banner66

20 Eylül 2019 Cuma

“Belediyeye Halkçılık Gelecek, Belediyede Halkın Dediği Olacak!”

Vatan Partisi Burdur Belediye Başkan Mahir Öztürk, “Bu Yerel Seçimlerde Kent Yaşamının Nasıl Etkileyeceğinin Vicdani Sorumluluğu İle Yapılacak Tercih, Gerçek Demokrasi Örneği Olacaktır” dedi.

21 Şubat 2019 Perşembe 17:09
“Belediyeye Halkçılık Gelecek, Belediyede Halkın Dediği Olacak!”

Vatan Partisi Burdur Belediye Başkan Adayı Mahir Öztürk, Burdur halkına herkesi kucaklayan bir mesaj yayınladı. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Burdur Halkının yapacağı tercihin, gerçek demokrasi örneği olacağını vurgulayan Belediye Başkan Adayı Mahir Öztürk, yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Her düşünce ve görüş sahibine güzeldir. Ancak o görüş ve düşüncenin sahibi çoğaldıkça; değer kazanır, Değerli hale gelen görüşler, benimsenir, sahiplenilir, kalıcı hale gelir ve daha bir güzelleşir. Gelmiş geçmiş tüm belediye başkanları kenti için en güzelini yaptığına inanmıştır. Ama iyi, güzel gibi kavramlar görecelidir. Kişiden kişiye değişebilir. Herkes için güzel olan; içinde kendini görebildiği uygulamalardır. O yapılanlar ki, kentli halkın orada benim de fikrim var diye haklı olarak gururlanmasına, yapılanı sahiplenmesine, korumasına sebep olur. Dahası o moral motivasyonla ve bir Burdur sevdalısı olarak yaşadığı mahallenin, yürüdüğü sokak ve caddenin daha kullanışlı hale getirilmesine yönelik zihninde sürekli yeni, yeni fikirler geliştirebilir.  Ancak ne yazık ki, yaşlısından gencine, kadınından erkeğine, üniversitelisine kadar Burdur sevdalısı insanların zihinlerinde oluşan yüzlerce, binlerce iyi ve güzel düşünce gün yüzüne çıkamadan, ete kemiğe bürünemeden heder olup gidebilmektedir.  Burdur’umuz; sanayisini, tarımını, ticaretini, ekonomisini, kültürel ve sosyal hayatını daha da ileriye götürme potansiyeline sahip bir ildir. Bu potansiyelin enerjisi, Burdur’un havasını soluyan, suyunu kullanan herkestir. Bu potansiyeli harekete geçirecek unsur ise belediyedir!
NASIL MI?
ŞÖYLE
; Burdur’un gelişmesi hakkında bilgim, düşüncem var diyen herkesin, KENT KONSEYİ çalışma gruplarına, meclislerine gönüllü olarak katılıp orada düşüncelerini belirterek Burdur’un iyiliğine ve güzelliğine ait tüm görüşler ortaya çıkar. orada bir ortak payda oluşturulmasıyla tüm düşünceler olgunlaşır, gelişir, büyür ve bir ortak görüş haline gelerek benimsenir. Burdur’u yaşayarak gören, tanıyan, bilen halkın benimseyeceği bu görüşler Belediye uygulamalarına ışık olur. Bu ışığa sırtını dönmeyen belediyenin yaptıklarını ise halk sahiplenir, kendi eseri olduğuna inanır, korur daha da gelişmesine katkısı olur.

Böylece Burdur Kent konseyinde bulunan;
*Kadın meclisinde; gönüllülerin katkısıyla Burdur’un gelişmesine o ince, zarif kadın eli değer.
*Gençlik Meclisinde; Burdurlu ve üniversiteli gönüllü gençlerin görüş ve düşünceleriyle; kentle, Üniversitesi kucaklaşır, Böylece Burdur’un her yönden gelişimine hız kazandırılır.
*Kültür ve Sanat Çalışma Grubunda; ilgi duyan halkı, gönüllü akademisyenleri, sanatçıları ve öğretmenleriyle Burdur’u kültür ve sanat alanında hak ettiği yere getirilir.
*İmar, şehircilik, Ulaşım ve Trafik Çalışma Grubunda; ilgi duyan halkı, gönüllü mühendis ve uzmanlarıyla Burdur’un yaşanır modern bir kent olmasına yönelik çok değerli görüşler ortaya çıkartılır.
*Çevre, Sağlık Çalışma Grubunda; ilgi duyan halkıyla, gönüllü uzmanlarıyla nasıl daha sağlıklı yaşanılır kent yaratılması ve bir sağlıklı çevre oluşmasıyla ilgili görüşler belirlenir.
*Eğitim, öğretim Çalışma Grubunda; ilgi duyan halkıyla, gönüllü eğitimcilerin görüşleriyle eğitim ve öğrenim çağındaki çocukların gençlerin yararına belediye imkânlarının nasıl sunulacağı belirlenir.
*Ekonomik, Sosyal Gelişme Çalışma grubunda; ilgi duyan tüketici halkı, üreticisi, ekonomisti, bürokratı ile Burdur’un gelişmesine yönelik oluşturulacak ortak görüşle Burdur’un kalkınmasının doğru adımları atılır.
*Turizm, Tanıtma, Tarih Çalışma Grubunda; ilgi duyan halkıyla, gönüllü konu uzmanlarıyla, topraklarındaki tarih kokusuyla, doğasıyla, gölüyle bir turizm cenneti olma potansiyeline sahip Burdur’u zirveye çıkaracak düşüncelerin sergilenmesiyle belirecek ortak görüş, Burdur’u kentler liginde şampiyon yapabilir.   
*Sosyal Etkinlikler, Gençlik ve Spor Çalışma Grubunda; gençlik ve burdur halkı sağlıklı, huzurlu ve mutlu yaşanabilir bir Burdur yaratılması için oluşturacağı görüşler Burdur’u bir marka kent yapabilir.
*Mahalle Çalışma Gruplarında; Gönüllü mahalleliler, mahallelerinin daha huzurlu, daha yaşanabilir, daha güzel olması için ortak görüş oluşturup bunun gerçekleşmesini sağlayabilirler.
Burdur’u zirveye çıkaracak görüşlerin oluşmasında Belediye Başkanlarının da sorumluluğu vardır. Yani Belediye, yatırımlarını yaparken Burdur’un havasını soluyan, suyunu kullanan halkından ilham alabiliyorsa ancak o zaman başarılı belediyeciliğe imza atıyor demektir.  Geçmişte Belediye Başkan adayları, “projelerim” diyerek, “AVM yapacağını”, “Susamlığa 5. Yıldızlı otel olacağını”, “Yeşiltepe’den Susamlık tepesine teleferik kuracağını”, “Çendik’ten İlyas’a asma köprü vaadi” gibi söylemlerle oy istemişlerdi. Bu fikirler elbette onların kendilerine güzel gelen projeleriydi. Daha doğrusu bu fikirlerini Burdur’un iyiliği, güzelliği için öne sürmüşlerdi. Ama onlara iyi ve güzel gelen her düşünce, yaşayarak, Burdur’un nimet ve külfetlerini paylaşan Burdur halkına aynı güzellikte gelebilir mi? Başkan mı Burdur’un kaderini belirlemeli yoksa Burdur halkı mı?
Tam da burada bir anımı anlatmak istiyorum: Burdur Kent Konseyi başkanıyken Eskişehir Kent Konseyleri birliği genel kurul toplantısına Burdur Kent Konseyi Genel Sekreteri Sayın Orhan Akın’la birlikte davetli olarak katıldık. Eskişehir Belediyesinin misafirperverliğinde 3 gün sürdü toplantılar. Eskişehir’i gezdirdiler. Son gün büyük bir mahalleye gittik. Bizi Kent Konseyi mahalle çalışma grubu karşıladı. Yaptıkları çalışmaları anlatılar. Grupta farklı mesleklerden insanlar vardı. Mahallenin kaldırımları yeşildi. Önce yadırgadım. Ama Çalışma grubunun başkanı profesör ve gruptaki diğer insanların gözlerinin içi gülüyordu. “Bu şekilde kaldırımı biz istedik, Büyükerşen Başkan istediğimizi yaptı” diyerek kaldırımların kendi eserleri olduğunu hissettirip, sahipleniyorlardı. Kaldırımlar pırıl pırıldı. Sanki o kaldırımda çimde yürüyormuş hissine kapılıyordu insan. Çünkü o kaldırımlar o mahallelinin eseriydi. Bu küçük bir örnekti ama daha büyükleri de vardı.
         Hangi siyasi görüşten olunursa olunsun Burdurlular olarak, Burdur’umuzu birinci lige çıkartmaksa hedef, ortak akılın yaratılmasıyla ortaya çıkan görüşlerin gerçekleşmesi içten bile değildir. Bunun ortamı Kent Konseyi’dir. Bunu halk için bir fırsata dönüştürmeye, eskiden Kent Konseyi Başkanlığı yapmış bir aday olarak söz veriyorum! Aslında gerçek demokrasinin yaşaması için oy isterken, özüme değil, size oy istiyorum: Burdur’umuzu yüceltecek olan sizlersiniz. Ben değil. Ben sadece sizin görüşlerinizin ete kemiğe bürünmesi için gereken ortamı sağlamaya adayım. Aslında bana oy vermekle kendinize oy vermiş olacaksınız. Kısaca oy kullanırken yapacağınız tercih; kendinize mi olacak, yoksa kazanacağını umduğunuz adaya mı? Biliniz ki, gerçek demokrasi, vicdanın sandığa yansımasıdır! Demokrasi, bir at yarışı değildir! Adaylar ise at değil! Kazanacak ata, ikramiye kazanmak için oynanır. Oysa bu yerel seçimlerde kent yaşamının nasıl etkileyeceğinin vicdani sorumluluğu ile yapılacak tercih, gerçek demokrasi örneği olacaktır. Böylece, “Belediyeye HALKÇILIK gelecek, Belediyede HALKIN DEDİĞİ OLACAK!”

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV