banner6

23 Temmuz 2018 Pazartesi

JANDARMA, UYUŞTURUCU TACİRLERİNİ PAKETLEDİ

SİYASET Mİ BULAŞTI?

Ercengiz: “Kıskanç Değil, 326 Vatandaşının Vebalini Boynuna Asmış Bir Belediyeyiz”

06 Ağustos 2015 Perşembe 20:46
SİYASET Mİ BULAŞTI?
Burdur’da hafta başından bu yana gündem oluşturan ‘TOKİ Polemiği’ ile ilgili konu, Belediye Meclisi’nde de devam etti. Belediye Başkanı Ercengiz konunun siyasi bir olay olmanın dışında, 326 vatandaşın Burdur Belediyesi’nin boynuna astığı bir vebal olduğunu ifade etti. Burdur Bozkurt Mahallesi’ndeki Deprem Evleri’nin yıkılarak yerine TOKİ konutlarının yapımı konusu yeni bir boyut kazandı.
Konuyu gündemine alan Burdur Belediyesi, varılan son aşamayı önceki gün yapılan toplantıda meclis üyeleri ile paylaştı.
Konuya ilişkin Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say’ın bilgilendirmesinin ardından açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bu TOKİ olayında, sanki Bucak’ı kıskanıyormuşuz gibi bir algı yaratıldı. Ama biz ilçelerimize yapılan hizmetlerden de mutlu oluruz Ancak buradaki olay, kıskançlık değil 326 vatandaşının vebalini boynuna almış Burdur Belediyesi’nin hizmet talebidir” dedi.

SAY: “KONUYA SİYASET KARIŞTI”
Meclis toplantısında TOKİ krizi ile ilgili açıklamalarda Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, “2014 Ağustos ayı içerisinde hemşehrimiz TOKİ Başkan Yardımcısı sayın Mehmet Özçelik’i bizzat ziyaret ettik. Yanımızda meclis üyemiz İbrahim Oğuz, İmar Müdürümüz Mustafa Bey ile ziyaret ettik. Proje ve geçmiş dönem çalışmalar hakkında tekrar analiz yaptık. Ve en kısa sürede bu çalışmanın başlayacağını, Burdur’daki proje alanı görmek için Burdur’da olacaklarını söylediler. Tekrar ziyaret ettiğimizde TOKİ ile Çevre Şehircilik Bakanlığı arasındaki iletişimsizlikten bahsetti. Sayın Mehmet Özçelik, bunu da bizim uğraşlarımız sonucu çözüleceğinden bahsetti. Biz buradan defalarda telefon ve mail iletişimi sağladık. Ama sonuç alamadık. Sonrasında belediye başkanımız sayın Ali Orkun Ercengiz ile beraber Çevre ve Şehircilik Bakanımız sayın İdris Güllüce’yi makamında ziyaret ettik. Yanımızda milletvekilimiz Bayram Özçelik, Ramazan Kerim Özkan ve diğer ilçe belediye başkanlarımız vardı. Onlarda konuya şahit, sayın bakanımız bu konudan haberdar olmadığını derhal çözeceğini ve ilgili bürokratını yanımızda telefonla arayarak bizzat talimat verdi. Akabinde TOKİ Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü ekibi ile ilimizi ziyaret ettiler. Biz, TOKİ ekibi ile beraber, tam gün İmar müdürümüz ile birlikte Bozkurt Mahallesi’nde kritiğimizi yaptık. Güzel bir çalışma idi… Çokta mutlu olmuştuk. Ama beklediğimizde fazla süreç geçti. Yaklaşık 2 ay gelişme olmadı. Tekrar TOKİ Başkan Yardımcımız Mehmet Özçelik beyi telefonla aradığımızda o gün, gündemde ne vardı bilmiyorum. Konuya siyaset karıştı. Önce bu konuyu siz siyasiler olarak çözün, ondan sonra Toplu Konut İdaresi gereğini yapsın türünde son okta kondu. Maalesef sonrasında bir gelişme olmadı” diye bilgi verdi.
“AMACIMIZ VATANDAŞIMIZIN CEBİNDEN TEK BİR KURUŞİ ÇIKMAMASI”
Say’ın bilgilendirmesi sonrasında son sözü söyleyen Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı değerlendirmede ise, “TOKİ idaresi tarafından istediğimiz tek şey şuydu: 326 vatandaşımızın cebinden tek bir kuruş çıkmadan bu işin yapılabilme koşulunu öne sürdük. Bu işin rantabl olmadığını, Toplu Konut İdaresi’nin bu işi zorlanarak yapacağını vatandaşın mutlaka katkı koyması gerektiğini söyledi Mehmet bey. Bende şunu teklif ettim. Burdur Belediyesi’ne takas yolu ile geçen memur evleri Adliye binasının yapımına karşılık takas yolu ile geçen memur evlerine ait arazinin vatandaşımız lehine bedelsiz toplu konut idaresine verilebileceğini vatandaşımıza söyledim. Buna göre bir çalışma yapabileceklerini söylediler” dedi.

ERCENGİZ: ‘KENDİ BAŞINIZN ÇARESİNE BAKIN’ DEDİLER
Ercengiz konuşmasının devamında, “Bu çalışmalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin ve yetki devirlerinin yapılması gerektiğini söylediler. Bu doğrultuda yazışmaları da yaptık. Ağustos 2014’te başlayan süreç 27 Temmuz 2015, verilen yanıt: ‘Burdur ili merkez ilçesi Yeni Mahalle sınırları içerisinde bulunan yaklaşık 10.77 hektar alanın 1-11-2013 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 2013 5513 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’na istinaden 6306 sayılı riskli alanların dönüştürülmesi kanun kapsamında riskli alan ilan edilmesinin ardından alanda yapılacak dönüşüm uygulamalarına yönelik. Etüt ve planlama çalışmalarının yürütülmesi için Burdur Belediye Başkanlığının ilgi A’da, kayıtlı yazısı ile yetki devri yapılması talep edilmiş. 22 -11- 2011 tarih 7650 sayılı Bakanlığımızın oluru ile Burdur Belediye Başkanlığımızın geçici olarak yetkilendirilerek konu ile ilgili idare yazımızda bilgilendirme yapılmıştır.’ Buraya kadarının özeti şu; “Bizden önceki belediye başkanımızı Sebahattin bey buranın riskli alan olarak ilan edilmesi burada kentsel dönüşüm yapılmasını Bakanlığa iletiyor. Bakanlık bunu kabul ediyor. Bakanlar Kurulu Kararı gereğince Burdur Belediyesini bu konuda yetkili kılıyor. Burdur Belediyesi de bundan sonraki süreçte Başkanlığından alınan ilgi C’de, kayıtlı yazı ile yetki devrinin tolu konut idaresi başkanlığına yapılması talep etmiş olup, riskli alanlarda gerçekleştirilecek dönüşüm uygulamalarına yönelik iş ve işlemler için Toplu Konut İdaresi’nin yetkilendirilmesine yönelik yapılmış her hangi bir işlem bulunmamaktadır.’
Yani diyor ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı biz bu konuda Toplu Konut İdaresini yetkili kılmayız. Siz ne yaparsanız yapın kendi başınıza yapın şeklinde bir yanıt veriyor” şeklinde konuştu.

TOPU BELEDİYEYE ATTILAR…
Ercengiz, “Takip edilen hususlar ilgi B yazımızda ise, ‘Çalışmanın sonucunda riskli alanlarda yapılacak çalışmalara yönelik iş ve işlemelere ilişkin yetki Burdur Belediye Başkanlığı olup gereği hususunda bilgi alınması ve gereğini rica ederim’
Bu yazı da diyor ki: Bu iş bizde değil sizde, Toplu Konut İdaresi ile yapılacak bir iş varsa siz kendinizde Toplu Konut İdaresi ile görüşebilirsiniz. Bizimle bu konuda bu konuda muhatap değilsiniz. Tam 1 yıl boyunca Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bizden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bu yetkinin kendilerine verilmesi için yazışmamızı talep etti. Oysa ki bizden istenen şu olsaydı; Toplu Konut İdaresi ile Belediye Başkanlığı Meclis yetkisi ile meclisin yetkilendirilmesi neticesinde bizzat protokol yapılmış olsaydı biz yaklaşık 6 ay, 1 senedir ciddi yol kat etmiş olacaktık. Biraz önce Ali Say beyin söylediği gibi bu işe siyaset bulaştı” ifadelerine yer verdi.
“KISKANIYORMUŞUZ GİBİ BİR ALGI YARATILDI”
‘Bundan sonraki süreçte siyaset temizlenmezse bizim bu işi yapmamız mümkün değildir’ şeklindeki ifadenin ardından, ‘Biz de tamam dedik’ diyen Ercengiz, “Bu süreç böyle gitmeyecekse, bu sureci Toplu Konut İdaresinin yaptığı şekli ile tamamlama, özellikle yerel müteahhitlerin katılımı ile oluşacak konsorsiyumlarla biz bu işi çözebileceğimize inandık. Bu doğrultuda adım attık. Tabii ki bizi kızdıran ne oldu: ‘Bakın Bucak artık kabuğunu kırıyor. Bucak’ın bundan sonraki süreçte bizdeki yeri ayrı. Bucak Belediye Başkanımız ile güzel bir işbirliği içerisindeyiz. Bucak TOKİ yatırımlarına bizim dönemimizde doyacak. Kentsel dönüşüm, konut ve hastane projelerimiz ile Bucak katlanacak. Peki, biz ‘Burdur Belediyesi olarak bu güne kadar TOKİ’nin önünü tıkayan bir anlayış içerisinde olduk mu?’ olmadık.
Toplu Konut İdaresi’nin Burdur’a gelmesi için bizden ne isteniyor ise ne tür yazışma isteniyorsa ne tür fedakarlık isteniyorsa yapmaya hazır olduğumuzu söyledik. Ardından da bu süreç buraya gidince sanki biz Bucak’a yapılan yatırımları kıskanıyormuş gibi algı yaratma adına bir çıkış gerçekleşti. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“BOYNUMUZDA 326 VATANDAŞIMIZ VEBALİ VAR”
Ercengiz, “Bizim için Bucak’a yapılan yatırımda güzeldir. Gölhisar’a, Çeltikçi’ye Yeşilova’ya yapılan yatırımda güzeldir. Burdur’un neresine yatırım yapılırsa yapılsın bizim için yapılması gereken yatırımdır. Bu anlamda kıskançlığımız, herhangi bir hazımsızlığımız yok. Sadece ve sadece biz bu işte siyaset gütmedik. 326 tane vatandaşımızın vebalini boynuna asmış bir belediye başkanı olarak buradaki afet riski alanının bir an önce dönüştürülmesi için gayretimizi ortaya koyduk. Gerisi bunu yapmayanların boynunadır” diyerek sözlerini tamamladı.
H. İbrahim KARA – Feti KILIÇ
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV