GENÇLİK VE SPORDA YATIRIM MÜJDELERİ

-Yeni yılda yatırım müjdeleri veren Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2021 İstiklal Marşı Yılı etkinliklerinin de ulusal ve uluslararası platformda dolu dolu geçeceğini belirtti. Bakan Kasapoğlu aynı zamanda 10.000 Pota Projesi kapsamında 100 basketbol potası yapılarak, Burdur’da dev adamların yetişeceğini kaydetti.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yatırımı devam eden projeleri incelemek ve yeni yatırımların müjdelerini vermek üzere Burdur’a geldi. Burdur Valiliği protokol girişinde düzenlenen karşılamada, milli sporcular çiçek takdiminde bulundu. Vali Ali Arslantaş ve protokol mensuplarının Bakan Kasapoğlu’nu karşılanmasının ardından valilik bahçesinde düzenlenen Burdur Gençlik ve Spor Yatırımları Protokol Töreni gerçekleştirildi. Tören, Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

MİLLETVEKİLİ UĞUR’UN KONUŞMASI

Protokol konuşmaları çerçevesinde ilk konuşmayı gerçekleştiren AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, “Sayın bakanımıza, ilimizi ziyaret ettikleri için hususiyetle teşekkür ediyorum daha öncelerden planlanan bir programdı. Sayın Cumhurbaşkanımızın geleceği bir zamana denk getirmek için aslında plan yapmıştık maalesef pandemi nedeniyle programı yapamamıştık. Daha sonra sayın bakanımızın bir yakınının vefatı üzerine Allah’tan rahmet diliyorum, buradan da sayın bakanım size baş sağlığı diliyoruz. Onun üzerine iptal edilen program ve bugün çok şükür hamd olsun burada hep birlikteyiz, Burdur için, ilçelerimiz için sayın bakanım birazdan müjdeleri açıklayacaklar. Tekrardan sayın bakanım hoş geldiniz, şerefler verdiniz, ilimize, ilçelerimize spor yatırımlarımız hayırlı uğurlu olsun diyorum, çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ ÖZÇELİK’İN KONUŞMASI

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, törende yaptığı konuşmada, “Göller, gülleri gönüller diyarı Burdur’umuza teşriflerinizden dolayı kıymetli bakanım sizlere ve hanımefendiye ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Burdur’umuza çok emeğiniz oldu. Burdurluların bunu yakından bilmesini arzu ediyorum, her platformda sizin Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine yapılan spor tesislerinde yaklaşık 90 milyon TL’ye yakın, o spor tesislerinde emeğiniz, alın teriniz var ve her platformda da bunları ben ifade ediyorum. Allah razı olsun. Kıymetli Cumhurbaşkanımızın 2016 yılında Burdur ziyareti sonrası talimatlarıyla o tesisleri, Burdur’a ve üniversitemize kazandırmış olmamız çok önem arz ediyor. Ayrıca 12 Mart 1921 İstiklal Marşımızın Kabulünün 100’üncü Yıldönümünde malum TBMM’de 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı ilan edildi. Bu yıl da özellikle bakanlığımızın gençlik faaliyetlerinin, İstiklal Marşı yılı çerçevesinde sizlerin himayelerinde, üniversitemizin çok daha fazla etkinlikte bulunmaları adına birçok program yapılmasını takdirlerinize arz ediyorum ve biraz sonra ilçelerimize yapılacak yatırımlar, gençlerimize ve sporcularımıza çok büyük bir katkı olacak hem gençlerimizin spor alanında Türkiye ve dünya dereceleri yapmasına önem arz edecek. Yatırımlarımız şimdiden ilimize hayırlı olsun, çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” diye konuştu.

VALİ ARSLANTAŞ’IN KONUŞMASI
Burdur Valisi Ali Arslantaş ise konuşmasında, “Anayasamızın 59’uncu maddesinde devletin görevleri sayılırken, devletin her yaştaki vatandaşlarımızın beden ve ruh sağlığını geliştirecek her türlü tedbirleri almak asli görevlerinden birisi olarak sayılıyor.  Sayın Bakanım, Spor Toto Teşkilat Başkanlığınızdan itibaren alt yapı hizmetlerine vermiş olduğunuz önem, Türkiye’nin en ücra köşelerinde yapmış olduğunuz yatırımlar, Bakanlığınızdan sonra bu yatırımlarda profesyonel eğitmenlerle gençlerimizin buluşmasını sağlayacak tedbirleri takdir ve şükranla izledik. Şükranlarımızı sunuyoruz. Burdur’umuzun olimpiyat sporcusu dahil her branşta sporcumuz var, 27 bin lisanslı sporcumuz var. Bugün yapılacak yatırımların da gençlerimizin, vatandaşlarımızın spor yapmalarına, devlerin asli görevlerinden birini yerine getirmesini sağlayacağı katkıyı çok önemsiyoruz. İlimiz adına, ilçelerimiz adına, gençlerimiz adına şükranlarımızı arz ediyoruz. Yaklaşık bir yıldır yatırımlara kavuşma arzumuzu da dile getirip, sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum” şeklinde konuştu.

