Akü ve yağ bakım servisi Abdullah Acar, periyotik bakımları yapılmayan araçların büyük zararlara yol açabileceğine dikkat çekti.

Kış aylarına sayıla günler kala araç sahiplerine bakım uyarısında bulunuldu. Budur Yeni Sanayi Sitesi’nde akü ve araç bakım servisi hizmetinde bulunan Abdullah Acar, araç sahiplerine çeşitli uyarılarda bulundu. Tüm araçlarda kış bakımının mutlaka yapılması gerektiğinin altını çizen Acar, Çağdaş Burdur Gazetesi muhabirimize verdiği röportajda, “Mümkün olduğunca araçlarına binmeye çalışsınlar. Kullanılmayan ve park halinde uzun zaman bekleyen akülerin asit bomesi (derecesi) düşer. Yani insan üzerinden örnek verecek olursak komaya girer gibi olur. Akünün içerisindeki asit derecesinin yükselmesi için de şarj ile takviye yapılması gerekir. Yani takılan garantili akülerden bir sıkıntı olmaz. Fakat 2 sene ve üzerindeki akülerde genelde bu sıkıntılar olur. Şu anda piyasadaki bir çok araç yeni nesil. Bunlar beyinle çalışıyor. Beyin belirli bir enerjiyi hafızaya alıyor.  Bugünden günlük 10-15 dakika çalıştırılması gerekiyor. Hele hele soğuk havalarda mutlaka çalıştırılması gerekiyor. Pandemi sürecinde araç kullanılmıyor ise akünün kendi kendine şarj etmesi için günlük 10-15 dakika çalıştırsınlar ki, akünün ömrü uzun olsun” ifadelerini kullandı.
RADYATÖR, YAĞ, HAVA VE YAKIT FİLTRELERİ
Araçların yağ, radyatör ve filtre bakımlarının da kış öncesi bakımlarının önemli olduğunu kaydeden Burdur Sanayi Esnafı Abdullah Acar, “İşyerimizde araçların yağ, filtre ve antifrizlerini değiştiriyoruz.  Araçlardaki antifrizlerin de en az -20 derece olması uygun olur. Önerilen 20-30-35 derece. Firmaların 2 -3 yıla bir değişimi yönünde tavsiyeleri var. Radyatöre su ilavesi yapılmadığı sürece 5-10 yıl antifrizin derecesi değişiklik göstermez. Fakat yaz aylarında su ilavesi yapılmışsa derece elbette düşer. Kaliteli antifriz kullanalım. Araçların blokları olsun,  motor su boruları, kalorifer radyotörleri olsun korozyonun önlenmesi adına kaliteden taviz verilmemeli. Yağ değişiminde ise araçlarımızın 10 bin kilometre, 20 bin kilometre bakımları, yağ değişimleri mutlaka yapılması gerekir. Yağ değişimleri genelde yapıyoruz. Yağ yağ değişiminde yağ filtresinin değiştirilmesi zorunlu. Özetle hava, yağ,  mazot  filtreleri mutat bakımları, değişimleri de çok  önemli. Diğer bir konu ise özellikle çok soğuk havalarda antifrizi değişmemiş ise don tutup tutmadığına mutlaka bakılmalı, donlu ise kontağa basılmaması gerekmektedir” diye konuştu.

Halil İbrahim KARA