BAYRAM ÖZÇELİK 2024 MART AYINDA YAPILACAK YEREL YÖNETİMLER SEÇİMLERİNDE BURDUR  BELEDİYE BAŞKANI ADAYI OLACAK MI?

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik,  Burdur Radyosu’nda Serkan Şimşek’in; “2024 Mart ayında yapılacak yerel yönetimler seçimlerinde belediye başkanlığına aday olacak mısınız ?”  sorusunu yanıtladı.

Geçtiğimiz Salı günü gerçekleşen canlı yayında Şimşek’in ; “Siyasette yaşın pek önemi yok. İnsanlar her defasında siyaset gençleşsin, gençleşsin diyor ama, bun a ne siyasi partiler müsaade ediyor, nede seçmenin kendi içinden geçen müsaade ediyor.   Ufak tefekleri ayırır, bir kenara çekersek. Şimdi daha kritik bir soru soracağım. Bayram Özçelik 20 yıldır milletvekilliği yapıyor. Ankara bürokrasisini çok iyi biliyor. Burdur’daki tabanı çok iyi biliyor. Burdur artık isimi marka gibi olmuş. Bayram  Özçelik denince siz bunu tık öne taşımışsınız. Fakat insanların  aklında şöyle bir soru var. Şimdi 28’inci dönem milletvekilliği yapmayacak. Evet. Ama bundan çok kısa bir süre sonra yerel seçimler var. İnsanların aklında da hep şu soru var. Aslında bunu çok sesli düşünenler de var. Size de soru olarak geliyordur. Bunu bir programda sormak daha önemli. Bayram Özçelik 2024 Mart ayında yapılacak olan seçimlerde yerel yönetimlere talip olur mu? Yani  belediye başkanı adayı olur mu? Veya olmak ister mi? Çünkü orası milletvekilliğinden çok daha fazla icranın yapıldığı bir nokta. İcranın merkez. Bayram Özçelik belediye başkanlığına aday olur mu?”

sorusunu  yanıtlayan Ak  Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik: “Evet yine Burdur kamu oyunun çok konuştuğu bir konu. Veya bir çok yere gittiğimizde önümüze gelen bir tablo. Geçenlerde Binali Yıldırım geldiğinde (Kültür Merkezi) salon toplantısında konuşmaya başlamadan önceki süreçte vatandaşımızın birisi şahsımla ilgili ‘Belediye başkanlığında istiyoruz.’ diye ifade etti.  (Ak Parti Genel Başkan Vekili) Binali bey de (Yıldırım) ‘Biz beraber çalışacağız.’ Gibi bir ifade kullandı. Şimdi şunu ifade edeyim. Daha önceki milletvekili görevlerim de de aday adaylık başvurusunu yapmak kendi irademizde. Aday gösterilmek parti büyüklerimizde. Dolayısı ile parti büyüklerimizin bir kararı söz konusu olacak. Şimdi sizin söylediğiniz gibi Bu Pazar günü ikinci tur bittikten sonra benim tahminin 1,5- 2 ay sonra Türkiye siyaseti yerel seçimlere odaklanacak.  Yani 2 ay sonra herkes yereli konuşmaya başlayacak. Benim düşüncem Ankara’da eğer bir görev tevdi ederlerse o görevlerde bulunmayı arzu ediyorum. Ama ondan sonraki süreçte yerel seçim atmosferine girildiğinde de farklı bir alternatif ortaya çıkarsa da parti büyüklerimizin alacağı kararlar çerçevesinde olacağını, yol haritası çizileceğini ifade etmek istiyorum.” dedi.

“PARTİ BÜYÜKLERİMİZİN ALACAĞI KARARLAR DOĞRULTUSUNDA DA BİR ÇALIŞMADA BULUNACAĞIZ.”

Milletvekili Özçelik konuşmasının devamında: “Bir belediye başkanı ile bir milletvekili halk arasına karıştığında, halk ile diyalog için sahaya çıktığında halkın teveccühü belediye başkanınadır. Çünkü onunla o şehirde yaşıyor. Her gün karşılaşabilir. Her an beraberler. Vatandaş düşünür kü Milletvekili Ankara’ya gider gelir. Ya da gider uzun süre gelmez. Kendisinin muhatap olabileceği biri olduğu için yerelde yaşayanlar belediye başkanları daha dikkate alınır, dikkat edilir. Diğer bir konu sizde söylediniz. Belediye başkanlarının ellerinde bir finans var. Bütçeleri var. İnsan kaynağı var. Çalışanları var. İdari bir yapı var. İdari yapıda tecrübeli yöneticiler var. Belediye Meclisi’ni de belirli bir çoğunlukta aldıktan sonra süresi de var var: 5 yıl. Dolayısı ile hedefine koyduğu projeleri olan kişiler gerçekten çok hizmet yapabilirler. Yani belediyeler bu noktada her türlü fırsatı sağlayan aşanlardır. Bir de  belediye başkanları icra makamlarında oldukları Ankara’yı  çok iyi kullanmaları gerekiyor. Yani bakanlıklarda bakanlarla en fazla teşri mesai yapan bir başkan olunması gerekiyor. Bakanlıkların alt yapısındaki bakan yardımcıları, genel müdürler, genel müdür yardımcıları ile dayalogu olan bir yapı söz konusu olursa iş koparmamak mümkün değil. Yani Türk siyaseti buna daha uygun. Gidilir, ziyaret edilir, projeler anlatılır. Gelinir, davet edilir. Neticede biraz zorlanır ama mutlaka bir belediyenin projesine kesinlikle destek, yardım alınır. Onu da çok iyi biliyorum. Dolayısı ile şehrimizin bu noktada önümüzdeki süreçte parti büyüklerimizin alacağı kararlar doğrultusunda da bir çalışmada bulunacağız.” açıklamasında bulundu.  Halil İbrahim Kara