Geçen yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in Burdur’u ziyareti sonrası “Ata Tohumu Toprakla Buluşuyor Projesi’ni başlatan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 1000 dönüm arazide ekimi yapılan karakılçık cinsi yerli buğdayın hasat programı gerçekleştirildi. İçme suyu havzalarını korumak, özellikle ilimiz İnsuyu bölgesindeki çiftçileri sulu tarımdan kuru tarıma yönlendirmek maksadı ile başlatılan proje dahilinde 1000 dönüm alanda ekimi yapılan kara kılçık cinsi ata tohumu buğdayının kilosunun 14 liradan alındığı bildirildiği hasat programı 4 Ağustos 2022 Perşembe günü saat 11.00’da Burdur Belediyesi Sergi ve Konferans Salonu’nda yapıldı.

Dönüm başına 250-300 kilo buğday alındığı ata tohumu projesini devam ettirmek istediklerini belirten Başkan Ercengiz; mevzuat izin vermesi halinde gelecek yıl da 500 dönüm alanda tohum alım garantili projesinin içerisinde olmak istediğini söyledi. Karakılçık buğdayının, içme suyu havzasında fasulye üreticisinin 4-5 kat daha fazla para kazandıracağı iddia edilen proje hakkında konuşan Başkan Ercengiz; “Yerel yönetimlerin sorumluluğunda olmayan bir projeyi aslında bir laboratuvar deneyi olarak bizi yönetenlere sunmaya çalıştık. Türkiye’nin suyunu korumak,  dışa bağımlılığı azaltmak adına açılacak en önemli adımdır. Bugün biz yarını görerek çalışmak zorundayız. 1928, 1932 yılında Atatürk Orman Çiftliği’nde ne yapıldıysa aslında oraya dönüp bakıp, neler yapılabileceğimizi görebiliriz. Bugün büyükbaş hayvan üreten mutsuz ise, bugün ziraat yapan çiftçi mutsuz ise, bugün köylerimizin nüfusu yarı yarıya azalmış, yaş ortalaması 65’in üzerine çıkmışsa, gelip benim çocuğumu işe al,  kız istemeye gideceğim,  köylü çocuğuna kız vermiyorlar diyor ise bunun suçlusu, sorumlusu bizleriz. Bu çelişkiyi değiştirmek zorundayız.” diye konuştu.

BAŞKAN ERCENGİZ MEVZUAT İZİN VERMESİ HALİNDE 500 DÖNÜMLÜK ARAZİDE EKİM YAPTIRIM ALIM GARANTİSİ VERECEK

Başkan Ercengiz; “Kısmet olursa, mevzuat buna izin verirse belki 500 dönüm alanda  Burdur Belediyesi olarak bu projenin içerisinde olmak istiyorum. Gelecek yıl 500 dönüm alım garantisini ben vereceğim. Burdur Belediyesi olarak halkımızın,  çiftçimizin üretmesini ve üretimle buluşmasını sağlamaya çalışacağız.” açıklamasında bulundu.

KATILIMCILARIN KONUŞMALARI

Programa katılan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker;  konuşmasında “Rakamlar çiftçimizin üreticimizin yüzünü güldürecek. Hem de üretim maliyeti ve miktarı açısından tüketiciyi güldürecek seviyede.” dedi.

Konuşmasında üretimin önemine vurgu yapan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp; ‘Sözde değil, özde milli yerli olduğumuz zaman’,  ‘Gerçek milli ve yerli olduğumuz zaman bu ülkenin önünde kimse duramaz’ sözlerinin altını çizdi.

İktidardaki hükümete seslenen Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay; “Maliyetler çok yüksek, iktidardaki hükümet bunu elden geçirmesi lazım” açıklamasında bulundu.

Akyaka Köyü Muhtarı Bekir Yıldız; “Bu tohumu ektik çok memnunuz” dedi.

CHP Burdur İl Genel Meclisi üyesi Hakan Açar; “Her türlü olumsuzluğa rağmen iyi çalışma yaptığımıza inanıyorum” diye konuştu.

Önceki dönem CHP İl Genel Meclisi üyesi Ecevit Alan; “1 kilo fasulyenin toplama maliyeti 5 lira. Tohum, yok, sürme, sulama yok, yetiştirme emeği yok, ilacı yok, sadece 1 kilo fasulyenin toplama maliyeti 5 lira. Alım fiyatı ise 6,5 lira” sözlerine dikkat çekti.  Derin kuyulardaki su seviyesinin 200 metrenin altına indiğine dikkat çeken Alan,  İnsuyu Bölgesi’nde yapılan sulu tarımın bir kar getirmediğinden bahsetti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu; “Karakılçık buğdayı projenin sahibi olan Tunç Soyer’in selamını sizlere getirdim. Sayın başkanımız Tunç Soyer sizleri çok seviyor. Çünkü sizler gerçekten üreten, ürettiğinizle müreffeh bir hayat yaşayan insanlar olduğunuz için kendisi ile sizleri çok özdeşleştiriyor. O açıdan bu hasadı yapmış olmanızdan dolayı da sizlere teşekkür ediyor, bundan sonrada birlikteliğimizin devam edeceğini benim bu mesajımı vermemi rica etti. Onu da iletmiş olayım.” dedi.

Halil İbrahim KARA