banner73

26 Eylül 2020 Cumartesi

EBA’DA NELER OLUYOR?

MAKÜ VETERİNER FAKÜLTESİ HAYVAN HASTANESİ 7/24 SAAT HİZMET VERİYOR

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner, Hayvan Hastanesinde yılda ortalama ilimiz ve çevre illerden getirilen 6 bin hayvanın tedavi edildiğini söyledi.

10 Ağustos 2020 Pazartesi 16:41
MAKÜ VETERİNER FAKÜLTESİ HAYVAN HASTANESİ 7/24 SAAT HİZMET VERİYOR

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Ameliyat, laboratuvar, yoğun bakım, hospitalizasyon, röntgen ve diğer klinik hizmetlerin yürütüldüğü hayvan hastanesi 2018 yılından bu yana 7/24 saat esasına göre hizmet veriyor. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner, Hayvan Hastanesi’nde Burdur, Isparta, Antalya, Muğla, Kütahya, Uşak ve İzmir’den getirilen ortalama 6 bin hayvanın tedavi edilerek sağlıklarına kavuşturulduğunu söyledi. Veteriner Fakültesi öğrencilerine de uygulamalı eğitim verilmesine olanak sağlandığı hastanede 20 öğretim üyesi, 14 Uzman Veteriner Hekimin görev aldığını söyleyen MAKÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner; “Gezici Klinik ve Eğitim Aracı” ile öğrencilerimiz sahaya gidiyor. Hem hastanede hem sahada uygulamalı olarak eğitim almalarına olanak sağlanıyor. Fakülte hastanemiz Antalya’da ki hayvanat bahçesindeki hayvanlara da hizmet veriyor” açıklamasında bulundu.

“5 BÖLÜM VE 18 ANABİLİM DALI İLE EĞİTİM VERMEYE DEVAM EDİYOR”

MAKÜ Veteriner Fakültesi hakkında genel bilgi veren Dekan Prof. Dr. Hakan Öner,  “Fakültemiz; 3837 sayılı Kanunla 03 Temmuz 1992 tarihinde "Akdeniz Üniversitesi Burdur Veteriner Fakültesi" olarak kurulmuştur. 1996-1997 Eğitim-Öğretim yılında 30 öğrenci ile eğitime başlamış, eğitim bir yıl süre ile Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde devam ettikten sonra Burdur’a alınmıştır. Fakültemiz daha sonra 17 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı Kanunla Burdur’da kurulan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne bağlanmış ve kurucu fakülteler arasında yerini almıştır. Fakültemiz 1997-2010 yılları arasında İstasyon Caddesindeki yerinde (eski kız meslek lisesi binası) eğitim verdikten sonra, Üniversitemiz İstiklal Yerleşkesinde bulunan 32 bin metrekare kapalı alana sahip şimdiki hizmet binasına taşınmıştır. Toplam 12 bin 100 metre kare kapalı alandan oluşan Hayvan Hastanesi ile Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı binaları Mart 2015 tarihinde hizmete girmiştir. Hali hazırda fakültemiz bünyesinde bulunan 5 bölüm ve 18 anabilim dalı ile eğitim vermeye devam etmektedir” diye konuştu.

BÖLGENİN EN BÜYÜK HAYVAN HASTANESİ

MAKU-VET Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi, lisans ve lisansüstü öğrencileri için eğitim olanakları ve klinik deneyimler sunmaktadır. Halka açık olan hayvan hastanemiz, yerel ve bölgesel olarak da çevresine klinik hizmetler vermektedir.  Hastanemiz, öğrencilerimizin mümkün olan en iyi veteriner hekimlik eğitimini almaları ve halka en iyi klinik hizmetlerin sunulması için modern teknolojiler ile donatılmaya devam etmektedir. Bir eğitim kurumu olarak MAKU-VET hayvan hastanesi, uzman personelleri ile her bir hayvana ve hasta sahibine özenli şekilde bakım ve hizmet sunmaktadır. Hayvan hastanesinin klinik hizmetleri;  Cerrahi, İç Hastalıkları, Doğum ve Jinekoloji ile Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim dalları tarafından verilmektedir. Hastane binasının de nekropsi salonu vardır. Ayrıca, hastanede rutin klinik hizmetler için aktif olarak kullanılan teşhis laboratuvarları da bulunmaktadır. MAKU-VET'in Hayvan Hastene'si bölgedeki en büyük hayvan hastanesidir” sözlerine yer verdi.

