banner73

14 Temmuz 2020 Salı

HAZİRAN AYINDA 570 KONUT SATILDI

2015 Yılında 1 Milyon 391 bin muayene, 23 bin 678 ameliyat yapıldı

2016 yılında BURDUR SAĞLIK KAZANICAK

21 Ocak 2016 Perşembe 15:10
2015 Yılında 1 Milyon 391 bin muayene, 23 bin 678 ameliyat yapıldı

Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Reha Sermed Aygören, 2015 yılı Genel Sekreterlik faaliyetlerini açıkladı. Aygören, 2015 yılında KHB’ye bağlı sağlık tesislerinde 1 milyon 391 bin 668 muayene, 23 bin 678 ameliyat gerçekleştirildiğini kaydetti.

 

Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Reha Sermed Aygören, 2015 yılı Genel Sekreterlik faaliyetlerini değerlendirdi. 2015 yılı içinde tıbbi hizmet kalitesinin artırılması ve sağlık tesislerinin modernizasyonu için yaklaşık 2 milyon TL tutarında tıbbi cihaz ve tıbbi donanım yatırımı yapıldığını açıklayan Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Reha Sermed Aygören; “Burdur Devlet Hastanesi’ne alınan ESWL cihazıyla 2016 yılı içerisinde böbrek taşı kırma işlemleri ses dalgalarıyla ağrısız ve çoğunlukla yatış yapılmaksızın gerçekleştirilebilecek. Duedonoskop cihazı ile safra yolları teşhis ve tedavileri ERCP denilen yöntemle yapılabilir hale gelecektir. Bucak Devlet Hastanemizde lazerle katarakt tedavisi ve yüksek çözünürlükte endoskopik girişimler yapılabilmektedir. Gölhisar Devlet Hastanemizde de laparoskopik cerrahi müdahaleler yapılabilmektedir.  Bunun yanında sağlık hizmetlerine erişimde engellerin kaldırılmasına yönelik yatırımlar yaparak Ağız Diş Sağlığı Merkezimizi ilimizin ilk Erişilebilirlik Belgesi alan kurumu haline getirdik. 2016 yılı içerisinde diğer sağlık tesislerimizde de belgelendirme sürecini tamamlamayı planlamaktayız” dedi.

İNŞAATI DEVAM EDEN HASTANE BİNALAR

Burdur Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Reha Sermed Aygören, Bucak Devlet Hastanesi ve Gölhisar Devlet Hastanesi inşaatlarının devam ettiğini, inşaat maliyetlerinin ise 50 milyon TL olduğunu belirtti. Gölhisar Devlet Hastanesi’nin yüzde 91, Bucak Devlet Hastanesi’nin ise yüzde 60’ının tamamlandığını kaydeden Op. Dr. Reha Sermed Aygören; “Gölhisar Devlet Hastanesi’nin fiziki gerçekleşme oranı yüzde 91,  Bucak Devlet Hastanesinin fiziki gerçekleşmesi ise yüzde 60’dır. İki hastanemizde çağın gereklerine uygun, nitelikli, modern ve teknolojik cihazlarla donatılmış, rolleri gereği sunmaları gereken tüm hizmetleri eksiksiz olarak sunabilecek kapasitede 2016 yılı içerisinde hizmete açılacaktır. Merkezde ise Burdur Devlet Hastanesi yeni hastane binası yapımı için girişimler devam etmekte olup,  2016 yılı yatırım planına alınması gündemdedir” diye konuştu.

3 BİN 234 HASTAYA EVİNDE HİZMET

Evde sağlık hizmetleri ve personel dağılımı hakkında bilgi veren Op. Dr. Reha Sermed Aygören; “Evde sağlık hizmetlerinde kapsamında 2015 yılında kayıtlı aktif 582 hastaya, toplamda da 3 bin 234 hastaya evde sağlık hizmeti verilmektedir. Burdur Kamu Hastaneleri Birliğimize bağlı Burdur Merkez, Bucak, Gölhisar ve Yeşilova Devlet Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bünyesinde 2016 yılı başı itibariyle toplamda 130 uzman hekim, 43 pratisyen hekim, 28 diş hekimi olmak üzere sağlık personeli ve genel idari hizmetler sınıfında toplam 1406 kadrolu personel ile 560 hizmet alımı yoluyla çalışan personel bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

1 YILDA 1 MİLYON 391 BİN 668 HASTA MUAYENE EDİLDİ

2015 yılında Burdur’daki sağlık tesislerinde 1 Milyon 391 Bin 668 hasta muayene edildiğini açıklayan KHB Genel Sekreteri Aygören, “Sağlık tesislerimizde 2015 yılında 1 Milyon 391 Bin 668 Hasta muayenesi gerçekleştirilmiş olup, 39 Bin 770 hasta yatarak tedavi olmuştur. Hastalarımızın ortalama kalış gün sayıları 4 gün olarak yatak doluluk oranımız ise  yüzde 72 olarak gerçekleşmiştir.  2014 yılında toplam hasta muayene sayımızın 1 milyon 314 bin olarak hesaplandığında 2015 yılında yüzde 6’lık bir artış gözlenmektedir. Aynı şekilde acil servis muayene sayılarımızda da yüzde 8’lik bir artış gerçekleşmiştir. 2014 yılında 311 bin acil muayenesi gerçekleşmiş olup 2015 yılında bu sayı 340 bine çıkmıştır” şeklinde konuştu. KHB Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören, Genel Cerrahi, Kalp Damar Cerrahisi ve Plastik Cerrahide önemli cerrahi operasyonlar gerçekleştirildiği vurguladı. Bucak Devlet hastanesi’nde 10 yıl aradan sonra ilk defa organ nakli için donör sağlandığını işaret eden Reha Sermed Aygören, “2015 yılı içerisinde Sağlık Tesislerimizde çok başarılı ve çoğu ilk olma niteliğinde olan Genel Cerrahi, Kalp Damar Cerrahisi ve Plastik Cerrahide önemli cerrahi operasyonlar gerçekleştirilmiştir. Bucak Devlet Hastanemizde 10 yıl aradan sonra ilk defa organ nakli için donör sağlanmıştır” ifadelerini yer verdi.

BİR YILDA 23 BİN 678 AMELİYAT YAPILDI

Burdur KHB’ye bağlı sağlık tesislerinde 2015 yılı içinde 23 bin 678 ameliyat yapıldığını açıklayan Reha Sermed Aygören; “2015 yılı içerisinde toplam 23 Bin 678 Ameliyat gerçekleştirilmiş olup; Bunlardan 8 Bin’i A,B,C grubu olarak nitelendirilen büyük ameliyatlardır. Hastanelerimizde 2015 yılı içerisinde bin 680 doğum gerçekleşmiştir” şeklinde konuştu.

Sağlık tesislerinde yapılan görüntülü uygulama sayılarını da aktaran Reha Sermed Aygören; “Sağlık tesislerimizde 2015 yılı içerisinde 18 Bin 788 Manyetik Rezonans ( MR ), 34 Bin 491 Bilgisayarlı Tomografi ( BT ) çekimi yapılmıştır” dedi.

64 BİN 384 DİŞ MUAYENESİ

Ağız ve Diş Sağlığı hizmetleri kapsamında 2015 yılı içinde 64 bin 384 muayene yapıldığını belirten Aygören; “Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetlerimiz 2015 yılı içerisinde; Diş tedavisi için toplam müracaat sayısı: 64 Bin 384, Çekim sayısı: 13 Bin 873, Kanal tedavisi sayısı: 2 Bin 356, Protez hizmeti: 18 Bin 844 olarak gerçekleşmiştir” şeklinde yorumladı.

KHB FAALİYETLERİ

Diyabet Okulu hakkında bilgi veren KHB Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören, “Burdur Devlet Hastanesinde diyabette sağlıklı yaşam hedefi doğrultusunda diyabetli hastaların yaşam kalitelerini yükseltmeyi, diyabet bilincini geliştirmeyi ve hasta uyumunu artırmak amacıyla Diyabet Okulu açarak vatandaşımızı bu konuda bilinçlendirme faaliyetlerine başladık” dedi.

Palyatif Bakım Merkezi ve KBRN Üniteleri hakkında da 2015 yılında yapılan çalışmaları aktraran Aygören şöyle konuştu; “Burdur ve Bucak Devlet Hastanesi Bünyesinde Palyatif Bakım Merkezi açılarak hizmet vermeye başladı. 

Yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarla karşılaşan hastalarda ağrı ve diğer semptomları erken tanımlamak ve değerlendirmek, bu kişilere ve aile bireylerine tıbbi, psikolojik, sosyal ve manevi destek vererek acılarını hafiflemek veya önlemek, yaşam kalitesini yükselmek için faaliyet gösteren Palyatif bakım merkezleri Genel Sekreterliğimize Bağlı Burdur Devlet Hastanesi bünyesinde 4 yatak Bucak Devlet Hastanesi bünyesinde 2 yatak olmak üzere hizmete açılmıştır. Palyatif Bakım Merkezlerimiz evde bakım hizmetleri ile entegre şekilde çalışmakta, palyatif bakıma ihtiyaç duyan hastalarımızın hastaneye yatışı sağlanarak anestezi uzmanlarımızın sorumluluğunda uzman bir sağlık kadrosu ile tedavilerine başlanmakta ve  tedavi sürecinde hasta ve yakınlarının ihtiyaç duyduğu bakım hizmeti  en iyi şekilde  sunulmaktadır.    Kazaen, kasten veya doğal afetler sonucu kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer tehlikeli maddelerden ortama yayılarak insan üzerine olumsuz etkiler oluşturan tehlikeli maddelerin hastaneye kabulünden önceki arınma birimleri olan KBRN üniteleri İlimiz Burdur ve Bucak Devlet Hastaneleri bünyesinde hizmet vermek üzere kurulmuştur”.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ FAALİYETLERİ

Sağlık personeline iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verildiğini açıklayan Aygören, “Çok tehlikeli işyerleri sınıfında bulunmakta olan sağlık tesislerimizin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek üzere Genel Sekreterliğimiz bünyesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi kurularak; Bu kapsamda tüm personelimize iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitimler verildi.

Olası acil durumlara hazırlıklı olmak için acil durum planları ve acil durum ekipleri oluşturuldu ve gerekli tatbikatlar yapıldı. İş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri kapsamında sadece personelimiz değil stajyer öğrencilerimiz, hasta ve ziyaretçilerinin sağlık ve güvenliği de göz önünde bulundurulmaktadır. Tüm sağlık tesislerimizde yıl içerisinde hizmet kalitemizi artırmak adına 2062 kişiye hizmet içi eğitim ve oryantasyon eğitimleri verilmiştir” dedi.  KHB Genel Sekreteri Aygören, vatandaşların rahat poliklinik hizmeti almaları için randevu sisteminden yararlanmalarını yararlarınıda sözlerine ekledi.

Hayal GİRİŞİM

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV