“MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTEMİZ GURURUMUZ OLMAYA DEVAM EDİYOR”

AK Parti Burdur Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından üretilen mobil mikroskop ile ilgili açıklamada da bulundu.

“ÜNİVERSİTEMİZ HER ALANDA BÖLGENİN PARLAYAN YILDIZI OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye geneli üniversitelerin içerisinde 5 üniversiteden biri olarak destekleyeceği MAKÜ’müz “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” projesi kapsamında Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz hayvancılık alanında ihtisaslaşacak üniversiteler arasında yer almıştı. Bölge’nin hayvancılık alanında parlayan yıldızı haline gelen MAKÜ Veterinerlik Fakültemiz çiftçimize ve üreticimize yaptığı katkıların yanında bilimsel olarak geliştirdiği Mobil Mikroskop ile artık ününü Ülkemiz sınırları dışına taşımayı başararak gurumuz olmuştur” dedi.
MAKÜ’nün Hayvan ve insan sağlığı için birçok bakteriyel ve bulaşıcı hastalığın hızlı teşhisinde kullanılabilecek cep telefonu ile de entegre mobil mikroskop geliştirdiğini belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “2006 Yılında kurulan ve her alan da büyümeye devam eden Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz başarılı çalışmalarına devam ediyor. Hayvancılıkta Türkiye’nin en önemli merkezlerinden olan İlimizde Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin Projede ülkemizde buzağı ölümlerinin başlıca nedenleri arasında yer alan Cryptosporidiosis hastalığının yerinde hızlı tanısı için akıllı telefonlara entegre edilebilen 100x, 400x ve 1000x büyütme sağlayan portatif ışık mikroskobu geliştirdi. Cihazın her türlü akıllı telefona hızlı ve kolay entegrasyonu için bir evrensel adaptör ataçmanı geliştirilmiştir. Bu cihaz herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilecektir. Örneğin Köylerdeki, dağ ve yaylarda ki bir üreticimiz tedavi için çağırdığı veteriner hekim mobil mikroskop uygulaması ile kan, idrar, dışkı ve deri numunelerinden aldığı örneklerle 10 dakika içinde hızlı bir şekilde bakabilecek ve erken tanı koymalarını sağlayacaktır.  MAKÜ Veterinerlik Fakültesi ve Hayvan Hastanesi’ndeki laboratuvar ve veri merkeziyle entegre edilen sistem, yazılımında tamamen yerli ve milli, mikroskobunda ise yüzde 90 oranında yerli ve milli imkanlar kullanılarak elde edildi. Mobil tanı sistemi için üniversite-sanayii iş birliği çerçevesinde seri üretime yönelik girişimler devam etmektedir. Sistemin geliştirilmesinde emeği geçen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz hocamız başta olmak üzere, Prof. Dr. Ahmet Çiçek ve Doç. Dr. Nurettin Körözlü hocalarımızı, Öğretim Üyelerimizi ve proje katkı sağlayan veteriner hekimlerimizi tebrik ediyor, her zaman bu projeye destek olmaya katkı sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde açıklamada bulundu.

“ÜLKEMİZE KATKI SAĞLAYACAK HER PROJENİN YANINDAYIZ”

Ülkemize katkı sağlayacak her projenin destekçisi olduklarını belirten Milletvekili Bayram Özçelik “Üniversitemiz Tarafından Geliştirilen Mobil Mikroskobun geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve tanıtılması için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Yine 2018 Yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ın ve Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımlarıyla açılan Teknokent’imizde hazırlanan her projeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. Hızla gelişen ve Büyüyen Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin her zaman olduğu gibi yanındayız” dedi.

HABER MERKEZİ