Flaş Haber Yeni

AFETZEDELERE DESTEK İÇİN TEK YÜREK

Burdur, tüm kurum ve kuruluşlarıyla,  afetzedelere destek olmak üzere tek yürek oldu.

Burdur’da tüm kurum ve kuruluşlar, insani yardım kampanyası için bir araya geldi. Yurt genelinde meydana gelen yangın ve sel felaketleri nedeniyle genel hayatı olumsuz etkileyen şartların iyileştirilmesine katkı sağlanması amacıyla yardım kampanyası başlatıldı. Bu kapsamda Vali Ali Arslantaş başkanlığında, ‘Sel ve Yangın Afetleri Yardım Kampanyası Toplantısı’ yapıldı. İl Özel İdare Binası Meclis Salonunda yapılan toplantıda, Burdur’dan Sinop’a yardımda bulunulacağı duyuruldu. Toplantıda, kurum ve kuruluşların yapacakları yardımların çeşit ve miktarları belirlendi. Toplantıya; Burdur Milletvekilleri, Burdur Belediye Başkanı, MAKÜ Rektörü, kurum yöneticileri, STK Başkanları ve iş insanları katıldı.

“DEVLETİMİZİN TÜM İMKÂNLARI SEFERBER EDİLMİŞ DURUMDA”

Vali Arslantaş toplantıda yaptığı konuşmada; “Son zamanlarda ülkemizin karşı karşıya kaldığı orman yangınları, sel felaketleri ve bunların meydana getirdiği tahribatların giderilmesi, afetten zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin bir an evvel giderilmesi için Bakanlıklar, Kamu kurumları, Sivil Toplum Örgütleri, devletimizin tüm imkânları seferber edilmiş durumda. Geçtiğimiz Çarşamba günü de Bucak ilçemizin Çobanpınar köyünde bir orman yangını afeti oldu. Saat 12.00’da başlamıştı, gün boyunca kuvvetli bir poyrazın etkisiyle yaklaşık 300 hektar, 3 Bin dönümlük alanda etkili oldu. 24 saat içerisinde de hem karadan, hem havadan yapılan yoğun müdahalelerle, devletin bütün imkânları, iş adamlarımızın iş makineleri, vatandaşlarımızın emekleri, STK’ların fedakâr çalışmalarıyla kontrol altına alındı. Halen soğutma çalışmaları devam ediyor. Yer yer tüten yerler var. Onlarla ilgili arkadaşlarımız tedbirlerini almış durumdalar.

“GİDENİ YERİNE KOYAR MI MEÇHUL”

 Aziz milletimizin en temel vasıflarından bir tanesi biliyorsunuz zor zamanlarda birlik ve beraberlik içerisinde afetten zarar görenlerin gördükleri mağduriyetlerin giderilmesi. Çobanpınar’ı köyümüzde 10 evimiz tamamen yandı. Bir ev kısmen yandı. Ekili, dikili alanlarda zararlar vardı. Hayvan zararları vardı. Bugün itibariyle mağdur olan vatandaşlarımızı hayvanları teslim edildi. Dün itibariyle de konteynerleri, evleri yapılana kadar geçecek sürede vatandaşlarımızın ikamet edecekleri konteynerleri yerine konuldu, yerleştirildi. Hem sosyal yardımlaşma vakfımız hem acil afet durum yönetimi başkanlığımızın gönderdiği ödeneklerle yaklaşık ortalama her eve 50 bin liralık bir destek sağladık ama gideni yerine koyar mı meçhul.

“BURDUR OLARAK YAPABİLECEKLERİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ”

Kendi afetzedelerimiz, yangından zarar gören vatandaşlarımız başta olmak üzere,  Karadeniz bölgesinde selden zarar görenler, diğer bölgelerimizde; Ege’de, Akdeniz’de yangın afetinden zarar gören vatandaşlarımızın bu zararlarını en aza indirecek, yaralarına merhem olacak bu çalışmanın içerisinde olmamız gerekiyor. Bu amaçla da sizleri topladık. Şu anda bugün içerisinde ilçelerimizde de kaymakamlarımızın riyasetinde toplantılarımız yapıldı. El birliği, güç birliği içerisinde Burdur olarak yapabileceklerimizi ortaya koyacağız. Akdeniz Bölgesi olarak bizim Sinop iline destek olmamız öngörülüyor.”  Açıklaması yaptı.