ACİL KLİNİK HİZMETLERİ

 Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Dekanı Prof. Dr. Öner; “Hayvan Hastanesi Acil Kliniği, 2 Temmuz 2018 yılından itibaren 7/24 hizmet vermektedir. Evcil hayvanlarınızı Acil Kliniğimize günün her saatinde randevusuz olarak getirebilirsiniz. Muayene ve tedavi için getirilen hayvanlara, Acil Klinik hizmeti mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde verilmektedir” dedi.

GEZİCİ KLİNİK HİZMETLERİ

Gezici Klinik Hizmetleri hakkında da bilgi veren Dekan Prof. Dr. Öner; “ Gezici Klinik Fakültenin eğitim ve uygulama odaklı klinik saha hizmetidir. Bu çerçevede, Burdur yöresinde özellikle çiftlik hayvancılığının yoğun yapıldığı alanlarda, Veteriner Fakültesi intörn ve lisansüstü programı öğrencilerinin saha ve işletme koşullarında hayvan refahı ve hayvancılıkla ilgili bilgilerini yerinde değerlendirmeleri ve hastalıkların tanı, tedavi ve korunmasına yönelik hayvan sağlığı hizmetleri konusunda mesleki uygulama becerisi kazanmaları amaçlanmaktadır. Bu çalışmalarla halka ve kamuya ait işletmelere etkin bir katkıda bulunulmaktadır. Çalışmalar Gezici Klinik Hizmetleri Komisyonu organizasyonunda Gezici Klinik ve Eğitim Aracı ile gerçekleştirilmektedir” diye konuştu.

CERRAHİ KLİNİK HİZMETLERİ

Cerrahi Anabilim Dalı’nın hayvanların cerrahi hastalıklarının medikal, konservatif ve operatif sağaltımları ile ilgilendiğini kaydeden Prof. Dr. Hakan Öner; “Özellikle direkt olarak hastanın ilk yardımında, her türlü kaza ve yaralanmalarda, kırık, çıkık gibi iskelet sisteminin travmatik lezyonlarının sağaltımında Cerrahi Anabilim Dalı görev yapar. Estetik ve rekonstruktif cerrahi gereksinimlerinde, konservatif ve medikal sağaltımdan netice alınamadığında ya da kesin tanı konamadığı durumlarda operatif cerrahi uygulama alanı bulur. Ortopedi ve travmatoloji alanında öne çıkan konular değişik implantlarla osteosentez yöntemleri, eksternal fiksasyon, protez uygulamaları gibi iskelet sisteminin travmatik hastalıklarında kemik iyileşmesine yönelik çalışmalardır. Yumuşak doku cerrahisi alanında özellikle üriner sistem cerrahisi, göz (katarakt, kornea nakli vb.), kulak ve diş hastalıkları üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bunun dışında acil travma ve şok hastalarında reanimasyon, analjezi, toraks cerrahisi, omurga cerrahisi, rekonstrüktif cerrahi gibi konular da ayrı bir ağırlık noktası oluşturmaktadır” dedi.  

DOĞUM VE JİNEKOLOJİ KLİNİK HİZMETLERİ

Üreme fizyolojileri ve endokrinolojileri, gebelik ve tanı yöntemleri, gebelik fizyolojisi ve sorunları, normal doğum ve doğuma yardım yöntemleri, östrus senkronizasyonu ve yöntemleri, puerperal dönem ve sorunları, infertilite ve sterilite, meme sağlığı ve hastalıkları, sağım ve hijyeni, meme sağlığı kontrol programlar üzerinde çalışılmakta ve klinik faaliyetleri yürütülmektedir. Reprodüksiyon hastalıkları ile ilgili tüm cerrahi girişimler uygulanabilmektedir. Embriyo transferi, in-vitro fertilizasyon ve maturasyon, reproduktif biyoteknoloji yöntemleri gibi alanlarda çalışılmakta ve uygulamaları yapılmaktadır.

İÇ HASTALIKLARI KLİNİK HİZMETLERİ

İç Hastalıkları Anabilim Dalı; eğitim, araştırma ve klinik hizmetleri ile veteriner hekim adaylarının hayvanlardan geçebilecek hastalıklar yönünden koruyucu hekimlik ve hayvan hastalıklarının teşhis-tedavileri konularında hizmet ve eğitim vermektedir. İç Hastalıkları Kliniği; Büyük Hayvan ve Küçük Hayvan Klinikleri olmak üzere başlıca iki temel alanda çalışmalarını sürdürmektedir. İç Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından çiftlik hayvanları, kedi, köpek ve egzotik hayvanların muayene ve tedavileri yapılmakta ve koruyucu hekimlik hizmetleri verilmektedir.

DÖLERME VE SUNİ TOHUMLAMA KLİNİK HİZMETLERİ

Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalının faaliyet alanlarını temel olarak köpek, kedi, tavşan gibi petlerde ve çiftlik hayvanlarında androlojik ve üreme sorunlarını; yardımcı üreme biyoteknolojileri ve kontrollü üreme tekniklerini kullanarak döl veriminin iyileştirilmesi çalışmalarını kapsamaktadır. Ayrıca, sperma alma, spermanın farklı koruyucu maddeler kullanılarak saklanması ve flow sitometrik yöntemlerle sperma analizlerin gerçekleştirilmesi ile ilgili bilimsel araştırmalar ve pratik uygulamalar yaparak eğitim ve hizmet vermektedir.

KLİNİK TANI LABORATUVAR HİZMETLERİ

Klinik Tanı Laboratuvarı modern cihaz ve ekipmanlara sahiptir. Laboratuvarımızda Biyokimya, Hemogram, Hormon ve İdrar analizleri tam otomatik cihazlarla yapılmakta ve aynı gün sonuç verilmektedir. Ayrıca tanı için mikrobiyoloji, patoloji, viroloji ve parazitoloji laboratuvarlarına da örnekler gönderilmektedir.

SAHİPSİZ HAYVANLAR

Fakültemize getirilen sahipsiz hayvanlara, mevzuat gereği standart ücret tarifemiz kapsamında hizmet verilmektedir. Ancak, Burdur ve Bucak Belediyeleri ile imzalamış olduğumuz protokoller kapsamında, yerel yönetimler tarafından Fakültemize getirilen hayvanların tüm tedavi ücretleri, ilgili belediyeler tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle, sahipsiz kedi ve köpeklere yönelik sağlık hizmetleri için, lütfen ilgili belediye ile iletişime geçerek sahipsiz hayvanların Belediye görevlileri tarafından Fakültemize ulaştırılmasını talep ediniz” açıklamasında bulundu.

95 AKADEMİSYENİN 35’İ PROFESÖR

Çağdaş Burdur Gazetesi muhabirimizin soruna yanıt veren Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner; “Toplam 95 akademik kadromuz var. Kadromuzun 35’i profesör” dedi.

YÖK KONTENJANI 100 ÖĞRENCİ

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından MAKÜ Veterinerlik Fakültesi’ne 100 kontenjan ayrıldığını sözlerine ekleyen Dekan Prof. Dr. Öner; “Toplam 5 yıl eğitim verilen fakültemizde yatay geçişlerle birlikte öğrenci sayımız 720’yi buluyor” açıklamasında bulundu.

“KALİTE BELGELERİMİZ”

Dekan Öner; “Fakültemiz, ulusal ve uluslararası kalite standartlarına erişmeyi, toplam kalite yönetimi ve sürdürülebilir kalite güvencesi kavramlarına uygun şekilde Veteriner Hekimliği Eğitim ve Öğretim programlarını yürütmeyi ilke edinmiştir. Bu kapsamda ulusal mesleki akreditasyon kurumu olarak "Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (VEDEK)" üyesi olan fakültemiz 06 - 10 Kasım 2018 tarihleri arasında VEDEK değerlendirme takımı ziyareti sonrasında 28 Aralık 2018 tarihinden itibaren 2 yıl süre ile "Şartlı Akredite Fakülte" olarak tescillenmiştir” açıklamasında bulundu. Uluslararası akreditasyon çalışmaları devam etmektedir. Fakültemiz Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE)’nin üyesidir. 2023 yılında EAEVE tarafından akredite olmayı hedefliyoruz”  dedi.
Halil İbrahim KARA (ÖZEL)

 

ÇAĞDAŞ BURDUR GAZETESİ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Arsiv


  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV