Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, “Tesisimizin günlük kapasitesi 6 dakikada 1 kamyon artığı öğütebiliyor. Hem ekonomimize, belediye ekonomimize gelir hem de fabrikalarımızın artıklarını değerlendirmiş oluyoruz” dedi.


Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, ilçeye kazandırılan taş kırma tesisinin çalışmalarını yakından takip ediyor.  Bucak Organize Sanayi Bölgesindeki mermer artıklarının geri dönüşüme kazandırılarak, ilçenin altyapısında kullanılmak üzere dolgu malzemesi üretilen tesis hakkında bilgi veren Başkan Ünal, 6 dakikada, bir kamyon dorsesi taş elde ettiklerini kaydetti.
6 DAKİKADA, BİR DORSE MERMER ATIĞINI ÖĞÜTÜYOR
Bucak Belediyesi Taş Kırma Tesisinin kurulum süreci ve işlevi hakkında bilgi veren Başkan Ünal, “Bu tesis gördüğünüz gibi mermer fabrikalarının artıklarını kullanarak konkasör dediğimiz tesisten geçirip en son by-pass dediğimiz bu son ürün elde ediyoruz. Yani mermer fabrikalarının artıklarını ekonomiye yeniden kazandırıyoruz. İlerleyen zamanda belediyemizden mermer artıkları döküm sahası isteyecekler. Biz de ne yaptık bu döküm sahasını bulmaktansa bu artıkları geri değerlendirelim, ekonomimizde değerlendirelim diyerek bu tesisi o amaçla kurduk. Tesisimizin günlük kapasitesi 6 dakikada 1 kamyon artığı öğütebiliyor. Hem ekonomimize, belediye ekonomimize gelir hem de fabrikalarımızın artıklarını değerlendirmiş oluyoruz. Kullanmış olduğumuz en son çıkan ürünü de belediyemizin kazı yaptığı alanlarda özellikle içme suyu ve kanalizasyon, doğalgaz çalışmaları için yapılan yapılmış olan kazılarda dolgu malzemesi olarak kullanıyoruz. İki taraftan da kazançlı hem çevreye hem belediyemize kazançlı bir tesisimiz. Elekler koyarak değişik ebatta kum, çakıl üreteceğiz. Daha sonraki safhada belediyemizin ihtiyacı olan parke ve bordur taşı üretim tesisi kuracağız. Daha da ilerleyen bir son basamak olarak da beton tesisi kurma hayalimiz var burada. Gördüğünüz araziyi uzun yıllığına kiraladık. Aşağı yukarı 15 yıllığına kiraladık. Bu arazide hedeflerimize ulaşabilmek için çalışmalarımız devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Hayal GİRİŞİM