banner73

28 Mart 2020 Cumartesi

BELEDİYE DÜKKANLARININ KİRALARI 2 AY ERTELENDİ

“DÖNER SERMAYE SİSTEMİ YENİDEN DÜZENLENMELİ”

Kamu Sen’e bağlı Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık Sen) ülke genelinde döner sermaye sistemi hakkında eş zamanlı olarak basın açıklamasında bulundu.

06 Aralık 2018 Perşembe 15:11
“DÖNER SERMAYE SİSTEMİ YENİDEN DÜZENLENMELİ”

Kamu Sen’e bağlı Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık Sen) ülke genelinde döner sermaye sistemi hakkında eş zamanlı olarak basın açıklamasında bulundu. Burdur’da ki basın acıkması Burdur Devlet Hastanesi önü protokol girişinde 5 Aralık 2018 Çarşamba günü sat 12.00’da Şube Başkanı Mehmet Bostan tarafından yapıldı. Basın açıklamasında bazı şube yönetim kurulu ve üyelerinin de katıldı.

Performansa dayalı döner sermaye sisteminin içinden çıkılamaz hale gediğini savunan Türk Sağlık Sen Burdur Şubesi Başkanı Mehmet Bostan; “Bugün bakıldığında çalışana da faydası kalmadığı açıktır. Dün Döner sermaye sisteminde adaletsizlik vardı. Bugün performansa dayalı döner sermaye ücretleri  5-6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene ameliyat ve tüm tıbbı hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermaye çalışanının alın teri olduğu ilan edildi. Ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı.  Çalışanların hakları başkalarına dağıtıldı. ‘Sağlık çalışanlarına ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayemiz var’  denilerek hem kapılar kapatıldı. Hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı. Döner sermaye ödemlerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardadır. Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı sa girdabın içine aldı. Ama  çare aranmadı. Çözüm üretilmedi. Pansuman bile sayılmayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu. Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. ‘Defalarca bu soruna bir çözün, sitem kötüye gidiyor’ dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı. Malum_Sen’in her toplu sözleşmede; ‘Döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar, şu kadar çok alacak’ lafları ile çalışanlar oyalandı. Elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemi yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak ve emekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen harekete geçirilmelidir. Sağlık Bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve gerekli yasal hazırlığını bir an önce tamamlamalıdır. Şunu hiç kimse unutmasın; sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir. Türk Sağlık Sen olarak buradan sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun” açıklamasında bulundu. Halil İbrahim Kara

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV