Covid -19 testi pozitif çıktıktan sonra yataklı tedavi gören, taburcu olduktan sonra evindeki karantina sürecini de sağlıklı bir şekilde tamamlayan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, dün Burdur Belediyesi’ne geldi.

Belediye beyaz masa önünde basın açıklamasında bulunan Başkan Ercengiz, “Siyaset üstü bir durum. En başta insan yaşamı önemli, yani burada iktidar partisi, muhalefet partisi, şu, bu bir eleştiri veya haklı çıkma derdinde değiliz. Derdimiz insanı yaşatmak. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” dedi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktıktan sonra tedavi sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlayan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 40 gün aradan sonra başkanlık makamına çıktı. Dün saat 10.00’da Yukarı Pazar Ulu Camii yanındaki Burdur Belediyesi ana hizmet binasına gelerek vatandaşların girip-çıktığı kapıda belediye birim müdürleri ve personeli tarafından karşılanan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, beyaz masa önünde kısa bir basın açıklamasında bulundu. Konuşmasında herkese iyi haftalar dileyerek başlayan Başkan Ercengiz; “Kırk gün sonra yeniden görevimizin başındayız. Malum dünyada koronavirüs salgını var. Ülkemizde de 11 Mart 2020’den itibaren bazı yurttaşlarımızın canına, bazı yurttaşlarımızın da günlük yaşantısına mal olan bir süreci yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Gerekli tedbirleri ve önlemleri alalım. Yeteri kadar uygulamazsak bundan sonra çok canımızı yakabilir. Bu anlamda bir uyarı ile başlamak istiyorum. Bu virüsten nasibini almış bir yurttaş olarak olaya baktığımız zaman geçen süre içerisinde hem dinen hem de bedenen bazı sıkıntılara sebep olduğunu söyleyebilirim. Bu hastalığı en hafif geçireninden, en ağır geçirenine kadar mutlaka bir takım sıkıntıları herkes kendi üzerinde yaşıyor. Önemli olan hasta olmamak. Hasta olmamak için mücadele etmek. Mücadelemiz bence bu yönde olmalı. Bunun da şu anda elimizdeki verisi, donesi, hastalığı bulaştırmamak üzerine almamız gereken önlemler, tedbirler. Maske kullanımını bir kültür haline getirdiğimize inanıyorum. ‘Mesafe’ konusunda bir takım uyarılarımız devam etse de halkımızın bu kurala da uyduğuna inanıyorum. Fakat ‘temas konusunda halen istediğimiz noktada değiliz’.  Bireysel hijyen yurttaşımızın kendi kararı ve uyguladığını da düşünüyorum. Fakat sosyal bir husus yakın teması seviyoruz. Eş, dost, akraba ziyaretlerini, ya da birlikte yaşam kültürünü devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu dönem buna bir ara vermek lazım. Çünkü kayıtlara geçen hali ile ’En çok bulaş’ aile içi ortamlarda veya birlikte yaşanılan alanlarda olduğunu görüyoruz. Ben herkese sağlıklı günler diliyorum. Lütfen başta kendimizi ve en sevdiklerimizi düşünerek davranış biçimi geliştirelim. Bu hastalık bakın kurumumuzda da birçok arkadaş temaslı, potizif veya köy karantinasında. Hem işleri aksatmamak için diğer arkadaşlarımızla yük bindiriyoruz. Hem de kendi sağlığı açısında son derece risk oluşturuyor. Bu konuda da arkadaşlarımızla kısa süre içerisinde bir toplantı yapmayı planlıyoruz. En azından biz üzerimize düşen gerekli uyarıları arkadaşlarımıza yapacağız. Çok şükür ben sağlığıma kavuştum. Herkesin de sağlığına kavuşmasını diliyorum. Kimsenin hasta olmaması temel hedefimiz. Bu beladan da hep birlikte bir an evvel kurtulmak, en büyük umudum. En büyük arzum, en büyük duam. herkese başarılar, sağlık ve mutluluklar diliyorum” diye konuştu.
“İŞ BİZDE BAŞLIYOR, BİZDE BİTİYOR”
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Ercengiz, “Salgının başladığı günden itibaren bugüne doğru baktığımız zaman son birkaç gün içerisinde vakaya bağlı ölü sayısında bir artış vardı. İnşallah bunu azaltma yönünde alınan tedbirler sonuç verecektir. Yine söyleyeyim yurttaş olarak iş bizde başlıyor, bizde bitiyor. Devlet önlemleri alır. Devletin kamu görevlileri önlemleri uygulamak için elinden gelen gayreti gösterir. Ama vatandaş eğer devletin aldığı önlemlere uymazsa maalesef sonuç hiç istemediğimiz şekilde olur. Bu anlamda da milletimizin devletimize yardımcı olmasını ben yürekten diliyorum” sözlerine vurgu yaptı.
“SİYASET ÜSTÜ BİR DURUM”, “İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”
Konuşmasının son kısmında önemli mesajlar veren Başkan Ercengiz, “Burada bir şeyin altını çizmek istiyorum. Siyaset üstü bir durum. En başta insan yaşamı önemli, yani burada iktidar partisi, muhalefet partisi, şu, bu bir eleştiri veya haklı çıkma derdinde değiliz. Derdimiz insanı yaşatmak. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Şiarımız bu. İnsan için mücadele edeceğiz. Hep birlikte. Onun için de vatandaşımızın da bu kurallara uymasını öncelikle rica edeceğiz” dedi.


Halil İbrahim KARA