Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, düzenlendiği toplantıda tarım ve orman sektörü temsilcilerinin talep, öneri ve şikayetlerini dinledi. Desteklemelerle ilgili müjde de veren Bakan Yardımcısı Özkaldı, “Mazot, gübre, yem fiyatları gibi daha sade hale getirilecek bir destekleme modeli de Bakanlığımızca hazırlandı. Son aşamasına geldi inşallah önümüzdeki günlerde açıklanacak” dedi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı başkanlığındaBurdur ili Tarım Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı, MAKÜ Sergi ve Konferans Salonunda gerçekleştirildi.  Burdur ili Tarım Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısına Vali Ali Arslantaş, AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, siyasi parti temsilciler, ilçe belediye başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Daire Başkanları ve Şube Müdürlerinin de hazır bulunduğu değerlendirme toplantısında sektörün istekleri ve öneriler değerlendirildi. Toplantıda ilk olarak Burdur Valiliği tarafından hazırlanan kısa film izlendi.

Toplantının ilk konuşmasını gerçekleştiren Burdur Valisi Ali Arslantaş, “Burdur ili Tarım Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı, sevincimizi, coşkumuzu, üzüntümüzü, kederimizi dile getireceğimiz bir toplantıdır. Sayın Bakan Yardımcımızın konuşmasının ardından katılımcılara söz vererek, sektörün her konusu burada konuşacağız. Herkesin tırnak içinde eteğinde taşı dökmesini istediğimiz bir toplantı olacak” dedi.
AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, “Aslında sektörü toplantısı illerimizde zaman zaman yapılıyor ama bunu faydalı gördüğümüzü ifade etmek istiyorum. bizden daha çok sektör temsilcilerinin konuşmasını arzu ediyorum çünkü konuları birebir yaşayan sizlersiniz. Biz Ankara’da bu konularla ilgili sizin taleplerinizi veyahut sahadan aldığımız konuları aktarma görevini zaten ifa ediyoruz. Birçok konu var, konular çok uzun ama ben sizin daha çok konuşmanızı arzu ediyorum. Katılımlarınız için teşekkür ediyorum” dedi.
AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Kıymetli bakan yardımcımızın Burdur’a teşriflerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz, böyle güzel bir toplantı gerçekleşecek inşallah buradan çıkacak sonuçlar Burdur’umuz ve Türkiye’miz için hayırlara, güzelliklere vesile olur. Sayın Bakan Yardımcım, genel müdürlük görevinde Burdur’da şimdi de bakan yardımcısı görevinde Burdur’da gerçekten birçok yatırımda imzası vardır. Bir hemşerimiz olarak kendisine müteşekkir olduğumuzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, “Sizlerle bir arada bulunmaktan mutlu olduğu ifade etmek istiyorum. Sektör toplantımız inşallah hayırlara vesile olur. Burada bulunan söz almak isteyen katılımcılarımıza söz vermek istiyoruz. Yazılı talebinizi de alabilirim. Biz bunları alıp, bir kenara atmıyoruz, çözebileceğimiz sorunları burada hemen sizleri bilgilendirerek çözelim, zaman isteyen talepleri de döndükten sonra ilgili birimlerimizle çözmeye gayret edeceğiz.  Bütün sorunlarımızı da Sayın Bakanımıza aktaracağız. İnşallah toplantımız hayırlara vesile olur” ifadelerini kullandı.  
Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, konuşmasının ardından tarım ve orman sektörü temsilcilerine tek tek söz vererek, talep, öneri ve şikayetlerini dinledi.

YENİ DESTEKLEME MODELİNİN MÜJDESİNİ VERDİ
Tarım ve Orman sektör temsilcilerini dinleyen Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Tarım ve Orman Bakanlığında yeni bir destekleme modeli geliştirildiğini ve önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağını vurguladı. Bakan Yardımcısı Özkaldı, “Girdi maliyetlerinin yüksek olması, gübre, ilaç ve mazot fiyatları, bunlarda da biliyorsunuz bizim 136 farklı desteğimiz vardır. Bunları daha sade, biraz daha temel girdi, mazot, gübre, yem fiyatları gibi daha sade hale getirilecek bir destekleme modeli de Bakanlığımızca hazırlandı. Son aşamasına geldi inşallah önümüzdeki günlerde açıklanacak. Daha faydalı hale getirmek için gayretlerimiz devam ediyor” açıklamasında bulundu. Toplantı, sektör temsilcilerinin istek, öneri ve şikayetlerine yönelik çözüm odaklı bilgilendirilmeleriyle sona erdi.

 Halil İbrahim KARA-Hayal GİRİŞİM