BAKAN KASAPOĞLU’NUN KONUŞMALARI
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Bugün göller, gönüller diyarı Burdur’dayız. Sizlerle bir aradayız, bizleri bir araya getiren rabbimize hamd ediyoruz, şükrediyoruz. 2021 yılının ilk ziyaretini gerçekleştirmek hamd olsun ki nasip oldu, bugün ilk ziyareti gerçekleştiriyoruz. 2021 İstiklal Marşı yılında bu ziyareti ilk olarak gerçekleştirmek bizim içinde anlamlı ve heyecan vericidir. Mehmet Akif’in şehri Burdur’dayız ve Demirci Mehmet Efe’nin şehri Burdur’dayız, kahramanlar diyarı hakikaten tabiatıyla, insanıyla her anlamda önemli bir kimlik şehir Burdur’dayız ve inşallah Burdur’umuzu, gençlerimizi yarınlara daha güçlü taşıma adına buradayız ve ben bugünkü buluşmamızın hayırlar ve bereketler getirmesini temenni ediyorum ve 2021 yılı Burdur’umuz için Burdur’umuzun ilçeleri, memleketimiz ve insanlık için hayırlar, bereketler, afiyetler getirsin. Bugün az önce değerli valim ve milletvekillerimiz bahsettiler, Burdur’umuzun spor geleceğini daha da güçlendirmek adına, Burdur’umuzun gençlerini yarınlara daha donanımlı taşıma adına buradayız, hamd olsun bugüne kadar el birliği ile Burdur hep gündemimizdedir, hem yerel yöneticilerimle, hem değerli vekillerimizle hakikaten hassasiyetle çalıştığımız şehirlerden bir tanesidir ve bu anlamda bugüne kadar tesis edilen alt yapıyı elbette bizim felsefemizde duymak hiçbir zaman olmadığı gibi bundan sonra da olmayacak. Birileri fitne üretecekler, biz onlara rağmen hizmet üreteceğiz. Birileri yalanla, iftira ile bir takım faaliyetleri, çalışmaları, karalamaya çalışacaklar, biz onlara inat daha çok üreteceğiz. Vatandaşımızın refahı, ülkemizin aydınlık yarınları için daha çok çalışacağız. Tuzaklar kurulacak, onlara rağmen daha güçlü, daha moralli, daha inançlı duracağız ve inşallah tıpkı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu ülkenin aydınlık yarınları, insanımızın mutluluğu için durmadan, yılmadan, yorulmadan çalışacağız. İşte o yüzden, bugün buradayız. Bugün çalışmalarımızı daha yukarı taşımanın heyecanı içindeyiz. Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni, Yeşilova için buradayız. Ben bu ilçelerimizdeki tüm vatandaşlarımıza da buradan en kalbi selam ve muhabbetlerimiz iletmek istiyorum” diye konuştu.

SPOR TESİSİ SAYISI 32’YE ÇIKARILDI
Bakan Kasapoğlu, Burdur’da 2002 yılında 12 tane olan spor tesisini, 32 tesise çıkardıklarını ve bugünkü müjdelerle de tesis sayılarında artış yaşanacağını dile getirdi. Türkiye’nin her alanda zirveyi oynadığını, gençlik ve spor alanında da zirveyi oynamaya devam ettiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Hizmet siyasetinden bahsettim az önce, 2021 yılı geçen 18 yıllık zaman diliminde her alanda olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü, öncü liderliği ve samimimi gayretleri ile hamd olsun ülkemiz her alanda, tarımıyla, ulaşımıyla, sağlığı, eğitimi, sanayisi, ekonomisi ile her alanda zirveye oynadığı gibi, sporu ve gençliği ile de zirveye oynadı, oynamaya da devam edecek. İşte, 2002’deki 12 tesisi, bugün itibariyle 32 tesise çıkardık. Bugünkü müjdelerle bu çıta daha da yukarılara çıkacak” dedi.

MÜJDELERİ SIRALADI
Burdur’un gençlik ve spor yatırımları çerçevesinde müjdeleri sıralayan Bakan Kasapoğlu, “Burdur’umuzda 1 yurt vardı, şu an itibarıyla 7 yurda yükseldi. Bin 500 öğrenciden, 5 bin 500 öğrenciye yükselen yurt kapasitesi söz konusudur. Devam eden inşaatlar ve yatırımlar, projeler hepinizin bildiği gibi hızlı bir şekilde devam ediyor. Bununla birlikte gençlik merkezlerimiz, hiç gençlik merkezi yok iken bugün sayımız 3, inşallah bugünkü protokolle bundan sonraki çalışmalarla bu sayıyı daha yukarılara taşıyacağız. Sporcularımıza yönelik, gençlerimize yönelik, halkımızın her kesiminin kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla spora erişimini güçlendirmeye yönelik çalışmaları inşallah daha yukarılara taşıyacağız. İlçeleriyle, beldeleriyle, köyleriyle herkesin spora erişimini, gençlik yatırımları erişimlerini gönülden arzu ettiğimiz için bu tesislerin sayısını inşallah daha yukarılara taşıyacağız. Sporcu sayısı az önce ifade edildi. Elbette çok yetenekli gençlerimiz var. Onların heba olmaması, onların bir bir keşfedilmesi adına işi şansa bırakmadan, bizim siyasetimizde, bizim stratejimizde şansa bırakmak yok. Bir bir takip var. Gençleri keşfetmek var, onların elinden tutmak var ve onlarla el ele yarınlara yürümek var. O yüzden bugünkü çalışmalarımızın çok ama çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. az önce vekilimiz bahsetti, üniversitemiz Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, üniversitemize yaptığımız yatırımlar, şehirle üniversitenin bütünleşmesi açısından çok anlamlı, çok önemli bir vizyonu ortaya koyuyor, tıpkı üniversite öğrencilerimizin hizmetinde olduğu gibi, bu tesislerimiz Burdur’umuzun tüm halkının ilçelerimizin de hizmetinde gece gündüz onlar için var olması adına önemli bir vizyonu ortaya koyuyor ve inşallah 2021 İstiklal Marşı yılında da ülkemizin dört bir yanından gelen gençlerimizi, gerek Burdur’umuzda, gerek ilçelerimizde ve gerekse üniversitemizde bu yılı ifa etme adına ağırlayacağız. Bu anlamda yapacağımız çalışmalar var. Ulusal anlamda düşündüğümüz projeler var. Uluslar arası anlamda gerçekleştireceğimiz çalışmalar var ve onlarla birlikte bu hizmet çıtasını inşallah daha yukarılara birlikte taşıyacağız” açıklamasında bulundu.

YENİ YATIRIMLAR

Bakan Kasapoğlu, “ Burdur gençliği ile bugüne kadar ortaya koymuş olduğu vizyonu ile her zaman demokrasiden, her zaman milletin iradesinden yana olan bir şehrimizdir. O yüzden bu şehre hizmet etmek, bu şehrin güçlü yarınları için heyecanlı olmak hakikaten apayrı bir duygu ve bugün gerek Burdur merkezimizden ve gerekse ilçelerimizde 13 adet sentetik sahamız, 2 adet olimpik havuzumuz ve spor salonumuz biliyorsunuz, bir spor salonumuzun inşaatı tamamlandı. Spor salonumuz 3 bin 500 kapasiteli biraz sonra onu ziyaret edeceğiz. Ülkemizin en yeni salonu diyebileceğim salonlardan bir tanesidir. Yine havuzumuz en güzel şekilde inşa edildi, Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projemize, Burdur en güzel katkıyı sağlıyor, sağlayacak. Kadınıyla, erkeği ile genciyle yaşlısıyla tüm vatandaşlarımızı tesislerimizden en güzel şekilde yararlanmaya davet ediyorum. Sporun herkes için olduğunu düşünüyorum ve kadın odaklı spor politikamızda da kadınlarımızın öncülüğünde spor yarınlarımızın daha güçlü olacağına inancımı da belirterek, kadınlarımızı özellikle spora, tesislerimize davet ediyorum. Basketbol, voleybol sahalarımız, gençlik merkezlerimiz salonlarımız, havuzlarımız ve futbol sahalarımız ile bugün 10 ilçemiz ve Burdur’umuza kazandıracağımız tesislerin yatırımların hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.  10.000 Pota Projemiz var, yeni dev adamları yetiştirme adına bunu da bu vesile ile 100 potayı da sizlere müjdelemek istiyorum. Sayın valim, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımızla birlikte yerlerini tespit etsinler, köylere kadar, beldeleriyle, ilçeleriyle, kent merkezi ile potalarımız Burdur’umuzun gençleri ve sporcuları için hayırlı uğurlu olsun. Amacımız sporu tabana yaymaktır elbette spora gönlü olan, yeteneği olan gençlerimizin de elinden tutarak onları yarınların şampiyonları olarak, Şanlı Bayrağımızı uluslararası arenada dalgalandıracak yiğitler olarak yetiştirmek ve inşallah onlarla birlikte her zaman ifade etmiş olduğumuz, ,iddialı Türkiye’yi, zirvede olan Türkiye’yi her geçen gün daha ileri götürmektir. Tıpkı bugün olduğu gibi sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz ve Sayın Cumhurbaşkanımızın öncü liderliği ve vizyonu ile inanıyoruz ki yarınlar çok daha aydınlık, müreffeh ve güzel olacak” açıklamalarında bulundu.
Bakan Kasapoğlu konuşmasının ardından protokol tarafları olan ilçe belediye başkanları ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Törende, Vali Ali Arslantaş, Bakan Kasapoğlu’na Burdur’un yöresel eserleri olan kabak kemane, cura ve sipsiden oluşan minyatür anmalık takdim etti. Tören, Bakan Kasapoğlu’nun sporcularla hatıra fotoğrafı çektirmesi ile sona erdi.

Hayal GİRİŞİM