banner73

10 Ağustos 2020 Pazartesi

ALTIN YÜKSELDİ, SATIŞLAR ARTTI

Müdür Aygören, KOAH’a dikkat çekti

Burdur İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören, “KOAH’lı hastalarımızın günlük yaşamlarında aktif kalabilmelerinin mümkün olabileceğini vurgulamak, egzersizin ve hareketin önemine değinmek amacıyla ‘’sağlıklı nefes, sağlıklı yaşam’’ teması ile bu yılki sloganımız “Her Adımda Sağlıklı Nefese” olarak belirlenmiştir” dedi.

22 Kasım 2018 Perşembe 14:09
Müdür Aygören, KOAH’a dikkat çekti

Burdur İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören, Dünya KOAH Günü münasebetiyle KOAH Hastalığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dünya KOAH Gününün bu seneki temasının  ‘Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Yaşam, sloganının ise “Her Adımda Sağlıklı Nefese” olarak belirlendiğini açıklayan Sağlık Müdürü Aygören, “T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) işbirliği ile 21 Kasım Dünya KOAH günü etkinlikleri yapılmakta olup konuya ilişkin sağlık personelinin ve toplumumuzun bilgilendirilmesi, farkındalığın artırılması ve güncel gelişmelerin paylaşılması amaçlanmaktadır.  KOAH’lı hastalarımızın günlük yaşamlarında aktif kalabilmelerinin mümkün olabileceğini vurgulamak, egzersizin ve hareketin önemine değinmek amacıyla ‘’sağlıklı nefes, sağlıklı yaşam’’ teması ile bu yılki sloganımız “Her Adımda Sağlıklı Nefese” olarak belirlenmiştir” dedi.
KOAH NEDİR? 
KOAH Hastalığını tanımlayan Müdür Aygören, “Kronik (müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır” dedi.
BU HASTALIK NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR? 
Toplumda 40 yaş üstündeki her 5 kişide KOAH Hastalığının teşhisi konulduğuna dikkat çeken Müdür Aygören, “KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemektedir. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir” dedi.
KOAH TEHLİKELİ BİR HASTALIK MIDIR? 
KOAH hastalığının dünyada ölümle sonuçlanan üçüncü hastalık olarak değerlendirildiğini ifade eden Müdür Aygören, “Günümüzde tüm dünyada 3. ölüm nedeni haline gelen KOAH, tüm ölümlerin de  %5,5’ inden sorumludur.  Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları en sık görülen 3. Ölüm nedenidir ve bu ölümlerin  %61,5’i KOAH nedeniyledir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir” dedi.
KOAH NEDEN OLUR? KİMLERDE GÖRÜLÜR? 
KOAH Hastalığının nedenlerini sıralayan Müdür Aygören, “KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörü sigara dumanıdır. Sigara içenler, içmeyenlere göre, daha fazla solunumsal şikâyetlere, daha fazla solunum fonksiyon kaybına ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler. Diğer tip tütün kullanımı (pipo,  puro, nargile vb.) ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine katkıda bulunmaktadır. KOAH gelişiminde genetik risk faktörlerinin rolü henüz çok iyi aydınlatılamamış olmasına rağmen,  sağlıkta eşitsizlik, özellikle biyomas (odun, tezek, kök benzeri yakıt)  kullanımına ikincil iç ortam hava kirliliği ve tozlu‐dumanlı işyerlerinde çalışmanın en önemli çevresel risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Son yıllarda önemi giderek vurgulanmaya başlayan fiziksel aktivitede azalma, hareketsizlik de artık bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir” diye konuştu.
KOAH’LI BİR HASTANIN ŞİKÂYETLERİ NELERDİR? 
KOAH hastasının şikayetlerini de anlatan Müdür Aygören, “KOAH’da en sık görülen yakınmalar nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. Sigara içen kişiler öksürük ve balgamı kanıksarlar ve bu nedenle doktora başvurmazlar. Nefes darlığı nedeniyle fizik aktivitede azalma ortaya çıkar. Eforda nefes darlığı çeken kişi, yol yürümek istemez, günlük işlerini azaltır, markete gitmeye çekinir ve zamanla evden çıkmamayı tercih eder hale gelir. Bu şekilde giderek artan fiziksel aktivite azalması, hastanın yaşam kalitesini bozarak hastalığın ilerlemesine neden olur, sakatlık ve ölüme yol açar” şeklinde konuştu.
İŞTE KOAH HASTALIĞININ BELİRTİ VE TEDAVİSİ
KOAH Hastalığının teşhisi ve tedavisini tek tek açıklayan Müdür Aygören şu açıklamalarda bulundu:
KOAH TANISI NASIL KONUR? 
KOAH'ın tanısı, basit ve ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi” ile kolayca konabilmektedir. KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle, 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve/veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük,  balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp ”nefes ölçüm testini” yaptırması gerekir.
KOAH’IN TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?
KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.  KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır.  Sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır.  Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının önlenmesinde önemli bir adımdır.  Yeterli bir fiziksel aktivite için ağır egzersizlere gerek yoktur, haftanın çoğu günleri yapılan orta yoğunluktaki fiziksel aktivite yeterlidir.  Herkesin yapabileceği bir aktivite olan yürüyüş, düzenli fiziksel aktivitenin sağladığı hemen tüm yararları sağlayabilmektedir. Her adımda sağlıklı nefese! Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Yaşam,  Daha sağlıklı bir yaşam, KOAH’la beraber sağlıklı nefesler için yürüyün. Her gün bir adım daha fazla!”
Hayal GİRİŞİM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV