banner73

20 Eylül 2020 Pazar

SÜRÜCÜ BELGELERİ KİMLİK KARTLARINA YÜKLENECEK

SALDA'NIN GELECEĞİ İÇİN ORTAK AKILDA BULUŞULDU

Vali Ali Arslantaş başkanlığında Salda Gölü’nün korunması gelecek nesillere hangi şekilde aktarılması gerektiğinin ortaya konulduğu toplantı yapıldı. Pandemi sürecinde “Sosyal mesafe, hijyen ve maske” kuralları çerçevesinde dün MAKÜ Sergi ve Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda ‘Beyaz Adalar’ diye adlandırılan beyaz kumsala girişin kısıtlanmasından, Salda Gölü’nün Dünya Mirası listesine alınmasına, seyir teraslarının yapılmasına varıncaya kadar bir çok görüş ve öneride bulunuldu.

26 Ağustos 2020 Çarşamba 12:00
SALDA'NIN GELECEĞİ İÇİN ORTAK AKILDA BULUŞULDU

İlimiz Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde yer alan Salda Gölü’nün korunması, gelecek nesillere ne şekilde aktarılması gerektiği yönünde geniş kapsamlı, toplumun tüm kesimlerinin temsilcilerinin takıldığı bir  toplantı yapıldı. Burdur Valisi Ali Arslantaş Başkanlığında MAKÜ (Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi) Sergi ve Konferans Salonu’nda dün saat 10.30 -12.30 saatleri arasında  gerçekleşen toplantıya katılan Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz,  Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, Burdur Barosu Başkanı Avukat Ramazan Gedik, siyasi parti, sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcilerine söz verildi.  Görüş ve önerileri alındı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Alacatlı’nın açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan Burdur Valisi Ali Arslantaş; “Salda Gölü ve Çevresinin korunarak, korumu kullanım dengesi içerisinde gelecek kuşaklara en iyi şekilde miras bırakmak için neler yapılması gerekiyor? Değerlendirmek, görüş alışverişinde bulunmak üzere toplumun tüm kesimlerinden temsilcilerin katılımıyla burada bir araya geldik. Bu hassas konuda görüş ve düşüncelerini dile getirmek, katkıda bulunmak üzere toplantımıza katılan hazuruna öncelikle teşekkür etmek işitiyorum. Bugün burada siyaset üstü bir yaklaşımla en önemli doğal güzelliklerimizden biri olan Salda Gölü’müzü, çocuklarımıza ve insanlığa doğal hali ile  nasıl bırakacağımızı konuşacağız. Bakanlıklarımızın devam etmekte olan çalışma programlarına hangi katkıları verebileceğimizi istişare edeceğiz. Karşılıklı tartışma ortamı oluşturmadan bütün katılımcılarımızdan Burdurumuz için verebilecekleri katkıları bekliyorum. Özellikle son yıllarda artan turizm hareketliliği dolayısıyla ziyaretçi yoğunluğunun giderek arttığı Salda Gölü ve Çevresinde Valiliğimiz tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile çok yakın bir koordinasyon içerisinde üst düzeyde çevre hassasiyeti gözeterek yürütülen çalışmalar kapsamlı bir şekilde devam ediyor. Buradaki önceliğimiz yeşille mavinin iç içe olduğu eşsiz turkuazın tonlarıyla görsel şölen sunan Salda Gölü ve Çevresinin doğal güzelliğinin korunması ve sonrasında koruma kullanım dengesi içerisinde bölge halkının Yeşilova İlçemize ve ilimize turizmde hangi katkıları sağlayabileceğine dair çalışmaların yürütülmesini amaçlıyoruz” dedi.YENİ PLANLAMALAR VAR

Burdur Valisi Ali Arslantaş, açılış konuşmasının ardından Salda Gölü’nün eski ve yeni halini içeren, bugüne kadar yapılan çalışmalar ile yapılması planlanan bir sunumda bulundu.  Sunumda daha önceki yıllarda ‘Beyaz adalar’ olarak adlandırılan beyaz kumsala, sahile kadar araçları girildiği gözler önüne serildi. Aynı bölgeye Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalarla araç girişinin kaldırıldığı, hatta sigara içmenin dahi yasaklandığı hatırlatıldı. Vali Arslantaş sunumunda ‘Dumansız hava sahasının gölün tamamına yayılmasının planlandığını söyledi. Ayını şekilde beyaz adalara araç-giriş çıkısının da yasaklanması planlamalar arasında bulunduğunu kaydetti.

GÖRÜŞLER BAKANLIĞA İLETİLECEK

Toplantının sonunda konuşan Burdur Valisi Ali Arslantaş, “Bugün her söz alan arkadaşımızın dilek, temenni ve önerileri bugün ve yarın teşekkür edilerek yazılı hale getirilecek. Perşembe yada Cuma günü Çevre ve Şehircilik Bakanımızla randevulaşıp Burdurlu Salda Gölü’nün gelecek portresini bu şekilde görmek istiyor şeklinde paylaşacağız. Çok ciddi yatırımlar yapmak gerekiyor. Özellikle katılımcıların bahsettiği değişik noktalarda farklı alternatiflerin oluşturulması ama gölünde manzarasında mahrum olmadan oluşturulması için yaptığımız görüşmelerde kısmen sözünü almıştık sayın bakanımızdan” diye konuştu.ÖZÇELİK “STRATEJİK ALANLARI DA BELİRLEMİŞ OLURUZ”

Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “İnşallah Burdur Gölünü de masaya yatırırız, Burdur turizmini masaya yatırırız. Burdur hayvancılığını masaya yatırırız. Burdur mermerini masaya yatırırız. Dolayısıyla ilimizin Türkiye’mize koyabileceği katma değerleri ve stratejik alanları da belirlemiş oluruz” dedi. SALDA Gölü ve çevresi ile ilgili düşünce ve görüşleri ortaya koydu.GÖKER: “GÖLLE KAYAK MERKEZİNİ BİRLEŞTİREREK ..ÇEKİM MERKEZİ YAPILMALI”

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili Mehmet Göker, “Ne kadar kişi sayısı artarsa göle vereceği zarar, bırakacağı atık son derece önemli. Temel anlamada yapılması istenen kullanmalıyız. Kullanırken korumalıyız. Yerleşim alanlarına konaklama tesisi konularak buradaki turist ile esnaf arasındaki yöre halkı arasındaki ilişkiyi sağlayarak, artı gölle kayak merkezini birleştirerek burada bir çekim merkezi yapılmalı. Seyir terası konusunda da ciddi düşünülmelidir” görüşlerine yer verdi.UĞUR “SALDA GÖLÜ BÜTÜN BURDUR’UN ORTAK MİRASI”

Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur Milletvekili Yasin Uğur; “Salda Gölü sadece Yeşilova ilçesinde bulunmasından dolayı sadece Yeşilovalıların olarak kabul edilmemeli, bütün Burdurluların ortak mirası. Hatta Dünya’nın ortak mirası” diye konuştu.ERCENGİZ: DOĞRU AKTARILMASI DOĞRU GEĞERLENDİRMEDEN GEÇİYOR VUGUSU YAPTI

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Yeşilova’da Salda Gölü’nün gelecek nesillere doğru aktarılması ve uzun süre fayda sağlanabilesinin yöntemi havzanın doğru kullanılması ve doğru değerlendirilmesinden geçiyor” dedi.“SALDA GÖLÜNÜN KORUNMASUNDA TÜM HAZURUN HEMFİKİR”

Mehmet Akif Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz; “Bakış açısı itibariyle bir defa Salda Gölü’nün korunması konusunda tüm huzurun hemfikir. Yani bu bir hem Dünya’nın mirası, hem Burdur’un çok büyük değeri. Hem de gelecek nesiller açısında da korumaya muhtaç olduğumuz bir değer”  sözlerine yer verdi.

Halil İbrahim KARA

 

 

 

ÇAĞDAŞ BURDUR GAZETESİ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Arsiv


  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV