Pandemi sürecinde evinde geçirdiği zamanı fırsata çevirdi

Burdurlu emekli Tapu Müdürü Emlakçı Mehmet Kaya başarılarına bir yenisini daha ekledi. Çin’in Wuhan kentinden 2019 yılından ortaya çıktıktan sonra tüm dünya ülkelerine yayılan yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ilimizde de bir tedbirler uygulanıyor. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeler doğrultusunda  Burdur Valisi Ali Arslantaş başkanlığında toplanan İl Hıfzıhsıhha Kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda evinde kalan Emekli  Tapu Kadastro Müdürü Emlakçı Mehmet Kaya, pandemi ile mücadele kapsamında evinde geçirdiği zamanı avantaja çevirmesini bildi. Diploma sayısını 2’de 3’e çıkardı.
Çağdaş Burdur Gazetesi Muhabirimiz Halil İbrahim Kara’ya özel röportaj veren emekli Tapu Müdürü Emlakçı Mehmet Kaya, “Aslen  Burdur Merkez Kapaklı Köyü’ndenim. 3 oğlan 7 torun sahibiyim. 1969 yılında Ankara Tapu Kadastro Meslek Lisesinden mezun oldum. Akabinde kamu da göreve başladım.  Kamu görevinde iken 1994 yılında İşletme Fakültesi’ni bitirdim. Burdur’da da görev yaptım. En son Ağrı Doğu Beyazıt Tapu Kadastro Müdürlüğünden Tapu Müdürü olarak emekli oldum. Emlakçılık işine başladım. Burdur Hükümet Caddesinde halen emlakçılık yapmaktayım.  Açık Öğretim Fakültesi’nin tüm halkımıza sağladığı ‘İkinci Üniversite’ fırsatını değerlendirerek, ‘Emlak ve yönetimi’ isimli bir okula daha başvurdum.  Tüm Dünya ülkelerini etkisi altına Yeni Tip Korona Virüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında evimde geçirdiğim süreyi fırsata çevirdim. Derslerime çalışıp, bol bol kitap okudum. Evde daha rahat çalışma fırsatım olunca ‘Emlak ve yönetimi’ okulunu daha kolay tamamladım. Toplam 16 ders vardı. Yaşım 72 olmasına rağmen diploma sayısını 3’e çıkardım. Çok  memnun oldum. Bir kelime bile okumak, daha da bilgi sahibi olmak büyük mutluluk benim için. Diploma sayımı 3’e çıkardım. İş İdaresi, İşletme Fakültesi, Emlak ve Yönetimi diplomalarının sahibi oldum” dedi.
MEHMET KAYA’DAN GENÇLERE TAVSİYELER DE VAR
Gençlerimize şu tavsiyelerde bulunan Emekli Tapu Müdürü Emlakçı Mehmet Kaya;  “Başarının sırrı çok çalışmaktan geçiyor. Gençlerimizde çok çalışmalıdırlar. Karşı tarafı aldatmamalıdırlar. Çalışan, hile yapmayan Allah katında da mükafatını alırlar” dedi.  Kaya, boş zamanlarımda ise ; “kitap okur bulmaca çözerim genelde bilgisayarda sektör üzerine çalışmalarda bulunurum. Mesela gayrimenkul, değerlendirme üzerine tapu çalışmalar yaparak yenilikleri pratik olarak öğrenmeye çalışırım” diye konuştu.

Halil İbrahim KARA (ÖZEL)