Burdur İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), araç envanterine yeni katılan termal görüntüleme özellikli insansız hava aracı ile birlikte arama kurtarma personeline yönelik bir eğitim ve tatbikat programı gerçekleştirdi. Eğitim geçtiğimiz günlerde Dronmarket İnsansız Hava Aracı Pilotu ve Ürün Geliştirme Mühendisi olarak görev yapan Ferit Şahin tarafından verildi.

Ferit Şahin; “Burdur AFAD müdürlüğü bünyesinde Gölhisar’da gerçekleştirdiğimiz eğitimimiz iki gün teorik, bir gün de uygulamalı olmak üzere 3 gün sürdü. Eğitime sahada çalışan 10 personel katıldı. Bu eğitim kapsamında katılımcılarımıza;  dronelerın uçuş dinamikleri, sensör bilgileri, rüzgar, türbülans vb tehlikelere karşı dikkat edilmesi gereken hususlar aktarılırken,  dronelerın termal özelliklerini kullanarak kayıp arama, nokta tespiti, koordinat alımı, kumanda panelinden komut vererek drone belirli görevler atama, otomatik pilot, güvenli iniş konularına ve çok fonksiyonlu kumanda paneline hakim olmaları sağlandı. Bu droneleri arama kurtarma faaliyetlerinde nasıl kullanabilirler bunun için tatbikatlar yaptık. Eğitim sonunda ise katılımcılarımız değerlendirme sınavını başarıyla geçerek IHA-0 ehliyeti almaya hak kazandılar” şeklinde konuştu.

ARAMA KURTARMA FAAL;YETLERİNDE KULLANILACAK

Burdur İl Afad Müdürü Yasin Tokgöz; “ Burdur İl  Özel İdaresi  desteği ile kurumumuz envanterine kazandırılan Drane, arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılacak” dedi. Haber Merkezi