Akülü Arabasına Kavuşan Kemalettin Koruk,  büyük mutluluk yaşadı

Tek isteği ise emekli olup düzenli bir gelire kavuşabilmek

İnşaatta geçirdiği iş kazası sonrası evinde 4 duvar arasında 4 yıldır yaşamak zorunda kalan Kemalettin Koruk,  Burdur Dere Mahallesi Muhtarı Emine Kabak’ın girişimleri, hayırseverlerin destekleriyle akülü arabasına kavuştu. 4 yıl aradan sonra sokakta dolaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu, tek isteğinin ise emekli olup düzenli bir gelire sahip olabilmek olduğunu söyledi.

Burdur merkez Dere Mahallesinde ikamet eden Kemalettin Koruk, 4 yıl önce inşaatta çalışırken yüksekten düşerek ayağı kırıldı. Üst üste ameliyatlar geçirdi.  Sakatlığına birde sigaranın zararları eklenince kısmi felç oldu. Ayaklarını ve ellerini kullanamaz hale geldi. Tedavi olabilmek için çalmadık kapı bırakmayan Koruk Ailesi şifayı SDÜ Tıp Fakültesi’nde buldu. Burada olduğu ameliyat sonrası ayaklarını ve parmaklarını oynatmaya başladı. Ancak tek başına ne bir sokağa, nede bir komşusuna gidemedi. Evli 1’i kız 1’i oğlan 2 çocuk Babası olan Kemalettin Koruk (57) 4 yıldır evindeki dar tek odada hayata tutundu. Eşi, hayat arkadaşı Şevika Koruk(50), tek dayanağı, yardımcısı oldu.   Tek başına yürüyemediği için eşi bir an olsun yanından ayrılmadı. İş kazası geçirdikten sonra yüzde 65 engelli raporu bulunan eşi Kemalettin Koruk’un hiçbir geliri olmadığı halde tüm iş tekliflerini geri çevirdi. Evin geliri ise 19 yaşındaki tek oğullarına kalmıştı. Fakat malum pandemi dolayısıyla oda zor günler geçirmişti. Ailenin durumu yakından takip eden Dere Mahallesi Muhtarı Emine Kabak, ilgili kurumlarında desteği aldı. Yüce devletimizin sıcak, şefkatli yüzünü her daim hissettirdi.  Her şeyi devletten beklememek adına hayırsever Burdur halkının da desteğini almayı başaran Dere Mahallesi Muhtarı Emine Kabak, yüzde 65 engelli doktor heyet raporu bulunan Kemalettin Koruk’a  akülü arabasına kavuşturdu. Muhtar’dan da öte mahallenin ‘İyilik meleği’ gibi çalışan Emine Kabak ile birlikte 2 yıldır sokağa tek başına dolaşmaya çıkamayan Kemalettin Koruk, akülü arabasına bindirdi.  Kimsenin yardımı olmadan evinin önündeki sokakta dolaşmanın mutluluğunu yaşattı.

“DÜNYALAR BENİM OLDU”

Mutluluğunu Çağdaş Burdur Gazetesi Muhabirimiz Halil İbrahim Kara ile de paylaşan Kemalettin Koruk; “Allah’ım çok şükür, 2 yıl sonra evimden dışarıya çıktım. Allah razı olsun muhtarımın sayesinde. İlgilendi yardımcı oldu. Hayırseverlerden de Allah bin kere razı olsun. Şu Ramazan ayında 4 yıl aradan sonra 4 duvar arasından çıkarak sokakta çıkmak beni çok mutlu etti. Sanki Dünyalar benim oldu” dedi.

4 DUVAR ARASINDA YAŞIYORDU, 4 YIL SONRA SOKAĞA ÇIKTI

Başından geçen iş kazasını da anlayan Kemalettin Koruk; “Bundan 4 yıl önce inşaatta çalışıyordum. İçtiğimiz çay bardaklarını yıkamaya gidiyorum. Şöyle 1 metre gibi yerde uzanan kalasın üzerine basayım derken kaydım düştüm. Sol ayağım kalçama kadar kırıldı.  Zamanla ayağım iyi oldu. Koltuk değnekleri yardımı ile biraz biraz yürüyebiliyordum. Sonra yavaş yavaş güçten kuvvetten düştüm. Oysa sigara damarları tıkamış. Beyinden 4 damar birden sinir sıkışması oldu. Onu da SDÜ Tıp Fakültesi’nde ameliyat oldum. Şükürler olsun iyiyim şimdi. Ben 4 yıldır 4 duvar arasında yaşıyordum” sözlerine yer verdi.

TEK İSTEĞİ KALDI ODA EMEKLİ OLABİLMEK

Sorumuz üzerine iş kazası geçirdiği için kısmi felçli olduğunu, bu yüzden çalışmadığı için her hangi gelirinin olmadığını belirten Kemalettin Koruk’un tek isteği var.  Oda malulen emekli olup düzenli bir gelire sahip olabilmek. Gazetemiz Muhabirine konuşan Kemalettin Koruk; “Nasip olursa 2 ay gibi sigortam bir yerden yatarsa emekli olabileceğim söylendi.  Yüzde 65 raporum yüzünden malulen emekli olamıyorum. Bir de benin sigorta girişim 1981 yılından. Benim yaşımdakiler hepsi emekli oldu. Tek isteği kaldı oda emekli olup düzenli bir gelire sahip olabilmek” diye konuştu.

“İNŞALLAH SESİMİZİ DUYARLAR”

Emeklilik konusunda konuşan Dere Mahallesi Muhtarı Emine Kabak; “Bu konuda da kendilerine yardımcı olacağım. İnşallah sesimizi duyarlar bize yardımcı olurlar” yanıtını verdi.

FİİLİ OLARAK ÇALIŞMASI MÜMKÜN DEĞİL

Konuşma, işitme ve hafızasının iyi olduğu için yüzde 65 raporu raporunun verildiğini sözlerine ekleyen Muhtar Emine Kabak, “Ancak Kemalettin beyin tek başına bir yere gelip gitmesinin bir yerde fiili olarak çalışmasının mümkün değil. Görüldüğü üzere tek başına bırakın yürümeyi hareket etmekte dahi zorlanıyor. Ayakta duramıyor” dedi.

TEK YARDIMCISI EŞİ ŞEVİKA KORUK

2 çocuk 2 torun sahibi Anne Şevika Koruk, 4 yıl boyunca eşi Kemalettin Koruk’un tek dayanağı oldu. Ailenin  gelire ihtiyacı olmasına rağmen eşinin başından bir an olsun ayrılmadı. Evinde ziyaretimizde Çağdaş Burdur Gazetesi muhabirimize konuşan Anne Şevika Koruk (50), “Önce yüce Allah’ımızın sonra eşimizin dostumuzun sayesinde bu günlere geldik” dedi. Eşinin tedavi sürecinden bu güne kadar yardım ve desteklerini esirgemeyen herkse teşekkür etti.

Halil İbrahim Kara