İYİ Parti Burdur İl Başkanı Faruk Erkan, Burdur’un EBA sistemine ulaşımında ve bilgisayar sayısıyla en başarılı kent açıklamasını eksik bulduğunu belirtti. Erkan, Burdur Valiliğinin yaptığı açıklamanın Türkiye geneline bakıldığında sayısal veri olarak fazla olabileceğini ama ne Burdur ne de Türkiye genelinde uzaktan eğitimde başarının olmadığını söyledi.

“ÇOĞUNLUK BU SİSTEMİN GERİSİNDE KALDI”

Erkan, yaptığı yazılı açıklamada, “Burdur Valiliğinden yapılan açıklamada, EBA destek noktalarındaki bilgisayar sayısıyla kentte erişim güçlüğü yaşayan öğrenci sayısının üstüne çıkarak bu konuda başarılı bir kent olduğu bildirildi. Ve belli sayısal veriler sunuldu. İYİ Parti Burdur İl Başkanlığı olarak biz biliyoruz ki ilçe ve köylerde EBA sistemine erişim sağlayabilecek altyapı da yok, öğrencilerin birçoğunun bilgisayarı da yok. Elbette Burdurlu öğrencilerimiz için erişimin sağlandığı ve sistemden yararlanabilen, derslerinden geri kalmayanlar adına çok mutlu oluruz. Ancak çoğunluk bu sistemin gerisinde kaldı ve çoğu da imkanları olmayan yoksul ailelerin çocuklarıydı” açıklamasında bulundu.

“MİLLETİMİZ SAĞLIK MÜCADELESİ VERİRKEN EĞİTİM MÜCADELESİ DE VERDİ”

İYİ Parti’nin eğitim hakkı için sokakta ve her yerde insanlarla bir araya gelerek bu sorunlara ses olduğunu ifade eden Erkan şöyle devam etti: “Valiliğin açıklamasında, EBA destek noktalarının erişim güçlüğü yaşayan öğrenci sayısının üstünde bir orana ulaşılmasıyla Burdur’un, Türkiye genelinde en başarılı il olduğu söyleniyor. Peki bu erişimin gerisinde kalan öğrenciler bu başarının neresinde kalıyor? Sosyal bir devlet anlayışında sağlık ve eğitim hakkı milletimizin en temel hakkıdır. Pandemi döneminde milletimiz sağlık mücadelesi verirken eğitim mücadelesi de verdi. Biz İYİ Parti olarak göstermelik sayısal verilerin ötesinde Türkiye’nin her yerinde, karış karış her alanında her çocuğumuzun eğitim hakkını savunmaya devam edeceğiz.”

HABER MERKEZİ