“BİRLİĞİMİZİ, BERABERLİĞİMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Milletvekili Bayram Özçelik, konuşmasında; “Sayın Valimizin başlattığı bu kampanya çerçevesinde Burdur’umuzun da üzerine düşeni yapacağını yürekten inanıyorum. Son yıllarda halkının da üzerinde durduğu gündemimizdeki bu afetler tabi ki birinci sırayı almış durumda. Bu çerçevede halkımızın hassasiyetini, duyarlılığını hep beraber gördük. Birlik ve beraberliğini, kenetlenmenin ne olduğu çok bariz ortaya çıktı. Özellikle Çobanpınarı yangınında başta Sayın Valimizin öncülüğünde kurumlarımızı, müdürlerimizi ve çalışanları, il ve ilçe belediyelerimizin güzel bir çalışma yaptığını, gayretli bir çalışma yaptığını gördük ve 48 saat içerisinde kontrol altına alınan bir yangın söz konusu idi. Burada birçok emek sarf edildi. Bu arada da bölgemizdeki sanayi kuruluşlarının, fabrikalarımızın, mermer ocaklarının iş makinalarının aynı anda işçileriyle birlikte orada bulunmuş olması da önemliydi. Tabi ki 53 ilde 270 yangından bahsediyoruz. Kısa süre içerisinde, Temmuz’un 28’inden başlayıp Ağustos’un sonuna kadar 270 yangın! 16’sı ise yangın açısından bakıldığında büyük yangınlar kapsamında olan yangınla mücadeleyi millet olarak devletimizin kurumlarıyla üstesinden geldik. İnşallah bundan sonrasında da bu tür konularda birliğimizi, beraberliğimizi devam ettireceğiz.” Dedi.

“ORTAKLAŞA BİR DAYANIŞMA SERGİLEMEK BİZE YAKIŞANIDIR”

Milletvekili Mehmet Göker, konuşmasında; “Ben Manavgat, Muğla ve ilimizdeki yangınların hepsinde bulundum. Şahsım adına gerekli nakdi yardımları yaptım. Elbette bir nakdi yardım boyutunda kampanyamıza katkımız olacak. Olmasını da bekleriz çünkü bu beklenmedik bir afet. Burada ortaklaşa bir dayanışma sergilemek bize yakışanıdır.” Dedi.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, konuşmasında; “Yerel yönetimler bu tip afetlerde en öncelikli görev alan kuruluşlardan birisi. Biz de son dönemde özellikle bölgemize yakın olan alanlarda elimizden geldiğince katkı vermeye çalıştık. Bu gün Sayın Valimizin Başkanlığında böyle bir toplantıdan çıkacak sonuçta da Burdur Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Birlik, beraberlik içerisinde acıları azaltmamız mümkün. Elbette gideni yerine koyabilmemiz, geri getirebilmemiz mümkün olmayabilir. Ancak önümüzdeki süreçteki mağduriyetleri giderebilmenin yöntemi en azından bilindik olarak bu! Bu anlamda da birlik, beraberlik içerisinde üstesinden geleceğimize inanıyorum.” Dedi.

“HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIR DURUMDAYIZ”

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Adem Korkmaz konuşmasında; “Devletimiz destek ihtiyacı olan mağdur olan herkese en güçlü şekilde desteği yapıyor. Ancak zor zamanlar, toplumsal dayanışmanın ve milli birlik davranışının da sergilenmesi gereken zamanlardır. Toplumları millet yapan ve devleti milletiyle birlikte bir araya getiren temel unsurdur bu; sosyal destek, ayni yardımlar, nakdi yardımlar, tedavi ve rehabilitasyon, ihtiyaçların karşılanması gibi bir çok kalemde bizleri zor zamanlarda bir araya getirmek noktasında önemli bir misyon üstleniyor. Bu konuda yapılacak yardımlarla ilgili merkezi bir planlamayı ve koordinasyonu sağlama noktasında -kurumlar kendi açısından çok hızlı bir şekilde hareketler oldu, ne yapmamız lazım? Nasıl bir kampanya yapmamız lazım diye. Biz de il düzeyinde yapılması gerektiği noktasında hem fikir olduk ve arkadaşlarımızı beklettik. Özellikle Manavgat yangını ortaya çıktığında çok sayıda hayvan yaralanması durumu söz konusu oldu. Hayvan hastanemiz şuanda geçici bir klinikle her türlü hazırlığını yaptı. Burdur ve Antalya Tarım Müdürlüğü ve Veteriner Hekimleri Odasıyla da irtibat halinde. Öyle bir destek sağlama noktasındayız. Üniversite olarak biz çalışan bütün personelimizin özellikle nakdi yardım konusunda kurum olarak da ayni yardımlar konusunda her türlü desteğe hazır durumdayız. Ortaya çıkacak sonuç ve sorumluluklarda da sadece nakdi yardımlar değil kurumsal kapasiteyi de ortaya koyarak her türlü çalışmaya var olduğumuzu ifade etmek istiyorum” açıklaması yaptı.

Mine KAYA