banner73

26 Mayıs 2020 Salı

EVLERDE SAĞLIKLI VE HUZURLU BAYRAM!

BURDUR BELEDİYE MECLİSİ, OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Sosyal mesafenin korunarak Fen İşleri Kampüsünde Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Koronavirüsünden etkilenen belediye kiracılarından ile pazarcılardan kira ve yer işgaliyesi alınmaması kararlaştırıldı. AK Partili Belediye Meclisi üyesi Cihat Çavuşoğlu’nun bir takım soruları ise toplantıda gündem konusu oldu.

08 Mayıs 2020 Cuma 16:27
BURDUR BELEDİYE MECLİSİ, OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Burdur Belediye Meclisi 4’üncü Olağan üstü toplantısını geçtiğimiz Çarşamba günü saat 14.00’de Sultan Deresi Hizmet Binası, Fen İşleri Kampüsü Toplantı Salonunda Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz başkanlığında gerçekleşti. Sosyal mesafenin korunarak ve tüm katılımcı belediye meclisi üyelerinin ve belediye başkan yardımcıları ve birim müdürlerinin maske takarak salona girişleri sağlandı, ateşleri ölçüldü. Koronavirüsten etkilenen belediye kiracılarından ile pazarcılardan kira bedeli ve yer işgaliyesi alınmamasının oy birliğiyle kararlaştırıldı. Çağdaş Burdur Gazetesi muhabirimize detaylı bilgi veren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Burdur Belediyesi kiracısı olan arkadaşlarımızdan yani yasa gereği dükkanını kapatmak zorunda olanlar,  yani işini yapamayanlar, Kovid-19 salgınından ötürü olumsuz etkilenen arkadaşlarımızın 3 ay süreyle kiraları alınmayacak” dedi.

İŞTE OLAĞAN ÜSTÜ TOPLANTI GÜNDEM MADDELERİ

Burdur Belediye Meclisi’nin 4. Olağanüstü toplantısı gündeminde ise şu maddeler yer aldı. Tek tek okunarak karara bağlandı.

1- 5393 sayılı belediye kanununun 33.maddesine istinaden, belediye encümen üyeliğine, 3 adet üye seçiminin yapılması hususunun görüşülmesi.

2- 5393 sayılı belediye kanununun 24.maddesine istinaden, plan ve bütçe komisyonuna en az 3 en çok 5 kişiden oluşacak yeni üye seçiminin yapılması hususunun görüşülmesi

3- 5393 sayılı belediye kanununun 24.maddesine istinaden, imar komisyonuna en az 3 en çok 5 kişiden oluşacak yeni üye seçiminin yapılması hususunun görüşülmesi.

4- Mülkiyeti Belediyemize ait Burdur Merkez Özgür Mahallesi, ada 608, parsel 18 ve 99 tapu kayıtlı taşınmazların, 5393 sayılı Belediye Kanununun 75.maddesi gereğince Burdur İl Özel İdaresi’ne bedelsiz devredilmesi hususunun görüşülmesi.

5- 5393 sayılı belediye kanununun 18.maddesinin (m) bendine istinaden, çıkarılacak olan Burdur Belediyesi sosyal hizmet ve yardım yönetmeliğinin görüşülmesi.

6- 5393 sayılı belediye kanununun 56. maddesi gereğince, 2019 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi.

7- 5393 sayılı belediye kanununun 25. maddesine istinaden, denetim komisyonu raporu hakkında meclise bilgi verilmesi

8- 5393 sayılı belediye kanununun 64.maddesi gereğince, belediye başkanlığı 2019 yılı bütçe kesin hesabının görüşülmesi.

9- 17 Nisan 2020 tarih ve 31102 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, 7244 sayılı yeni koronavirüs (covid-19) salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması hakkında kanun ile

bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanununun,  bazı alacakların ertelenmesi, alınmaması veya yapılandırılması hususlarının görüşülmesi.

10-2464 Sayılı belediye gelirleri kanununun 52.maddesinin 1.bendine istinaden pazar yerlerinde pazarcılık yapan satılılardan alınan işgaliye bedelinin, Koronavirüs salgını süresince alınmaması hususunun görüşülmesi

11- Mülkiyeti Belediyemize ait olan ve Atatürk Mahallesi, 12023.Sokak. No:4/1 (Cumhuriyet Yaşam Merkezi) Merkez/Burdur adresinde bulunan düğün salonunun fiyat tarifesinin belirlenmesi hususunun görüşülmesi.

