banner6

23 Temmuz 2018 Pazartesi

JANDARMA, UYUŞTURUCU TACİRLERİNİ PAKETLEDİ

SAĞLIKTA 2016 DEĞERLENDİRMESİ

1 milyon 437 bin 812 muayene, 29 bin 205 ameliyat ve bin 811 doğum

04 Şubat 2017 Cumartesi 13:22
SAĞLIKTA 2016 DEĞERLENDİRMESİ

-Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Reha Sermed Aygören, “Sağlık tesislerimizde 2016 yılında 1 milyon 437 bin 812 hasta muayenesi gerçekleştirildi” dedi.

Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Reha Sermed Aygören, 2016 yılı Genel sekreterlik Faaliyetlerini değerlendirdi. Türkiye genelinde sağlık tesislerinde erişebilirlik yüzdelerinde Burdur Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinin, Türkiye birincisi olduğunu hatırlatan Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Reha Sermed Aygören, “ 2016 yılı içerisinde birliğimize bağlı sağlık tesislerimize yaklaşık 5 Milyon Türk Lirası tutarında tıbbi cihaz ve tıbbi donanım yatırımı yapılmıştır. Bu kapsamda, diyaliz cihazları, modern diş üniteleri, ameliyathane mikroskobu, hasta başı monitörleri ve video gastroskop gibi tıbbi donanım ilaveleri ile sağlık tesislerimizin modernizasyonu adına önemli adımlar atılmıştır.  Bunun yanında sağlık hizmetlerine erişimde engellerin kaldırılmasına yönelik de önemli ölçüde yol kat edilerek Türkiye genelinde sağlık tesislerinde erişilebilirlik yüzdelerinde Genel Sekreterliğimiz en yüksek puanı alarak ülke birincisi olmuştur” dedi.

HASTANE BİNALARI
Burdur tamamlanan ve yapımı devam eden hastane binaları hakkında bilgi veren Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Reha Sermed Aygören, “2016 yılı içerisinde 50 yataklı Gölhisar Devlet Hastanesi, çağın gereklerine uygun, nitelikli, modern ve teknolojik cihazlarla donatılmış, rolü gereği sunması gereken tüm hizmetlerini eksiksiz olarak sunabileceği yeni hizmet binasında hasta kabulüne başlamıştır. Bucak Devlet Hastanesi yeni hizmet binası inşaatı hızla devam etmekte olup, geçici kabul çalışmalarına başlanmıştır.  Burdur Devlet Hastanesi yeni hastane binası yapımı 2016 yılı yatırım planına alınmış ve sürecin hızla ilerletilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir” diye konuştu.
EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNDE ARAÇ DESTEĞİ
Burdur Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Gölhisar Devlet Hastanesine yapılan araç desteğini dile getiren KHB Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören, “Genel Sekreterliğimize bağlı Burdur Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Gölhisar Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri birimlerinde kullanılmak üzere 2 hizmet aracı kiralaması yapılarak sağlık tesislerimize teslim edilmiştir” dedi.

PERSONEL DAĞILIMI
Burdur’daki sağlık personellerinin rakamlarını açıklayan KHB Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören, “Birliğimize bağlı Burdur Merkez, Bucak, Gölhisar ve Yeşilova Devlet Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bünyesinde 2017 yılı başı itibariyle toplamda 143 uzman hekim,  46 pratisyen hekim,  32 diş hekimi, 645 Hemşire /ebe olmak üzere sağlık personeli ve genel idari hizmetler sınıfında toplam  bin 418 kadrolu personel ile 556 hizmet alımı yoluyla çalışan personel bulunmaktadır” dedi.
MUAYENE VE YATAN HASTA SAYILARI

2016 yılında il genelindeki sağlık kuruluşlarında 1 milyon 437 bin kişinin muayene edildiğini aktaran KHB Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören,” Sağlık tesislerimizde 2016 yılında 1 Milyon 437 Bin 812 Hasta muayenesi gerçekleştirilmiş olup, 39 Bin 512 hasta yatarak tedavi olmuştur. Hastalarımızın ortalama kalış gün sayıları 4 gün, yatak doluluk oranımız ise yüzde 65 olarak gerçekleşmiştir. 2015 yılında toplam hasta muayene sayımızın 1 milyon 391 bin 668 olarak hesaplandığında 2016 yılında yüzde 3’lük bir artış gözlenmektedir. Aynı şekilde acil servis muayene sayılarımızda da yüzde 2.5’ lik bir artış gerçekleşmiştir. 2015 yılında 340 Bin acil muayenesi gerçekleşmiş olup 2016 yılında bu sayı 349 bine çıkmıştır. 2016 yılında hastalarımızın sağlık hizmetine daha rahat ulaşmaları için mesai dışı muayene uygulaması başlatılmıştır” dedi.
AMELİYAT SAYILARI
2016 yılında toplam 29 bin 205 ameliyat ve bin 811 doğum gerçekleştirildiğini kaydeden KHB Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören, “ 2016 yılı içerisinde Sağlık Tesislerimizde bazıları ilk olma niteliğinde olan Genel Cerrahi, Kalp Damar Cerrahisi ve Plastik Cerrahide başarılı ve önemli ameliyatlar gerçekleştirilmiştir. Teknolojik gelişmeler ışığında laparoskopik böbrek taşı ve tek noktadan safra kesesi ameliyatları yapılmaya başlamıştır.  2016 yılı içerisinde toplam 29 bin 205 ameliyat gerçekleştirilmiş olup, Bunlardan 9 bin 614 ’ü A,B,C grubu olarak nitelendirilen büyük ameliyatlardır. Hastanelerimizde 2016 yılı içerisinde bin 811 doğum gerçekleşmiştir” diye konuştu.
SAĞLIK TESİSLERİMİZDE 2016 YILI İÇERİSİNDE YAPILAN GÖRÜNTÜLEMELER
KHB Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören, sağlık tesislerinde 2016 yılında 26 Bin 757 Manyetik Rezonans ( MR ), 44 Bin 516 Bilgisayarlı Tomografi ( BT )çekimi yapıldığını da vurguladı.
141 BİN 215 KİŞİYE DİŞ MUAYENESİ YAPILDI

Ağız ve Diş Hizmetleri kapsamında ise 2016 yılında 141 bin 215 kişiye diş tedavisi yapıldığını aktaran KHB Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören, “Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetlerimiz 2016 yılı içerisinde, Diş tedavisi için toplam müracaat sayısı 141 bin 215, Çekim sayısı 25 bin 725, Kanal tedavisi sayısı 7 bin 618, Protez Hizmeti 44 bin 338 olarak gerçekleşmiştir” dedi.

GEBE OKULU VE GEBE DANIŞMA HATTI

2016 yılında Gebe Okulu çalışmalarını aktaran KHB Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören,
“Hastanelerimizde sağlıklı gebe sağlıklı bebek anlayışıyla başlatılan Gebe Okulu annelerin mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir gebelik ve doğum süreci yaşamasını sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Burdur Devlet Hastanesinde Hamilelerin gebelik sürecinde karşılaşabilecekleri problemler, merak ettikleri konularda bilgi alabilecekleri, sağlıklı doğum ve lohusalık hakkında bilgilendirilip yönlendirileceği telefon ile Gebe Danışma Hattı açılmıştır. Gebe danışma hattımıza 09:00-17:00 saatleri arasında 0 248 233 13 34 nolu telefon numarasından 1222 dâhili numarayı tuşlayarak erişilebilmektedir” ifadelerini kullandı.

PALYATİF BAKIM MERKEZİ
Palyatif Bakım Merkezi hizmetlerini de anlatan KHB Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören, “Yaşamı tehdit eden ileri evre hastalıklarda bu kişilere ve aile bireylerine tıbbi, psikolojik, sosyal ve manevi destek vererek ağrılarını hafiflemek veya önlemek, yaşam kalitesini yükselmek için faaliyet gösteren Palyatif bakım merkezleri Burdur ve Bucak Devlet Hastanesi Bünyesinde hizmet vermektedir. 2016 yılında  Burdur Devlet Hastanesinde 4 olan yatak kapasitesi 6 yatağa, Bucak Devlet Hastanesinde  2 olan yatak kapasitesi, 7 yatağa  çıkarılmıştır. Gölhisar Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi tescil işlemleri tamamlanmış, 2017 yılında hasta kabulüne başlaması hedeflenmektedir” dedi.

PULMONER REHABİLİTASYON MERKEZİ

    Burdur Devlet Hastanesinde 2016 yılında hizmete açılan Pulmoner Rehabilitasyon Merkezinde kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi hedefleyen egzersiz eğitimi ve davranış değişikliği eğitimi verildiğini vurgulayan KHB Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören, “Bu merkez sayesinde, hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliğin ortadan kaldırması, hastalığın ilerlemesinin önlenmesi, sağlık durumunun iyileştirilmesi, hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi, Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması ve sağ kalımda artış sağlaması hedeflenmektedir” diye konuştu.

“BENİM KÜÇÜK RENKLİ ODAM PROJESİ “
Benim Küçük Renkli Odam Projesi hakkında da bilgi veren KHB Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören, “Burdur Valiliği koordinasyonunda yürütülmekte olan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından EDES 2015 programı kapsamında Genel Sekreterliğimizce başvurusu yapılan “Benim Küçük Renkli Odam” başlıklı projemiz 15-VLK-011 referans koduyla 28.01.2016 tarihinde kabul edilmiş olup, destek almaya hak kazanmıştır. Proje kapsamında, Genel Sekreterliğimize bağlı Burdur Devlet Hastanesinde çocuklar için özel dizayn edilmiş, fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçleri ile oyunu bir araya getirecek, multidisipliner anlayışla hizmet verecek merkez 2017 yılında hizmete açılacaktır” dedi.

2016 yılı değerlendiren Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. Reha Sermed Aygören son olarak, daha rahat poliklinik  hizmeti  almaları adına vatandaşların randevu alarak, muayene olmayı tercih etmelerini istedi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV