Covid-19 döneminde muhtarlara verdiği hizmetlere değinen Burdur Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Aktaş, “Tüm muhtarlarımız cansiperane çalışıyor” dedi

Çin’in Wuhan Kentinde 2019 yılı sonlarında ortaya çıktıktan sonra tüm Dünya ülkelerine yayılan ve 2020 Mart ayından itibaren ülkemizde de bir dizi tedbirler alınan Yeni Tip Korona Virüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından çıkan genelge ve kararların uygulanmasında, karantina altındaki vatandaşlara hizmette sınır tanımayan mahalle ve köy muhtarlarını kaleme aldık.
Sağlık, emniyet ve jandarma mensupları başta olmak üzere Kovid-19 ile mücadelede muhtarların önemli görevler üstlendiğini belirten Burdur Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Aktaş, “Aynı zamanda Merkez Tepe Mahallesi muhtarıyım. İçişleri Bakanlığı’nın son kararnamesine göre, karantina altındaki mahalle halkımızın denetimi muhtarlara ve imamlara verildi. Mahallerimiz muhtarlara emanet.  Muhtarlarımız temaslı veya pozitif olduğunu bilerek onlara hizmet götürmeye çalışıyor. Her 2 günde 1 ziyaretlerde bulunuyoruz. Covid-19 nedeniyle kısıtlamalı olan kişilere muhtarımız telefonla da arayıp her hangi bir ihtiyaçlarının olup olmadığını da soruyor. Pazar, market ihtiyacı olsun, bakkal, manav ihtiyacı olsun bunların hepsini karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda özellikle büyük mahallelerimiz için cansiperane çalışıyorlar. Büyük özverilerde bulunuyorlar” dedi.  Covid-19 salgın hastalığından bir an önce kurtulmamız temennisinde bulundu.
BİLGİÇ, “DONDURMA İSTEYENİN DAHİ İSTEĞİ YERİNE GETİRDİK”
Pandemi sürecinde evde karantina altında bulunan vatandaşların tüm isteğini yerine getirmeye çalıştıklarının anlatan Burdur’un en büyük nüfusa sahip Armağan İlci Mahallesi Muhtarı Yunus Bilgiç, “Mahallemizde 13-14 bin arasında nüfusu var. her geçen gün büyüyen bir mahalle. Nüfus öğrenci dönemi ile birlikte değişmektedir. Tabii malum nüfusumuz çok olduğu için hastalık (covid-19) bizim mahallemizde de var. Temaslı veya testleri pozitif çıkanlar olabiliyor. Gerek telefonla, gerekse maske, sosyal mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Verilen ilaçları kesinlikle kullanmaları ve evden çıkmamaları konusunda da uyarılarda bulunuyoruz. Cami hocamız ve müezzinimiz var. Onlarla birlikte çalışıyoruz. Tabi mahalle nüfusumuz fazla olunca görev dağılımı yapıyoruz. Elimizden geldiğince isteklerini yerine getiriyoruz. İnsanlarımız mutlaka maskelerini taksınlar. Hijyen kurallarına dikkat etsinler. Fazla eş, dost ve akraba ziyaretleri yapmasında. Armağan İlci Mahallesi Muhtarı olarak üzerimize düşen görevin yerine getirmeye hazırız. Örneğin pandemi sürecinde temastan karantina altında olan bir öğrenci çocuğumuz vardı. Bunun da Burdur’da kimsesi yoktu. Bizden dondurma istedi. Alıp götürdük. Çok memnun oldu” dedi.
ARI, “HALKIMIZIN HAYIR DUALARINI DA ALIYORUZ”
Burdur merkez İnönü Mahallesi Muhtarı Kadir Arı, “Mahallede sokağa çıkamayan 65 yaş üstü bir vatandaşımızın cebince 5 kuruş dahi olmadığını belirterek banka hesabından para çekilmesini istemişti. Ekibimizin gözetiminde çektiğimiz parayı teslim ettiğimizde çok mutlu olduğunu belirten amcamız bizi de duygulandırıp dualar etmişti. O anı hiç unutamıyorum. Dolayısıyla görevimizi yaparken de hayır dualarını alıyoruz” diye konuştu.


Halil İbrahim KARA (ÖZEL)