Burdur İl Müftülüğü tarafından 4-6 yaş arası çocuklar için düzenlenen Kur’an Kurslarına katılan çocuklar, sertifikalarına kavuştu.

Burdur İl Müftülüğü tarafından düzenlenen 4-6 yaş Kur’an Kurslarına katılan çocuklar, sertifikalarına kavuştu. Sertifika törenine, İl Müftüsü Enver Türkmen, İl Müftü Yardımcısı Fatıma Ekiz ve Şube Müdürü İlyas Akbaba katılarak, kursiyerlere sertifikalarını takdim etti. Sertifika töreni, pasta kesimi ve hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.
4-6 yaş Kur’an kursu ve sertifika töreni ile ilgili verilen bilgide, “4-6 Yaş kurslarımız Diyanet İşleri Başkanlığı, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığına bağlı ilgili mevzuat çerçevesinde eğitim vermektedir. 48 ayını dolduran ve 72 ayı geçmeyen çocuklarımıza haftalık 12 saat değerler eğitimi, 6 saat Kur’an eğitimi verilmektedir.  Değerler eğitiminin yanında Kur-an alfabesiyle başlayan eğitimde Kur-an-i Kerim’i okutma ve manevî atmosferi yaşatılmaktadır.

Eğitimde ahlaklı, milli ve manevi değerlerine bağlı nesillerin yetişmesi hedeflenmektedir. Bu eğitimin yanında çocuklarımız için Milli Eğitime bağlı ana sınıflarında yapılan boyama, kesme, el becerileri, değişik etkinlik ve sosyal faaliyetler de yapılmaktadır. Bizim kurslarımızda eğitim alan çocuklarımız aynı zamanda ana sınıfı eğitimini de almış sayılıyor.  Kurslarımızda  mevzuat gereği CE belgeli standartlara uygun araç ve gereçler kullanılmaktadır.  Kurslarımızda 380 saat Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi sertifikası olan, en az imam hatip lisesi, İlahiyat önlisans ya da İlahiyat fakültesi mezunu olan bayan hocalar görev almaktadır.  İlimizde kurslarımız hayırseverlerin katkılarıyla yapılmaktadır. Yeni kurslar ve öğrenci sayısının artırılması konusunda müftülüğümüz tarafından çalışmalar devam etmektedir. Yüz yüze yapılan eğitimimiz pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak da yapılmıştır. Çevrimiçi olarak yapılan eğitimlerimizin çoğunda birçok çocuğumuz Kur’an okumayı öğrenmiştir.  Kur’an okumayı öğrenen çocuklarımız için törenler düzenlenip teşvik yapılmaktadır.

Burdur İl Müftülüğüne bağlı Bahçelievler Yeni Cami 4 – 6 Yaş Kur-an Kursunda eğitim gören çocukların Kur-an merasimi 09.06.2021 tarihinde yapılmıştır. Yapılan bu törendeki çocuklarımız pandemi nedeniyle eğitimlerine çevrimiçi olarak devam edip başarılı bir şekilde Kur’an okumayı öğrenmiş ve Kur-an taçlarını takınmışlardır.  Düzenlenen törene  İl Müftümüz Enver Türkmen, İl Müftü Yardımcısı Fatıma Ekiz ve Şube Müdürü İlyas Akbaba katılıp törenimizi şereflendirmiştir. ” Çocuklar aydınlık yarınlardır.” diyerek bu hususta halkımıza 4- 6 yaş grubunda olan çocukların önemine vurgu yaparak kurslarımıza katılımlarını teşvik ve tavsiye ederiz” ifadeleri kullanıldı.

HABER MERKEZİ