• Burdur Merkez Güneyyayla (Marmara) Köyü’nde içme ve sulama suyu olarak kullanılan kaynak suyunun yeniden akmasına sevinen köylüler, Allah’a şükür için kurban kestiler, kazanlar dolusu yemek yapıp ikramlarda bulundular.

ÖZEL HABER

Bu yıl etkili olan kar yağışları Burdur Merkez Güneyyayla (Marmara) Köyü’nde 8 yıldır akmayan kaynak suyunun akmasına neden oldu. Uzun yıllardır kısmi kuraklık yaşanan köydeki kaynak suyunun yeniden kendi halinde akması 7’den 77’ye tüm köy halkını sevince boğdu. Köyün ileri gelenleri asırlık kaynak suyunun başında 4 adet keçi kesip, kendi aralarından topladıkları un, bulgur ve fasulye ile  Allah’a şükür için hayır yemeği verdiler. Kurbanlar geçriğimiz  Cumartesi günü  akmaya başlayan suyun başında kesildi. Pazar günü ise kazanlar dolusu yemek pişirildi. Yemeğe köy halkının yanı sıra çevre köylüler de davet edildi. Gerek içme,  gerekse sulama suyu olarak kullanılan kaynak suyunun yaklaşık 8 yıl aradan sonra yeniden akması,  köyde bayram havasının yaşanmasına neden oldu. İçme ve sulama amaçlı depolarının da tamamının dolup taştığı görüldü.

MUHTAR ÇELİK; “ KÖYÜMÜZ YENİDEN BOL SUYA KAVUŞTU”

Gazetemiz muhabirine konuşan Köy Muhtarı Ramazan Çelik; “Bu yıl köyümüze kar yağışı çok oldu. Yaklaşık 8 yıldır akmayan kaynak suyumuz 10 gün önce yeniden akmaya başladı. Çok şükür Allah’ımıza köyümüz yeniden bol suya kavuştu. İçme ve sulama suyu olarak kullandığımızı suyun yeniden akması dolayısıyla 4 adet küçükbaş hayvan kestik. Köy camiinin altındaki salonunda  yemek döktük. Köy halkımıza ve çevre köylülere ikram ettik” dedi.

ELEKTİRİK MASRAFI SIFIRLANDI

Muhtar Çelik suyun cazibeli akması ile birlikte aylık bin 500 liralık elektrik sarfiyatının da sıfıra düştüğüne dikkat çekti.

OSMAN ÖZÇELİK: “RABBİMİZE DUA EDECEĞİZ”

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in babası Osman Özçelik; “Köyümüzün suyu, uzun süredir akmıyordu. Çok üzülmüştük. Bu yıl yağan karla birlikte yeniden akmaya başlamış. Çok memnun olduk. İnşallah akmaya devam eder. Allah’a dua ediyoruz. Köylülerimiz bir araya gelip yemek organizasyonu yapmışlar. Hepsinden Allah razı olsun.  Benim çocukluğumda çok fazla kar yağardı. Biliyorsunuz kurak bir dönemin ardından bu yıl tekrar bol kar yağışı aldık. Köyümüzün bin 500 rakımı var. Daha çok kar yağıyor. Bu yıl ki çok kar yağışı sularımızı da bollaştırdı. Yüce rabbimize dua ettik. Allah dualarımızı kabul etti. Çok şükür, bin şükür Allah’ımıza köyümüz yeniden bol suya kavuştu. Acizlenmeyeceğiz, acınmayacağız, rabbimize dua edeceğiz” diye konuştu.

MÜDÜR ÖZÇELİK,  BİRLİK VE BERABERLİĞE VURGU YAPTI

Gençlik ve Spor Bakanlığı Burdur Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurt Hizmetleri Müdürü Mustafa Özçelik; “Köyümüz uzun yıllardır akmayan kaynak suyu cazibeli olarak yeniden akması sonucu köyümüz gençleri bir araya geldiler. Burdur Merkez ve köydeki köylüleri yemekte buluşturdular. Bu yemeği tertip edenlere çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra da bu birlik ve beraberliğimiz daim olur” temennisinde bulundu.

İTFAİYE MÜDÜRÜ BALLAK, SUYUN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Güneyyayla Köyü’ndeki “Şükür yemeğine  katılan Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Ballak; “Yaklaşık  7-8 yıldır önce bu köyün pınarları kurumuştu. Bu köy ve civarında meydana gelen yangınlarda su sıkıntısı yaşıyorduk.  Gördük ki tüm pınarlar ağzına kadar dolu dolu akıyor. Biz de Güneyyayla Köylülerinin sevincine ortak olalım istedik. İnsan sevinçleri daim olur” açıklamasında bulundu. Halil İbrahim Kara