12- Belediyemiz şirketlerinden Burdur Akaryakıt Pazarlama Sanayi Ticaret Anonim Şirketinin (BAHTAŞ) sermayesinin, şirketin iştiraki olan BiMTAŞ Șirketinde kullanılmak üzere  5.075.000,00 (beş milyon yetmiş beş bin) TL'den 10.075.000.00 (on milyon yetmiş beş bin) TL'ye çıkartılması hususunun görüşülmesi.

KİRA BEDELİ ALINMAYACAK

Tüm Dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs salgından olumsuz etkilenen Mülkiyeti Burdur Belediyesine ait kiracılardan kira bedeli alınmamasına ilişkin Burdur Belediye Meclisi’nin oy birliği ile aldığı kararın alındığı toplantı sonrası Çağdaş Burdur Gazetesi muhabirimize detaylı bilgi veren Burdur Belediye  Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Burdur Belediyesi kiracısı olan arkadaşlarımızdan yani yasa gereği dükkanını kapatmak zorunda olanlar,  yani işini yapamayanlar, Kovid-19 salgınından ötürü olumsuz etkilenen arkadaşlarımızın 3 ay süreyle kiraları alınmayacak. Ama bu tabi isteğe bağlı, vatandaşımız; ‘Ben kiramı yatırmak istiyorum’ derse Bu konuda her hangi engel yok. Bununla birlikte yaşı gereği, yada bir şekilde işini yapamayanların, yani yasanın dışında işini bir şekilde yapamayanların da kiraların ertelenmesi söz konusu. Bu konuda bizlere müracaat edecekler. Arkadaşlarımızla (Belediye Meclisi üyeleri) bugün meclisimizde kararını aldık. Kiracı arkadaşlarımız müracaat ederse bu konuda arkadaşlarımız gerekli kolaylığı gösterecek. Çünkü salgın bir çok küçük işletmeyi olumsuz etkiledi. Bizde Belediye kiracılarımıza bu anlamda katkı vermeye çalışıyoruz. Yasada da bu konuda bizlere bildirilmiş yetkiler ve görevler var” dedi.

İÇME SUYU FATURALARI TAHAKKUK ETTİRİLMEDİ

Başkan Ercengiz konuşmasının devamında, “Bununla birlikte vatandaşımızın içme suyu faturalarını tahakkuk ettirmedik. Yani erteleme söz konusuydu. Üç ay süreyle erteledik” sözlerine yer verdi.

İŞGALİYE PARASI ALINMAYACAK

Burdur Belediye Meclisi üyelerinin oy birliğiyle aldığı Pazar yerlerinde satış yapan Pazar esnaflarından alınan yer işgaliyeleri alınmaması hakkında alınan kararla ilgilide önemli açıklamalarda bulunan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Salı pazarımızda hizmet üreten arkadaşlarımızın, esnaflarımızın, oradaki manavlarımızın ve üreticilerimizin bu hizmeti devam ettirebilmeleri, vatandaşımıza kolaylık sağlamaları içinde de Mayıs (2020) sonuna kadar ‘İŞGALİYE’ ücretlerini almama kararı aldık. Çünkü; onlar için bu önemliydi. Önemli bir görevi ifa ediyorlar. Vatandaşımıza yiyecek tedarik ediyorlar. Bizde onlara böyle katkı olsun istedik. Yani kısacası bu Covid-19 salgını günlerini hem esnafımıza, hem kiracılarımıza, hem de konutlarında su su tüketen yurttaşımıza çok zorluk çıkarmadan, her hangi bir faiz işlemi olmaksızın, bu günlerde bizde vatandaşımızın çorbasına tabiri caizse katkıda bulunacağız” diye konuştu.

CUMHURİYET MEYDANI PROJESİ GÜNDEME GELDİ

Ak Parti Belediye Meclisi üyesi Cihat Çavuşoğlu’nun Belediye Meclisi gündemine getirdiği Cumhuriyet meydanı projesi hakkında da toplantı sonrası detaylı bilgi veren Burdur Belediye  Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Seçimde Cumhuriyet meydanıyla ilgili projeden bahsetmiştik yurttaşımıza. Böyle bir çalışma yapacağımıza bahsetmiştik Cumhuriyet meydanında.  Meydanlar kolay düzenlenmiyor. Meydanlar da kolay değişmiyor. Yani bu meydanın Burdur’a yakışan bir meydan olabilmesi için bütüncül bir proje hazırladık. Yani eski belediye hizmet binasıyla birlikte İl Özel İdaresi binasının da yıkılarak, geniş bir Cumhuriyet Meydanının yeniden düzenlenmesi gibi bir projemiz var. Bu elimde hazır. İl Özel İdaremizin (yeni) hizmet binasının biterek, (Burdur Cumhuriyet Meydanındaki Özel İdare) personelinin oraya taşınmasını, ve oradaki deprem dayanıksızlığından ötürü yıkım kararının uygulanmasını bekleyeceğiz. Çünkü; yapacağımız meydanın Burdur’a yakışmasını isteyeceğiz. Kentler meydanlarıyla anılır. Yani bu yapılan iş 50 yıl sonrada fotoğraflara bakıldığında 50 yıl değişmemiş bir meydan olması gerekir. Çünkü kalıcı kültürlerin olduğu kentlere gittiğiniz zaman 100, 200, 300 yıllık meydanları görüyorsunuz. Bu anlamda da Burdur’a güzel bir meydanın yakışacağını düşünüyorum. İnşallah bunu da hep birlikte başaracağız.

