak kanun ve yönetmeliklere aykırı hareket edilerek yapılmıştır. İçişleri Bakanlığı Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 21. ve 22. Maddesine açıkça aykırı davranarak Denetim Komisyonu seçimlerinde bilerek usul hatası yapan Meclis Başkanı ve Belediye Yazı İşleri Müdürü görevlerini layıkıyla yapmaya davet ediyoruz.  Yerel demokrasimizin kimsenin tek elinde olmadığını ve gasp edemeyeceğini Burdur Halkımız adına yerel demokrasimimizi sonuna kadar savunacağımızı ve bütün hukuki süreçlerin takipçisi olacağımızı çok kıymetli Burdur Kamuoyuna saygıyla iletiriz” ifadeleri kullanıldı.

HABER MERKEZİ