Bucak ilçesi Çobanpınar Köyünde meydana gelen ve 300 hektarlık alanı etkileyen orman yangınına havadan ve karadan müdahale devam ediyor. Burdur merkez ve ilçe belediyelerinin güçbirliği oluşturduğu müdahalede, toplam 274 kişilik AFAD, orman ve belediye personeli alevlerle mücadele ediyor.

Burdur merkez ve ilçe belediyeleri, Bucak ilçesine bağlı Çobanpınar Köyünde başlayan ve 300 hektar alanı etkileyen orman yangınını kontrol altına almak için güçbirliği oluştur. Burdur merkez ve ilçe belediyeleri, itfaiye ekiplerini afet bölgesine göndererek, Bucak Belediyesine destek oldu.
6 uçak, 11 helikopter, 76 Arazöz, 18 hizmet aracı, 10 müdahale aracı, 15 yer ekibi, çok sayıda iş makinesinin yanı sıra ilçe belediyelerinden görevlendirilen 22 itfaiye aracı ve AFAD’tan 3 ekiple birlikte toplam 274 personel, tek yürek alevlerle mücadeleye başladı.
BAŞKAN ERCENGİZ, AFET BÖLGESİNDE İNCELEME YAPTI
Burdur Belediyesi İtfaiye Ekipleri ve iş makinelerinin de destek verdiği söndürme çalışmalarını Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yerinde inceledi. Başkan Ercengiz’e, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut eşlik etti. Başkan Ercengiz, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal’la görüşerek, geçmiş olsun dileklerini sundu. Başkan Ercengiz, inceleme esnasında Burdur Belediyesi personeline başarılar dileyerek, talimatlarını da verdi. Bucak’ta gerçekleştirdiği incelenin fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşan Ercengiz, “İl Başkanımız ile birlikte yangın bölgesindeyiz. Valimiz Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızdan bilgi aldık. Yangın rüzgarın etkisi ile zaman zaman hızlanıyor. Havadan karadan müdahale sürüyor. İnşallah gün batmadan kontrol altına alırız. Çobanpınarı köyümüzle birlikte 7 yerleşim yeri boşaltıldı. Karşı dağın tepesinden aşağıya dönen yangına müdahaleye devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.
AĞLASUN BELEDİYESİNDEN TAM DESTEK
Yangının meydana gelmesinin ardından hemen itfaiye ekiplerini gönderen Ağlasun Belediye Başkanı Ali Ulusoy da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda üzüntülerini dile getirdi. Başkan Ulusoy, “Bucak ilçesi Çobanpınarı Köyü Sarıdere mevkisinde orman yangını devam etmektedir. İnşallah tez zamanda kontrol altına alınıp söndürülmesini diliyorum. Temennimiz can ve mal kaybı olmadan yangının en kısa süre de kontrol altına alınmasıdır. Destek için vatandaşlarımızdan ricamız Valilik ve AFAD koordinasyonu ile hareket etmeleridir. Yangına müdahale eden tüm ekiplerin Rabbim yardımcısı olsun. Dualarımız sizinle” ifadelerini paylaştı.
GEÇMİŞ OLSUN BUCAK
Bucak orman yangının bir an önce söndürülerek, yaraların sarılmasını temenni eden Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, “Bucak Çobanpınarı köyünde başlayan orman yangını ilerlemeye devam ediyor. Devletimiz yangının ilk anından itibaren 7 Helikopter 3 yangın söndürme uçağı ile Bucak’ımızdaki yangın bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. Devletimizin tüm kurumları ve vatandaşlarımız canla başla söndürme çalışmalarına devam ediyor. Geçmiş olsun Bucak, Allah yardımcınız olsun” sözlerine yer verdi.
YANGIN İLE MÜDACELE DEVAM EDİYOR
Karamanlı İtfaiyesi arazözü ve 4 personelin, ekiplere destek verdiğini kaydeden Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, “Arazöz ve 4 personelimiz ile Bucak Çobanpınar’da çıkan, hızla yayılan ve devam eden yangına müdahale devam ediyor. Personellerimize ve yangınla mücadele eden herkese Allah Kolaylık versin inşallah. Allah yardımcıları olsun. Yangının biraz önce kontrol altına alınması için tüm ekipler çalışmalarını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.
Burdur merkez ve ilçe belediyelerinin yanı sıra çevre illerin ekipleri de desteğini sürdürüyor.

Hayal GİRİŞİM