banner73

23 Eylül 2020 Çarşamba

TEK TIK’LA YATIRIM

CHP BURDUR İL BAŞKANI AKBULUT, “ASIL BÜYÜK HAKARETİ BURDUR VALİMİZE YAPMIŞTIR”

“Şehrimizde kazandırılacak bir meydan konusunda Sayın Valimizle mutlaka ortak akılla beraber hareket edeceğimizi düşünüyoruz. Bu anlamda da kendisinden söz aldık.”

26 Ağustos 2020 Çarşamba 11:59
CHP BURDUR İL BAŞKANI AKBULUT, “ASIL BÜYÜK HAKARETİ BURDUR VALİMİZE YAPMIŞTIR”

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut yaptığı açıklamada; “En son ki yaptığımız toplantıda gündemimizin, Özel idarenin borcundan ziyade meydandaki Özel İdare binasının lojmanlarla dahil olan binanın imar değişikliği ile alakalı bir istekte bulunması ile alakalıydı. Orada da bunun, İl Özel İdaresinin borcunun yüksekliğinden mi kaynaklandığını? Böyle bir İsteğe Valilik kurumunun mu talepte bulunduğunu da kamuoyuyla paylaşmıştık. Saygıdeğer mevkidaşımız Volkan Bey dün sizler aracılığıyla bir açıklama yapmış ve Özel İdarenin borcunun 40 Milyon olduğunu 87 Milyon gibi 90 Milyon gibi bir rakamın ve böyle bir borcun olmadığını, bu konuda da CHP'nin her zamanki çamur siyaseti olduğu gibi bize karşı bir suçlamayla yanıt vermiş.

“Asıl Büyük Hakareti Burdur Valimize Yapmıştır”

Ağustos ayındayız, Temmuz ayının İl Genel Meclisi toplantısında Burdur Valimiz Sayın Arslantaş İl Genel Meclisi üyelerine 87 Milyonluk borcun çok fazla olduğu ile alakalı yakınma da bulunmuş mudur? Bulunmamış mıdır? Eğer böyle bir konuşma yaptı ise ya AKP İl Başkanı yalan söylemektedir ya da Burdur Valimiz Sayın Arslantaş’a yalancılıkla itham etmiştir. Aslında bize çamur siyaseti yaptığımız konusunda bir karalama yapmış olsa da bence Asıl büyük hakareti Burdur Valimize yapmıştır. Sayın Ali Arslantaş’ı yalancılıkla itham etmiştir. Çünkü 87 Milyon Lira borcun durumu tamamen Sayın Valimiz tarafından İl Genel Meclis üyelerimize söylenmiştir. İl Genel Meclis üyelerimiz, AKP İl Genel Meclis üyelerine bu borcun fazlalığını sorduklarında da aldıkları cevap tamamen komiktir. ‘Seçimlerde kullanılmıştır’ gibi, ‘Biz ne bilelim gidin Vali Bey'den sorun hesabını’ gibi cevaplar siyaset üslubuna yakışmayacak cevaplardır.

“Mutlaka Kamuoyu İle Paylaşılması İstiyoruz”

Nitekim o 87 Milyonluk borç bugün itibarıyla (tebrik etmek gerekiyor) 1 ay gibi kısa bir dönemde AKP İl Başkanımızın ağzından duyduğumuz miktara bakarak konuşursak 40 Milyona indiğini söylüyor hangi yöntemlerle hangi satışla ya da hangi formülle 87 Milyon liralık borç 40 Milyona düşmüştür? Bunu öğrenmek istiyoruz. Yani Temmuz ayında 87 Milyon olan borç, bugün itibarıyla nasıl 40 Milyon olmuştur? Bunun için bir formül mü geliştirilmiştir? Bunun için bir kaydırma mı gerçekleştirilmiştir? Bunun için bir ek ödenek mi imzalanmıştır? Bunun sebebinin de mutlaka kamuoyu ile paylaşılması istiyoruz.” Dedi.

“Sayın Valimiz’le Ortak Akılla Hareket Edeceğimiz İnancındayız”

Başkan Akbulut İl Özel İdaresi Binası’nın depreme dayanıklılığıyla ilgili olarak, “O bina ile alakalı şu anda görüşmelerimiz devam ediyor. Sayın Valimizle de konuyu görüştük. Sayın Valimiz ile o konuda biz ortak akılla hareket edeceğimiz inancındayız. Sizle yaptığımız Toplantıdan sonra Sayın Valimizle de bu konuda bir görüşme gerçekleştirdik. Şehrimizde kazandırılacak bir meydan konusunda Sayın Valimizle mutlaka bu konuda ortak akılla beraber hareket edeceğimizi düşünüyoruz. Bu anlamda da kendisinden söz aldık. Şehrimizin yeni meydanında, kazandırılacak meydanda hem belediyemizin hem Özel İdaremizin yeri ile alakalı Sayın Valimizin girişimleri ile alakalı inşallah yakın zamanda Şehrimize yeni bir meydan kazandırmak için projeye başlanacak. O konuda görüşmelerimiz devam ediyor.

“Bir Açıklama Yapmasını İstiyorum”

Çok kıymetli mevkidaşım şöyle bir açıklamada daha bulunmuş, Burdur Belediyesi’nin 140 Milyon Lira gibi bir borcu olduğuna dair bir yorumda bulunmuş. Böyle bir rakamın neye dayanarak söylediğini, nasıl bir veri olduğunu biz merak ediyoruz açıkçası. Sayın mevkidaşımdan da bu konuyla alakalı bir açıklama yapmasını istiyorum. Volkan Bey'in de, 140 Milyon liralık borcu sadece kamuoyunu yanıltmak, kamuoyunda bir bilgi kirliliği yaratma adına yaptı ise gereken sorumlulukları yerine getireceği kanısındayım. Ciddi siyasetçiler -böyle bir talihsiz bir açıklama eğer doğru değilse- mutlaka gereğini yaparlar. Belediye şirketlerinde de 25 Milyon TL açık olduğunu söylüyor. Bunu da hangi sayıştay raporuna, hangi maliye müfettiş raporuna dayanılarak söyledi merak ediyoruz. Biz hiçbir denetimlerimizde hiçbir müfettişlerimizin raporlarında böyle bir açığı göremedik. Eğer Volkan bey öyle bir açığı başka bir kaynaktan öğrendiyse bunu da kamuoyu ile paylaşması isteyeceğiz. Aksi takdirde yine münferi olmaktan öte gidemeyecektir. Buradaki amaç şu ise, ‘ben toplumda bir yalan haberle, bir mide bulantısı yapayım, bir bilgi kirliliği ile kafa karıştırayım ve bunun sayesinde de şirketlerimize bir müfettiş daha getirtebilir miyim?’ isteği ise bunun da takdirini artık kamuoyuna bırakıyorum. Zaten belediyemizin şirketleri düzenli olarak incelenmektedir. Keza aynı şekilde bu incelemelerin İl Özel İdarenin şirketleri hakkında da yapılmasını istiyoruz. Burdur belediyemizin şirketlerinin bütün mahalle verilerini bütün müfettişlerle paylaştık aynı şekilde İl Özel İdaresinin şirketlerinin de paylaşılmasını istiyoruz. İl Özel İdareye ait şirketlerin iktisadi idari teşebbüslerine, teşebbüslerinin, mizanlarının, ayrıntılı gelir kablolarını, bilançolarının kamuoyu ile paylaşılması istiyoruz.

“Burdur Belediyemizin 16 Milyon Borcu Kalmıştır”

Burdur belediyemizin şu an şu gün itibarıyla 16 Milyon borcu kalmıştır. Kaldı ki biliyorsunuz, 49 Milyon Burdur belediyesi borcu ve 5 buçuk Milyon da şirket vergi borcu olmak üzere toplamda yaklaşık 55 Milyonda devralınan Burdur Belediyesi'nin borcu şu gün itibarıyla 16 Milyona düşürülmüştür.  Şu anda da kasasında yaklaşık 14 Milyon Lira para vardır. Bahsi geçen rakamlar gibi bir rakamla Burdur belediyemiz böyle bir yük altında değildir. Zaten bunların hepsinin yalan olduğu net bir şekilde biliyoruz.  Bilgi kirliliği oluşturmak için yapıldığını net bir şekilde biliyoruz. Sadece kamuoyunun da bu tarz açıklamaları artık ciddiye almamasını sizin aracılığınızla kamuoyundan rica ediyoruz. Bilgi kirliliğine ve yalan siyasete artık Burdur kamuoyunun dur demesinin zamanı gelmiştir. 2014'te 49 buçuk Milyon Burdur belediyesi, 5 buçuk Milyon da belediyeye ait şirketlerin şirketlere ait borç miktarı ile yaklaşık 55 Milyona yakın bir borçla devralındı. Burdur Belediye şirketleri ile beraber şu anda Burdur Belediyesi borcu 16 Milyon Liradır. Kasasında da 14 Milyon lira para var.” Açıklamasında bulundu.

Mine Kaya

 

ÇAĞDAŞ BURDUR GAZETESİ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Arsiv


  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV