banner66

22 Ocak 2019 Salı

Narkotik Köpeği, çalı aralarındaki uyuşturucuları buldu

SP Liderinden, istişare kahvaltısı

Siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve basın temsilcileriyle buluşan Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, “Açlık sınırının altında asgari ücret olmaz. Açlık sınırında asgari ücret yüz karasıdır.” dedi.

26 Mart 2018 Pazartesi 13:32
SP Liderinden, istişare kahvaltısı

 Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Grand Özeren Otel’de siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve basın temsilcileriyle kahvaltıda buluştu. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik tabloyu ortaya koydu. Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine yönelikte görüşlerini paylaşan Saadet Partisi Genel Başkanı, “Daha önce 500 Bin dönem ekilen pancar şuan 125 Bin dönüme düştü. Özelleştirme olursa bu rakam daha da düşecek.” deyip, bu durumun Tütün Fabrikalarının özelleştirilmesinde görüldüğünü, Türkiye’de tütün üretiminin son bulduğunu ve ABD’nin tütününe muhtaç kalındığını aktardı. Grand Özeren Otel’de düzenlenen kahvaltıda siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve basın temsilcileriyle bir araya gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, gündeme dair açıklamalarda bulunup, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Kahvaltıya CHP Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Köy-Koop Başkanı Yakup Yıldız, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Turan Çayır, Şeker-İş Başkanı Mustafa Onay, CHP İl Başkanı Osman Gök, İyi Parti İl Başkanı Osman Kurt gibi isimlerle birlikte çok sayıda davetli katıldı.

TÜRKİYE SEÇİM HAVASINA GİRDİ

Türkiye’nin seçimlere 1 yıl kala seçim atmosferi içine girdiğini vurgulayıp, değerlendirmelerini paylaşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Ülkemiz seçim olmadan seçim atmosferine girdi. Seçimler milletin iradesinin belirlendiği zamanlar. Fakat öyle bir tempoya girdik ki milletin iradesi tam olarak tecelli edip etmeyeceğine dair endişelerimiz var. Dünyanın en iyi seçim sistemlerinden birisi bizde mevcut ama üzerinde oynanarak tereddütler yaratıldı. Bir zamanlar parmağımızı boyuyorlardı ama hoşumuza gitmiyordu. Şimdi parmak boyası kalktı, medeniyet seviyemizle bağdaşmadığını düşündüler ama arkasından ister istemez siyasi partilerin önüne geçen bürokratlar önem kazanmaya başladı. Bu da kendiliğinden bir tereddüt doğuruyor. Demokrasinin vazgeçilmezi seçim, seçim olmadan halkın kanaati bilinmez ama seçiminde mutlaka güven içinde yapılması icap eder. Her şeye rağmen bazen insanlar veya siyasi partiler kendilerine yararlı olacağını düşünerek bir takım adımlar atalar ama bir bakarsınız ki o ayaklarına dolanır. İnsanımızın dürüstlüğüne samimiyetine inanıyoruz, sandıkta bunun tecelli edeceğine inanıyoruz.” dedi.

ŞUANKİ TABLO ENDİŞE VERİCİ

Türkiye’de siyasetin gergin bir ortamda sürdüğünü belirtip, bu durumdan sıyrılmak gerektiğini vurgulayan Karamollaoğlu, “Seçimden sonra iktidara gelenler bir takım icraatlarla kendilerini gösterirler. Biz ülkemizin şuan içindeki tabloyu endişeli görüyoruz. Siyasette ve toplumda meydana getirilen gerilimle, herkes birbirine husumetle bakmaya başladı. Farklı siyasi partiler olmasa, farklı düşünceler olmaz. Bizim bu farklılıklarımızı zenginlik olarak görme mecburiyetimiz var. Bu farklılıklar insan tabiatı gereği mutlaka olacak, beğenmesek bile bunu zenginlik olarak göreceğiz. Toplum bunu uzun süre devam ettiremez, beklemediğimiz patlamalar meydana gelebilir. Ama ne yazık ki iktidar partisi gerilimden istifade ederek, kendisini destekleyen kitleleri bağlı tutmaya çalışıyor. %50 oranla iktidara geldi, bu bizim siyasi tarihimizde azdır. Ama bu işin böyle devam etmeyeceği anlaşıldığı için bir takım arayışlara girildi bu arayışı gerilimle sürdürmek kimseye yaramaz.” diyerek, düşüncelerini paylaştı.

FİZİKİ İŞSİZLİK DAHA FAZLA

Ekonomik sorunları da gündemine aldığı açıklamasında, işsizliğe de değinen Saadet Partisi Genel Başkanı, “Bugüne kadar yanlış sürdürülen ekonomik politikalardan dolayı ülkemiz ciddi bir darboğazın içine sürüklendi. Hükümetin kendisinin bütçede dile getirdiği veya Maliye Bakanlığının kendi sitesinde yayınladığı rakamların üzerinden giderek bilgi aktarmak istiyorum. İşsizlik şuan en büyük problemlerimizden bir tanesi olarak duruyor. Resmi olarak 3 Milyon 250 Bin insan işsiz, iş arıyor ve bulamıyor. Fiziki olarak işsizlik rakamı bunun üzerinde. Bugün devletin iç piyasaya olan borcu geçen ay 892 Milyar TL’ydi. Bu çok büyük bir rakam. Bunun karşılığında da bu senenin bütçesine 71,7 Milyar TL faiz koydu. Bunu devletin borcu olmadığını söyleyenlere diyorum. Bunlar devletin resmi sitelerinde yer alıyor. Gelecek sene konacak olan 86 Milyar TL olacak. 2020’deki rakam 95 Milyar TL. Bunu devlet kendisi boyuyor. Siz şimdi bunu göre göre bizim borcumuzun kalmadığını söyleyebilir misiniz?” dedi.

DIŞ BORCUMUZ 500 MİLYAR DOLAR

Açıklamasında kendi yatırımcılarının gelişmeyip dışarıdan gelen firmaların piyasaya hakim olmasının sorunlarını da ifade eden Karamollaoğlu, “Coca Cola firması Isparta’da 200 Milyon TL’lik fabrika kurdu, açılışını da sayın cumhurbaşkanı yaptı. Bu bizim kalkınmamıza işaretse hapı yuttuk. Coca Cola’yla kalkınacağız, ilerleyeceğiz, mücadele edeceğiz. Bu hakikaten bizim geldiğimiz noktanın üzüntü verici durumunu ortaya koyuyor. Bizim dış borcumuz 500 Milyar Dolar’a yaklaştı. Bunun 1/3’ü devletin 2/3’ü özel sektörün. Dışarıdan bakanlar bir bütün olarak Türkiye’nin borcunu görüyor. Dillerine IMF’ye borcumuzun olmadığını pelesenk ettiler. Allah razı olsun. IMF’ye borcunuz yokta aldığınız başka borçlar aldı başını gidiyor. Emin olun siz IMF’den alsaydınız daha az faiz öderdiniz. Bunu daha önce söylediğimde Türkiye’nin IMF’den borç almasını istediğime yönelik söylemlere kalktılar. Şuan Türkiye’nin borçlanma faizi %14’ü buldu. ABD Fedaral Bankası ilk defa 0.25 daha artırarak merkez bankasının faiz oranını %1.5’e çıkardı. Bizde ise %14 oranında. Yunanistan’ın ekonomik durumu bizden kötü ama şuana kadar %1 borçlanmışlar. Faizlerin bu kadar yüksek olması insanların güven duymayıp verdikleri parayı kısa sürede almak istemelerinden ibarettir.” dedi.

ŞEKERDE ÖZELLEŞTİRMENİN BEDELİ AĞIR OLUR

Hükümetin özelleştirme politikalarını eleştirip, Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesinin bedelinin ağır olacağını ifade eden Saadet Partisi Genel Başkanı, “Bu hükümet döneminde yaklaşık 64 Milyar Dolar’ık özelleştirme yapmışız, sattıklarımızın yerine yenisini kurmamışız. Özelleştirilen firmalardan da birkaçı çalıştırılıyor. Parmakla gösterilecek kadar az yatırım var. Şimdi ise Şeker Fabrikaları özelleştiriliyor. Şekeri ben size anlatırsam fuzuli olur. Şekeri Burdurlular olarak siz daha iyi biliyorsunuz. Şeker sadece fabridana çalışan insanlar anlamına gelmiyor, şekerin esas özelliği tarıma verdiği ehemmiyettir. Pancar çiftçisinin gelir kaynağıdır. Bir zamanlar 500 Bin Dönüme yakın arazi ekiliyordu şuan 125 Bin’e düştü. Özelleştirme olursa bir kaç yıl sonra 30 Bin Dönüme düşecek sonra ise yok olacak. Biz Bitlis’in Bafra’nın Balıkesir’in tütününü tamamen bıraktık, ülkemizdeki tütünü bıraktık ABD’nin tütününe muhtaç olduk. Orada da fabrikalar kapatıldı fabrika çalışanları mağdur oldu ama asıl mağduriyeti tütün üreticisi çiftçiler yaşadı. Şeker çiftçisi mağdur olursa Türkiye ayakta duramaz. Şeker sektörü sağlık itibariyle de çok önemli bir sektördür. Özellikle NBŞ bazlı şekerlerde çok fazla sağlık problemlerinin olduğunu biliyoruz. Bu yatırım politikasıyla tarımı ayakta tutamazsınız. Buğday ithal edeceksiniz, Hayvan ve et ithalatı yapacaksınız, ama buna rağmen fiyatlar düşmeyecek. Bu bir yerde yanlış olduğunu gösterir ve hükümetin mutlaka tedbir alması gerekiyor. Fakat arkadaşlar uçurumdan düşerken bile yanlış yaptığına inanmıyor. Millet böyle ayağa kalkamaz. Ekonomide herkes Türkiye’ye karşı komplo koruyor. Kurar! Bunun karşısında tebdir alacak hükümet. Coca Cola fabrikası yatırım değil, bizi sömürme aleti. Ekonomi hakikaten bir çıkmazın içine girdi. Türkiye boşalıyor, Doğudan batıya göç ediliyor, insanlar tarlasını ekmiyor.” deyip, tarımda üretici yerine tarlaya verilen desteğin hiçbir yarar getirmediğini savundu.

GENÇLER ÜLKE DIŞINA ÇIKIYOR

Ekonomik sorunları ve işsizliği ortaya koyup, gençlerin ülke dışına çıktığını söyleyen Temel Karamollaoğlu, “Özellikle dış ticaret açığımız çok büyüdü 77 Milyar dolar dış ticaret açığı var. Son 17 yıl içinde hükümetin edindiği borç 1 Trilyon 650 Milyar TL. Bunun karşılığında ödediğimiz faiz miktar 700 milyar TL. %40 oranda faiz ödemişiz. Ekonomi bir ülkenin gıdası gibidir. Açlık sınırının altında asgari ücret olmaz bu bizim ayıbımızdır. Dünyanın hiçbir yerinde asgari ücret açlık sınırının altında olmaz. Gelir dağılımını daha adil yapmak gerekir. Fazla para alan vatandaş alışveriş yapar, esnaf üreticiden daha fazla mal alır ve işçi çalıştırma gereği hissedilir. Bunun sonucunda işsizlik de ortadan kalkar. Bu çark böyle devam ederse biz büyük ve güçleniriz.  Yalnızca ekonomide tarımda sanayide değil eğitimde de benzer sorunlar oluyor. Belli üniversitede yetişen gençler ülke dışına gidiyor. Burada kendini geliştirmiyor, bulduğu işte ise ekonomik olarak tatmin olmuyor.” dedi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV