Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “Üreticimizin para kazanabilmesi için öncelikle süt üretim maliyetini azaltması gerek. Bunu yapabilmek içinse korunga, yerli fiğ, macar fiğ, yem bezelyesi vs. gibi kaba yemlere ağırlık verilmelidir. Tarım ve Orman Bakanlığı, her yıl et ve süt fiyatlarında, fiyat aralığı belirlediği gibi girdi maliyetlerine de taban ve tavan fiyatı belirtilmelidir” dedi.

Burdur Ticaret Borsası Başkanlığı tarafından kentte görev yapan habercilere kahvaltı düzenlendi. Kahvaltılı basın toplantısına, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Boz, Meclis Üyesi Arif Çakır, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, yerel gazetelerin yazı işleri müdürleri, internet haber sitelerinin editörleri ve muhabirleri katıldı.
Başkan Gündüzalp, kahvaltı esnasında gazetecilerle sohbet ederek, hatırını sordu. Keyifli geçen kahvaltı sonrası Başkan Gündüzalp, Burdur Ticaret Borsasının işlem hacmi, proje hedefleri ile tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sorun ve çözümlerini aktaran bir sunum gerçekleştirdi.

“2020 YILI İŞLEM HACMİMİZ, 1 MİLYAR 671 MİLYON TL”

Burdur Ticaret Borsasının 2020 yılı işlem hacminin 1 milyar 671 milyon TL olarak gerçekleştiğini kaydeden Başkan Gündüzalp, “2020 yılı işlem hacmimiz bir önceki yıla göre yüzde 54,92 artarak, 1 milyar 671 milyon TL olarak gerçekleşti” dedi.

ÇİĞ SÜT FİYATI

Çiğ süt fiyatlarını işaret ederek, 1 litre süt fiyatına ancak 1,5 kilogram yem alınabildiğini vurgulayan Başkan Gündüzalp, “Çiğ süt tavsiye fiyatını belirlemek için dünyanın her ülkesinde geçerli olan belli başlı kriterler vardır. Bunların en başında yem/süt paritesi gelmektedir. Yani 1 litre süt ile kaç kg yem satın alınabildiğine bakılmaktadır. Kısacası 1 litre sütle en az 1,5 kg yem alınabilmelidir. Türkiye’deki 1 litre çiğ süt fiyatı ile şuanda 1 kilo yem ancak alınabilmektedir.  Her hafta artan yem fiyatlarına karşı, çiğ süt fiyatları, süt/yem paritesine göre 3’er aylık periyotlarla belirlenmelidir” diye konuştu.

“GİRDİ FİYATLARI TEHDİT OLMAKTAN ÇIKARILMALI”

Üretimin önündeki engellerin girdi maliyetlerinin yüksekliği, nüfusun yaşlanması, iklim değişikliği, su kaynaklarının yetersizliği, kuraklık ve bitki üretim deseninin değişmesinden kaynaklandığını söyleyen Başkan Ömer Faruk Gündüzalp, “Girdi maliyetleri her hafta zamlanırken, çiftçinin ürünleri aynı oranda maalesef artmıyor. Türkiye’de şuanda girdi maliyetlerinden dolayı ekilemeyen 2 milyon hektar arazi bulunuyor. Kısacası çiftçi para kazanamadığı için tarlasını ekmiyor, üretim yapmıyor.  Gübre fiyatları ikiye katladığı için gübre kullanamayan çiftçilerin sayısı da az değil. Gübre kullanmayınca rekolte düşüyor, çiftçimizin maliyeti daha da yükseliyor. Girdi fiyatlarındaki aşırı yükselmenin sonucunda, rekabet gücümüzü kaybediyoruz. Gübre fiyatları, çeşitlerine göre yüzde 110 ila 140 arasında arttı. Örneğin; 12 ay önce ÜRE Gübre ton fiyatı 1.750 TL, bugün ÜRE gübre ton fiyatı 4.200 TL, çiğ süt fiyatı ise, geçen yıl Haziran ayına göre yüzde 21,73 arttı. 12 ay önce 2,30 lira olan çiğ süt fiyatı, Bugün 2,80 liradan alınıyor” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Tarım ve hayvancılık sektörünün yükselmesi ve üreticilerin para kazanabilmesi için çözüm önerilerini sıralayan Başkan Gündüzalp, “Üreticimizin para kazanabilmesi için öncelikle süt üretim maliyetini azaltması gerek. Bunu yapabilmek içinse korunga, yerli fiğ, macar fiğ, yem bezelyesi vs. gibi kaba yemlere ağırlık verilmelidir. Tarım ve Orman Bakanlığı, her yıl et ve süt fiyatlarında, fiyat aralığı belirlediği gibi girdi maliyetlerine de taban ve tavan fiyatı belirmeli. Yaptırım gücü olan, planlama yapan, yem sektörünü de içini alan, 6 aylık-1 yıllık plan ve fiyat ortaya koyabilen, gerektiğinde üreticiyi de yön veren bir yapı oluşturulmalı.  Türkiye’deki bitki örtüsü ve geviş getiren hayvanların beslenme fizyolojisi dikkate alındığında, küçükbaş hayvancılığa özel önem verilmeli.  Çiftçimizin borç yapılandırma ihtiyacı artmıştır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinde takibe düşen borçların faizlerinin hazine tarafından ödenip, anaparanın 5 yıl vadeye bölünerek tahsil edilmeli. Su kaynaklarımızın yüzde 70’inin kullanıldığı tarım sektöründe, geleceğimizin emaneti suyumuzu tasarruflu kullanmaya yönelik eğitici, teşvik edici, yönlendirici uygulamaları hayata geçirilmeli. Yem hammaddelerinin üretimini arttırmak için yem bitkileri üretimi ve meraların etkin kullanımı teşvik edilmeli. İklim ve arazi koşulları gözetilerek Bakanlık tarafından üretim planlaması yapılmalı. Endüstriyel tarım ürünleri olan Anason, Rezene, Haşhaş ve Susam gibi bitkiler, Bakanlık tarafından doğrudan desteklenmeli, bu ürünlere özel teşvik verilmelidir.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kriz algılama lider olmalı, iklim değişikliğine bağlı kuraklık nedeniyle herhangi bir ürün tedarikinde üretici ve tüketici sorun yaşamamalı. TKK’lar, gübre ve zirai ilacı çiftçimize daha pahalıya satarak üreticilerimizin tepkisini çekmektedir. Tarım Kredi Kooperatifleri yeniden yapılandırılarak, işletme maliyetlerini düşürecek tedbirler almalıdır” açıklamasında bulundu.

GERÇEKLEŞEN TALEPLER

Başkan Gündüzalp, Burdur Ticaret Borsasının sorunları en çok dile getiren Borsa olduğunu belirterek, gerçekleşen talepleri ve çözüm önerilerini de aktardı. Gündüzalp, aidat ertelemesinin önünün açıldığını, pandemi sürecinde üreticilere destek ve işletmeler için can suyu talep edildiğini, yem desteği, elektrik borçlarının ertelenmesi, kaba yem ihracatının durdurulması, kuraklık desteği, ORKÖY borçlarının bir yıl ertelenmesi, kooperatifler için nefes kredisi taleplerde bulunulduğunu kaydetti.

“GERÇEKLEŞEN TALEPLER AİDAT ERTELEMESİNİN ÖNÜNÜ AÇTIK”

Burdur Ticaret Borsasının gerçekleşen taleplerini sıralayan Başkan Gündüzalp,2020 yılı Mart ayında TOBB ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, Birliğimiz de konuyu Ticaret Bakanlığına ileterek, olur alındı. Bunun sonucunda, Haziran ayında ödemesi gereken yıllık aidatlarının 1. taksitinin ödeme süresinin, herhangi bir gecikme zammı/faizi alınmaksızın 2. taksitlerle beraber ödenmek üzere, Ekim 2020 tarihine ötelendi.

“PANDEMİ SÜRECİNDE ÜRETİCİLERİMİZE DESTEK İSTEDİK “

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketine, tarım ve hayvancılık sektörünün de dahil olmasını talep ettik. Bu çağrımıza kulak veren Bakan Bekir Pakdemirli, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, tarımsal destek kapsamında, üreticilere toplam 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapacaklarını duyurdu.

“İŞLETMELERİMİZE CAN SUYU TALEP ETTİK”

TOBB’a ilettiğimiz taleplerden biri de, nefes kredisinin tekrar hayata geçirilmesiydi. TOBB ve Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi toplantısında, zorda olan şirketler için bir kez daha Nefes Kredisi verilmesi kararlaştırıldı.

“ARTAN GİRDİ FİYATLARINA KARŞI YEM DESTEĞİ TALEP ETTİK”

Üreticiye çuval başı yem desteği verilmesi konusunda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na rapor sunduk ve raporda yer alan sorunların ivedilikle çözümünü talep ettik.  Bu talebe istinaden, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mayıs ayında katıldığı televizyon programında, küçük aile işletmelerine yem desteğinin verileceğini duyurdu.

“ELEKTRİK BORÇLARININ ERTELEMESİNİ TALEP ETTİK”

Finansal ve İstikrar Kalkınma Komitesi video konferans toplantısında, çiftçi borçlarının ertelenmesi talebinde bulunduk.

“ORKÖY KREDİLERİNİN 1 YIL ERTELENMESİNİ TALEP ETTİK”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ‘Akdeniz Bölgesi Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısında, ORKÖY kredi geri dönüşümlerinin ertelenmesini talep ettik. Bunun sonucunda, kredi desteklerine ait borçlar, 3 ay faizsiz ertelendi.

KOOPERATİFLERİMİZ TARİHTE İLK KEZ NEFES KREDİSİNDEN FAYDALANDI

Yine TOBB Akdeniz Bölgesi Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısında, KGF garanti vermediği için Denizbank kooperatiflerimize Nefes Kredisi kullandırmıyordu. Kooperatiflerimizden gelen bu talebi, TOBB’a ilettik. Talebimize istinaden, Borsa üyesi kooperatiflerimizde Nefes Kredisi kullanmaya başladı.

“SORUNLARI EN FAZLA DİLE GETİREN BORSA OLDUK”

Tarımın sorunlarını sürekli olarak dile getirmemiz, raporlarımızı TOBB’a ileterek, TOBB Ekonomi Şurasında Cumhurbaşkanı Sayın R. Tayyip Erdoğan’a aktarılması, tarım konusunda uzmanlaşan ünlü yazar Ali Ekber Yıldırım’ın köşesine konu oldu.

“KABA YEM İHRACATININ DURDURULMASINI TALEP ETTİK”

Meclis Başkanımız Hikmet Çangır, 2019 yılında 3. Tarım Şurası öncesinde, Tarım İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısında, Ürdün, Mısır ve Katar gibi ülkelere yoğun olarak yapılan kaba yem ihracatının kendi üreticimize yetmediği için durdurulması talebinde bulundu.  1 yıl önce yapılan çağrımız, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafında karşılık buldu.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, 81 İl Müdürlüğüne, yeni bir talimata kadar yem ve yem maddelerinin ihracatıyla ilgili olarak, ‘İhracat Ön İzin Belgesi’ düzenlenmemesine dair yazı gönderdi.

“KURAKLIK DESTEĞİ TALEBİNDE BULUNDUK”

TOBB Akdeniz Bölgesi İstişare toplantısında, kuraklık yaşayan illerdeki üreticilere dekar bazlı kuraklık desteği verilmesini talep ettik.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ürün kaybı yaşayan üreticilere 100 liraya kadar destek verileceğini açıkladı.”

PROJE VE HEDEFLER

Başkan Gündüzalp, Burdur Ticaret Borsasının hedeflerini de dile getirerek,  Burdur Ticaret Borsası hizmet binasının giriş katına Satış Salonu oluşturacaklarını açıkladı. Başkan Gündüzalp, “BAKA tarafından fizibilite raporu onaylanan Satış Salonu’na yıl sonuna kadar hizmete geçirmek.  Böylelikle alıcı ve satıcıyı bir araya getirerek, Borsamıza getirilen ürünleri daha hızlı, daha güvenilir ve daha rekabetçi bir ortamda gerçek değerinde alım/satımını sağlamak, Ürünlerin analiz değerleri , fiziksel  özellikleri gibi kriterlere göre ayırarak, açık artırma usulü ile uygun fiyata satışını yaptırmak. Bölgemizde hayvancılığın geliştirilmesine katkıda bulunmak için Hayvan Park Pazar Satış Yeri kurulması, Lisanslı depoculuk A. Ş’yi kurmak istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

Hayal GİRİŞİM