banner73

03 Temmuz 2020 Cuma

“KIDEM TAZMİNATIMA DOKUNMA”

YURDUMUZDA 100’ÜNCÜ YIL SEVİNCİ

ATAMIZDAN ARMAĞAN, YÜZYILLARCA YAŞA 23 NİSAN!

21 Nisan 2020 Salı 15:26
 YURDUMUZDA 100’ÜNCÜ YIL SEVİNCİ

-Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün armağanıyla dünya çocuklarına atfedilen tek bayram olan 23 Nisan'ın yüzüncü yıldönümü, kentimizde koronavirüs tedbirleri kapsamında balkonlar ve sosyal medya hesaplarından kutlanmaya başladı.
Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün armağanıyla dünya çocuklarına atfedilen tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, koronavirüs tedbirleri kapsamında balkonlar ve sosyal medya hesaplarından kutlanmaya başladı. Burdurlu çocuklar, evlerinin balkonları Şanlı Türk Bayrağımız, balonlar ve çeşitli malzemeler ile süsledi.  Çocuklarımız, balkon süslemelerini tamamladıktan sonra kimisi şarkı söyleyerek, kimisi de şiirler okuyarak, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

BAŞKAN ERCENGİZ’DEN 23 NİSAN PAKETİ
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. Yılı kutlamaları için hazırlattığı 23 Nisan Hediye Paketleri Burdurlu Çocuklara teslim edildi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı koronavirüs salgını dolayısıyla bu yıl ilk kez törenler olmadan kutlanacak. Okulların kapalı olmasından dolayı öğrenciler bu yıl evlerini süsleyecekler. Burdur Belediyesi tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Burdurlu çocuklar için içerisinde balonlar, bayraklar, kitap ayracı, rüzgârgülü ve gırapon kâğıdının yer aldığı hediye kutusu dağıtıldı. 153 hattını arayarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için hazırlanan hediye kutusundan talep eden bütün çocuklara hediyeleri evlerine getirilerek teslim edildi. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından başlatılan dağıtımda çocukların heyecanı gözlerinden okundu.  23 Nisan Hediye Paketleri ile ilgili açıklama yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, şöyle konuştu: " 100. Yılını kutlamak istediğimiz büyük bir coşkuyla kutlayacağımızı ümit ettiğimiz 23 Nisan'da ulusal egemenliğimizi ve Çocuklara armağan edilen bu bayramı kutlayacaktık. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle önlemler kapsamında çocuklarımızla birlikte alanlarda olamayacağız. Madem çocuklarımız alanlara gelemiyorsa bizde çocuklarımızla birlikte evlerinde kutlayalım istedik. Çocuklarımızın evlerini süsleyerek bizim sokakları süslememize eşlik etmelerini istiyoruz" dedi.ULU ÖNDERİMİZİN TELGRAFI
Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, Anadolu’nun hemen her tarafındaki askerî ve mülkî erkâna gönderdiği emrin orijinal dili ile olan tam metni, Paşa’nın yapılması gereken merasimler hakkında belgede yer alan talimatlarını, aşağıda günümüzün Türkçesi ile ve maddeler halinde şöyle:

1. Allah’ın cömert ihsanı ile Nisan’ın yirmi üçüncü cuma günü, cuma namazından sonra Ankara’da Büyük Millet Meclisi açılacaktır.
SANCAK VE SAKAL-I ŞERİF

2. Vatanın istiklâli, hilâfet ve saltanatın kurtarılması gibi en mühim ve hayatî görevleri ifâ edecek olan Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününü Cuma’ya tesadüf ettirmekle o günün mübarek olmasından istifade için açılıştan önce bütün milletvekilleri ile Hacı Bayram Velî Câmi-i Şerîfi’nde Cuma namazı kılınarak Kur’an’ın nurlarından ve salâttan feyz alınacaktır. Namazdan sonra sakal-ı şerif ve sancak-ı şerif taşınarak daireye gidilecektir. İçeriye girilmeden önce bir dua okunacak ve kurbanlar kesilecektir. Tören sırasında camiden Meclis’e kadar Kolordu Kumandanlığı tarafından askerî birliklere özel tertibat aldırılacaktır.

3. O günün kudsiyetini sonsuza kadar ulaştırmak maksadıyla bugünden itibaren vilâyet merkezinde Vali Beyefendi Hazretleri’nin düzenlemesi ile hatim indirtilip Buhârî-i Şerîf okutulacak, hatmin geri kalan kısmı Cuma namazından sonra Meclis’in önünde tamamlanacaktır.

‘ALLAH’A YALVARIYORUZ’

4. Kutsal ve yaralı vatanımızın her köşesinde aynı şekilde bugünden başlayarak Buhârîler okunup hatimler indirilecek, Cuma günü ezandan önce minarelerde salâvâtlar getirilecek, hutbede halifemiz padişahımız efendimizin (Sultan Vahideddin’in) ismi zikredilirken padişahın ve teb’anın biran önce kurtulup saadete ermesi duası da ilâveten okunacaktır. Cuma namazının kılınmasından sonra hatim tamamlanarak hilâfet ve saltanat ile vatanın her tarafının kurtulması maksadıyla yapılan millî çalışmaların önemi ve kutsallığı, milletin her ferdinin vekillerinden meydana gelen Büyük Millet Meclisi’nin yapacağı vatanî vazifeyi ifa mecburiyeti hakkında öğütler verilecektir. Daha sonra halîfe ve pâdişâhımızın, din ve devletimizin, vatan ve milletimizin kurtuluşu, selâmeti ve istiklâli için dua edilecektir. Bu dinî ve vatanî merasimin tamamlanıp camilerden çıkılmasından sonra Osmanlı topraklarının her tarafından hükümet makamına gelinerek Meclis’in açılmasından dolayı resmî tebrikler sunulacaktır. Yine her tarafta Cuma namazından önce uygun şekilde Mevlid-i Şerîf okunacaktır.

5. İşbu tebliğin hemen yayınlanıp gönderilmesi için bütün vasıtalara başvurulacak ve hızlı bir şekilde en ücra köylere, en küçük askerî kıt’alara ve memleketin bütün kuruluşlarına ve müesseselerine yollanması sağlanacaktır. Ayrıca büyük levhalar hâlinde her tarafa asılacak ve mümkün olan yerlerde bastırılıp bedava olarak dağıtılacaktır.

6. Cenâb-ı Hak’ka tam bir muvaffakiyet için niyaz edip yalvarıyoruz.
Temsil Heyeti adına Mustafa Kemal”.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV