Flaş Haber Yeni

15 TEMMUZ, BURDUR’DA DA İLK GÜNKÜ BİLİNÇ İLE ANILDI

15 TEMMUZ, BURDUR’DA DA İLK GÜNKÜ BİLİNÇ İLE ANILDI

Burdur Cumhuriyet meydanında programda konuşan Burdur Valisi Ali Arslantaş:  “FETÖ’sü, PKK’sı daha bin türlü Allah’ın belası ne kadar pisliği varsa toplasın gelsin. Biz her tür tehdide karşı, devlet ve millet olarak her zaman tetikteyiz.” dedi.

 

     

  

15 Temmuz 2016’da hain terör örgütü FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin üzerinden tam 7 yıl geçti. Milli iradenin tank ve tüfeklerle boyun eğdirilemeyeceğinin kanıtlandığı tarihi gecenin 7’inci yılında Burdurlu vatandaşlar ilk günkü bilinçle Burdur Valiliği tarafından düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerine katıldılar.

  

14 Temmuz 2023 Cuma günü Burdur Ulu Camiinde tüm şehitlerimiz için Mevlidi-i Şerif okutulması ile başlayan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma programı  15 Temmuz 2023 Cumartesi  günü Burdur Cumhuriyet meydanında gerçekleşen çeşitli etkinliklerle sona erdi.  Köprübaşından yürüyüş ile başlayıp, Burdur Cumhuriyet meydanında sona eren etkinliklere Burdur Valisi Ali Arslantaş, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Prof. Dr. Adem Korkmaz, Mustafa Oğuz, Burdur Garnizon Komutanı Kd. Albay Serdar Erkan Ergil, Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Musa Talih, Burdur İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Mustafa Güder,   Vali yardımcıları, siyasi parti, sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcileri, kurum müdürleri, iş insanları ve Burdur halkı katıldı.

 

         

Burdur Cumhuriyet meydanında saat 20.30’da  gerçekleşen program  şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu,  İstiklal Marşımızın okunması okuması ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua okunmasının ile devam eden programda 15 Temmuz Videosu izletildi.  Akabinde protokol konuşmaları Şehit Ömer Halis Demir’in ablası Elif Serin’in konuşması ile başladı. Sırasıyla İyi Parti Burdur İl Başkanı Namık Kemal Özkan, MHP Burdur İl Başkan Vekili Adem Tevent, Ak  Parti Burdur İl Başkanı Mustafa Özboyacı, MAKÜ Rektörü Prof. Dr.  Hüseyin Dalgar, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Mustafa Oğuz,  Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur Valisi Ali Arslantaş birer konuşma yaptı. Protokol konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hitapları etkinlerin düzenlendiği Burdur Cumhuriyet meydanına kurulan dev ekranlardan halka izlettirildi. Programın devamında bir öğrenci tarafından şiir ve Öğrenciler tarafından istiklal Marşımızın 10 kıtası okundu.  Sancak koşusuna katılan sporcular tarafından getirilen sancak Burdur Valisi Ali Arslantaş’a takdim edildi. Akabinde Vali Ali Arslantaş , ‘Türkiye Yüzyılının Kahramanları Koşusunda dereceye giren sporculara ödüllerini verdi. Aziziyeli Havvana  Koçak maniler okudu. Mehteran takımı gösteride bulundu. Hayırsever iş adamlarının destekleri  ile halka çeşitli ikramlarda bulunuldu. Burdur İl Müftülüğü İlahı Grubu tarafından Kaside ve ilahiler okundu. Program, 15  Temmuz ile ilgili sinevizyon ve belgesellerin gösterimi, canlı yayın ve sala okunması, demokrasi nöbeti ile son buldu. 

 

         

VALİ ALİ ARSLANTAŞ:

“FETÖ’SÜ, PKK’SI DAHA BİN TÜRLÜ ALLAH’IN BELASI NE KADAR PİSLİĞİ VARSA TOPLASIN GELSİN. BİZ HER TÜR TEHDİDE KARŞI, DEVLET VE MİLLET OLARAK HER ZAMAN TETİKTEYİZ.”

Burdur Valisi Ali Arslantaş yaptığı konuşmada:  “Anadolu topraklarında 26 Ağustos 1071 yılından itibaren yazılmaya başlanan Türk tarihinin ussa sığmaz şecaat destanlarına bir yenisini eklemek, 15 Temmuz 2016 gecesinde vatan borcunu can diyetiyle ödeyen çağımızın kahramanlarına nasip olmuştur. Devletimizin uygarlık meydanında başka bir merhaleye evirileceği “Türkiye Yüzyılı” ülküsünün temelleri de o kara gecede mukaddesat ve vatan uğruna verilen çetin mücadelenin, istiklal uğruna dökülen kanların, elinde bayrak dilinde dualarla meydanlara koşan aslan yürekli çerilerin gayretleriyle atılmıştır. Bizim marşlarımızda “Korku nedir bilmeyiz biz dağların erleri” dizeleri bulunur. Bizim hikâyelerimiz devletin onurunu korumak için kimseye eyvallah etmeyip kimseden takdir beklemeden paha biçilmez kaftanını yere sermekte tereddüt etmeyen Muhsin Çelebilerle doludur. Bizler “Üste mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini töreni kim bozabilir, titre ve kendine gel” diyerek “başlıya baş eğdiren, dizliye diz çöktüren” dedelerin terekesini bölüşmüşüz. Dede Korkut meselleriyle, Atsız şiirleriyle büyüyen bir ulusu kim boyunduruk altına alabilir.

Hain planlarının ifşa olacağını anlayarak tankları akşamın erken saatlerinde sokaklarda yürütmeye başlayan darbecilerin hesap edemedikleri husus, göğsü imanla dolu Anadolu insanının atalarından tevarüs eden kahramanlık damarının diri olduğuydu. Necip milletimiz, savaş filmlerinde bile benzerleri nadir görünecek sahneleri hakiki dünyada yaşamış, göğsündeki imanla kahramanca, yiğitçe savaşmıştır.

Adeta şecaat kelimesinin cisimleşmiş hali olarak er meydanında yer alan ordu milletin her bir ferdi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ ın çağrısı üzerine, abdestini alıp meydanlara akın etmiş, “Ölürsem şehit, dönersem gazi” olurum virdi dilinde, canını istiklal mezatında satılığa çıkarmıştır.

Damarlarda dolaşan kurt kanı tutuşunca, nasıl Malazgirt Ovası Türk yuvası olduysa, nasıl Varna’da haçlılar Türk’ün gücüne boyun eğdiyse, elinde süngüsünden başka silahı olmayan Mehmet nasıl Çanakkale’yi küffara dar ettiyse, 15 Temmuz gününün şehitleri de kendi destanlarını öz kanlarıyla yazmışlardır.

Bakara 249. Ayette “Nice az topluluklar, Allah’ın izni ile nice topluluklara galip gelmiştir.” Buyrulur. Vatanın koç yiğitleri, çağımızın Sütçü İmamları, Yörük Alileri, Nezahat Onbaşıları, Nene Hatunları sinelerinde iman ve uslarında Mevla’nın vaadinden dönmeyeceği hakikati olduğu halde er meydanına akın akın koşmuşlardır.

Rabbin görünür ve görünmez ordularıyla yanında olduğuna iman etmiş istiklal sevdalıları, olası şehadeti yürekten isteyerek abdestlerini alıp sokak sokak vatan müdafaasına girişmişlerdir. O aslanlar ki Akif’in ifadesiyle göklerin ölüm indirdiğini, yerin ölü püskürttüğünü görürken, bir an tereddüt göstermemiş, helikopterlerden üzerlerine yağdırılan mermilere bir lahza aldırış etmemiş, 57. Alayın ölüm emredilmiş neferleri misali bir adım geri adım atmamışlardır.

Kimin kahramanlığı anlatılsa bahsi az geçene haksızlıktır. Savaş uçaklarınca bombalanan Gazi Meclisimizde şehadeti bekleyenleri hatırlayın. Hakkını milletine helal etme kalenderliğiyle şehadeti kucaklayan yiğitler yiğidi Ömer HALİSDEMİR’ i hatırlayın. 15 Temmuz Şehitler köprüsünün diyagonalinden çekilen fotoğrafta omuzlarına ay yıldızlı bayrakları kefen niyetiyle örten Mehmetleri, Ayşeleri hatırlayın. Hatırlayın Türk olmanın haklı gururunu yaşayın!

O meşum gecede Mete Han’ın ifadesiyle Göğün mağrur çocukları, Mete Han’ın kanının, tüm âteşinliğiyle damarlarımızda devrana devam ettiğini cümle cihana bir kez daha ispat etmişlerdir. İstiklalini müdafaa mecburiyetine düşen bu necip milletin evlatları, vaziyetin, imkân ve şartların olumsuzluğuna aldırış etmeden harekete geçerek, dünyada emsali görülmeyen bir destan yazmıştır.Neredeyse kırk yıl boyunca suret-i haktan görünerek milletimizin dini hassasiyetini kendi menfi amaçları doğrultusunda kullanan eli kanlı terör örgütü FETÖ, idraklerin anlamakta zorlandığı bir hadsizlikle ordumuzun silahıyla milletimizi yok etme teşebbüsünde bulunduğuna pişman edilmiştir.

Harici oyun kurucuların dahili piyonları, emperyalist güçlerin taşeronu olarak kullanıldıklarının ayırdına bile varmadan, milletimizi korkuyla terbiye etmeye kalkmışlar ne var ki karşılarında birlik olma irademizin çelikleşmiş tecessümünü bulmuşlardır. İnsanı kandan ve etten müteşekkil bir obje kabul edip, tahakküm ve cebrile bu milleti sindirebileceklerini zannedenler, savaşın Türk’ün düğünü olduğunu hesap etmemişlerdir.

Bu savaş Anadolu coğrafyası var olduğundan beri süren iyi ile kötünün savaşıdır. Bu savaş hak ile batılın savaşıdır. Bu savaş İslam’ı kabul edişimizle birlikte alp iken alperene tebdil eden Türkoğlu’nun, Anadolu’ya çaldığı Türk boyasından rahatsız olan soysuzlarla savaşıdır. Bu savaş Allah’ın izniyle hangi cephede olursa olsun göğsü imanla dolu necip milletimizin mutlak suretle üstün geleceği bir savaştır.

Hayattan vazgeçmeyi göze alabilecek kadar bir ülküyü, bir ülkeyi sevebilme hasletinin hiçbir millete bizim kadar nasip olmadığını söylesem sezadır. O gece varlığını Türk Varlığına feda eden aslanlar DNA’larına işli vatan aşkıyla sonlarını düşünmeden şehadete koşmuşlardır.

Üstad Necip Fazıl Sakarya Türküsünde, dünyevi hiçbir çıkarı olmayan bu serdengeçtilerin yüklendiği yükü: “İnsandır sanıyordum mukaddes yüke hamal, Hamallık ki sonunda ne rütbe var ne de mal, yalnız acı bir lokma zehirle pişmiş aştan ve ayrılık anadan yardan arkadaştan” mısralarıyla tasvir etmektedir.

O güzel simalı, koç yürekli yiğitler bizler için kendilerini feda etme alicenaplığını göstermişlerdir. And olsun döktükleri kanla sulanan bu topraklarda göğsü imanla dolu yeni başaklar filizlenmektedir. Dünya durdukça onların sergüzeştini dilden dile, nesilden nesile aktarmak da bizim boynumuza borçtur.

Savaş uçaklarının, taarruz helikopterlerinin, ölüm kusan tankların karşısına, elinde ay yıldızlı bayraktan başka pusatı olmadan dikilen bu ülkenin evlatları; gadre boyun eğmeyerek milli iradeyi tecelli ettirmişlerdir. Bu uğurda toprağa düşen hemşehrimiz Şehit Akif Altay’ ın da aralarında bulunduğu 251 şehidimiz ve 2196 gazimizin gösterdiği şecaat gök kubbe çatlayana dek yad edilecektir. Allah hepsinden binlerce kez razı olsun. Bir ozanımız “Yaşasın ırkımız, Çin’e bedel kırkımız, Söylenir Türkümüz, çağlardan çağlara” diyor ki yaralarımızı sararak eskisinden daha güçlü ayağa kalkacağımız gerçeğini bir an olsun hatırımızdan çıkarmayalım. Bizler Kürşat’ın torunlarıyız.

Rabbin ulu izniyle er meydanında bileğimizi bükebilecek yoktur. Biz bir oldukça karşımıza ne tür badireler çıkarsa çıksın atlatacağız. Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılında, Türkiye Yüzyılında, birliğimizle, dirliğimizle nice destanlar yazacağız.

FETÖ’sü, PKK’sı daha bin türlü Allah’ın belası ne kadar pisliği varsa toplasın gelsin. Biz her tür tehdide karşı, devlet ve millet olarak her zaman tetikteyiz.” dedi.

Vali Ali Arslantaş konuşmasının devamında: “ İstiklalimize kast etme cüreti gösterme gafletinde bulunanlar, Allah’ın izniyle Türk’ün gücünü görecek ve intikamının şeditliğini tadacaktır.” sözlerine vurgu yaptı.

 Vali Ali Arslantaş konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Sözlerimi nihayete erdirirken Akif” in ifadesini bir parça değiştirerek haktan dilerim ki: “Allah bu millete bir daha 15 Temmuz benzeri ihanetler yaşatmasın!” yedi yıl önce bu gece şehadet şerbetini içen ve inşallah peygamberimize komşu olan 251 şehidimizin mekanları cennet olsun. Allah Türk’ü korusun ve yüceltsin!”

  

Halil İbrahim Kara – Hale Pak - Nesibe Solak