Türk Kızılay’ı Burdur Şubesi Sosyal Hizmetler Başkanı Ali Gün,  doğuştan engelli Yağız Çınar Öncel’i evinde ziyaret etti, tedavi süreci hakkında ailesinden bilgi aldı

Türk Kızılay’ı Burdur Şubesi Sosyal Hizmetler Başkanı Ali Gün, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile doğuştan engelli 4,5 yaşındaki Yağız Çınar’ı İlimiz Yeşilova İlçesi Işıklar Köyü’ndeki evlerinde ziyaret etti. Babası Ufuk Öncel (35), Annesi  Büşra Öncel (22)’den tedavi süreci hakkında bilgi aldı.  Dün öğle saatlerinde gerçekleşen ziyarette Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Genç Kızılay Başkanı Osman Nuri Utku, Işıklar Köyü Muhtarı Nuri Erkan’ın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Türk Kızılay’ı Burdur Şubesi Sosyal Hizmetler Başkanı Ali Gün,  daha önce yaptığı girişimler sonrası sağ ayağı kısa olan ve yürümekte güçlük çeken küçük Yağız Çınar Öncel’in (4) yeniden sağlığına kavuşması  için 18 yaşına kadar sürecek  tedavi sürecinde ilk etapta olması gereken  ameliyat süreci  hakkında  görüş alış verişinde bulundu.

VALİ ALİ ARSLANTAŞ,  YEŞİLOVA KAYMAKAMI ALSANCAK’A  AÇIK TEŞEKKÜR

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Yeşilova Kaymakamı İsmail Alsancak’ın yaptığı girişimler sonrasında anne Büşra Öncel’e Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakım aylığı bağlaması iş ve işlemlerine başlanıldığını da belirten Ali Gün, “Her daim desteklerini esirgemeyen Sayın Burdur Valimiz Ali Arslantaş’a, Yeşilova İlçe Kaymakamımız İsmail Alsancak’a, İl ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlerimize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.  Gazetemiz Muhabiri Halil İbrahim Kara’nın da sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları çerçevesinde gerçekleşen ziyarette uzaktan kumandalı traktörü küçük Yağız Çınar’a hediye eden Türk Kızılay’ı Burdur Şubesi Sosyal Hizmetler Başkanı Ali Gün yaptığı konuşmada; “Öncel ailesinin tek çocuğu olan Yağız Çınar yavrumuzun durumu bize iletilir iletilmez, Türk Kızılay’ı Burdur Şubesi Sosyal Hizmetler Başkanlığı olarak hemen harekete geçmiş, geçen ay ilk ziyaretimizi gerçekleştirmiş, gerekli girişimlerde bulunmuştuk. Sayın Valimiz ve Yeşilova Kaymakamımızın da konunun takipçisi olmuş, gerekli tüm destekleri verdiler” hatırlatmasında bulundu.

“ALLAH’TAN TEK DUAMIZ SAĞLIKLI YAŞITLARI GİBİ TOP OYNAYIP, KOŞMASI, YÜRÜMESİDİR”

 Bugünde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla tedavisi için ne yapabiliriz anlamında bugün de ikinci ziyaretimizi gerçekleştirdik. Şu an tek eksikleri ameliyat ücreti. Diğer tüm gerekli olanakları devletimiz yansıtmış. Yüce Allah’tan tek duamız sağlıklı yaşıtları gibi top oynayıp, koşması, yürümesidir” dedi.  Aileden tedavi süreci hakkında bilgi aldı.

AMELİYAT COVİD-19 RİSKİ ORTADAN KALKTIĞI ZAMAN PLANLANIYOR

Baba Ufuk Öncel, oğlu Yağız Çınar Öncel’in doğuştan sağ ayağında kaval kemiği uzuv ve topuğunun olmadığı belirtti.   Çocuklarının tedavisi için girişimlerde bulunduklarını kaydetti.  Aydın’da özel bir sağlık kuruluşunda 18 yaşına kadar sürecek tedavi sürecinin bu yıl içerisinde yapılması planlanan 3 ameliyatı için 45 TL istendiği, bu paranın da sağlık kuruluşunun da  katkısı ile 40 bin TL’ye indirildiğini anlattı. Ancak bu parayı ödeme güçlerinin olmadığını dile getirdi. Sorumuzu yanıtlayan Baba Ufuk Öncel,  daha önce mermer ocağında işçi olarak çalıştığını ancak covid19 dolayısıyla iş olmadığı için işten çıkmak zorunda kaldığını aktardı. Ameliyatın ise covid-19 riskinin ortadan kalkması halinde başlanılmasının planladığını söyledi.     

Halil İbrahim Kara