“ÜLKEMİZDE SALGIN GERİLEME SÜRECİNE GİRDİ”

Toplantının açılışında tüm dünyayı etkisi haline alan Koronavirüs salgını ve alınan tedbirlerden bahseden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Şükürler olsun Sağlık Bakanımızın yaptığı açıklamaları takip ediyoruz. Gördüğümüz, gözlemlediğimiz kadarıyla, ülkemizde salgın iyi, sıkı takip ediliyor. Gerileme sürecine girdi” dedi.

“İLİMİZDE TEDBİRLERİ EN ÜST SEVİYEDE TUTUYORUZ”

Hiçbir şekilde rehavete kapılmadan son hastanın iyileşinceye kadar, salgının tam anlamıyla bitinceye kadar tedbirleri elden bırakmamak gerektiğinin altını çizen Başkan Ercengiz, “Mücadeleye devam etmek zorundayız. Çünkü bu güne kadar yakın tarihte görülmüş en yaygın salgın. Yani bulaşma riski, ihtimali, bulaştırma oranına bakıldığında bu güne kadar görülen en yaygın salgın hastalık olarak söyleyebiliriz. Tüm teknolojik gelişmelere, sağlık alanındaki yeniliklere rağmen tüm Dünya ülkeleri baş etmekte gerçekten zorlanıyor. Bizde bu salgından hem ülke genelinde, hem de şehrimiz ilimizde en etkin mücadeleyi vermeye çalıyoruz. Bunun karşılığında da başta ilimiz valisi Sayın Hasan Şıldak, olmak üzere tüm kurum kuruluşlarla koordineli bir biçimde çalışıyoruz. İlimizde tedbirleri en üst seviyede tutuyoruz. Kent merkezimizde bu güne kadar vakamız yok. Ancak,  İlçelerimizde de dışarıdan gelen vakalar neticesinde hastalıklar görüyoruz. Ama ifade ettiğim gibi salgın hastalık son noktaya gelinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

ÇAVUŞOĞLU BELEDİYE ŞİRKETLERİNİN 2019 YILI BİLANÇOSUNU SORDU

Burdur Belediye Meclisi’nin 4. olağanüstü toplantısının 12 maddesini Vahit Özlemiş’in okuyup meclis üyelerine sunmasının ardından söz alan Ak Partili Belediye Meclisi üyesi Cihat Çavuşoğlu, Belediye Şirketlerinin 2019 yılı kar zarar bilançolarını talep etti.

ÇAVUŞOĞLUNDAN CANLI YAYIN VE ÇİÇEKÇİ TEPKİSİ

Toplantıda söz alan AK Partili Belediye Meclisi üyesi, Grup Başkanvekili Cihat Çavuşoğlu, “Özel Kalem Kültür Müdürlüğü bütçeleri içerisinde sayın başkan 3 fatura var ki bunlar benim dikkatimi çekti.

Bunlardan bir tanesi aylık ortalama çiçek giderlerimiz 20 bin lira civarında ve tek bir yerden alınıyor. Oysaki Burdur’da bir sürü çiçekçi var. İhale yoluyla kimi yüksek fiyat verebilir bu apayrı bir olay ama bu teklif yoluyla da alınabilir. Veya hepsinden alınabilir.  Şimdi burada Temmuz ayından bu yana Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyesinden alınıyor. Diğer esnaflarımızdan da alınmasını tavsiye ediyorum. İkinci bir husus iktisadi işletme alaca dokumalarımız. Esas iktisadi işletmelerimiz 572 bin 400 lira zarar etmekte bunun 370 bin lirasını alaca dokumaları, 180 bin hasılat, 550 bin giderleri var. Elbette bu bizim Burdur’umuzu tanıtıyor. Burada zarar edebiliriz. Ama 370 bin zararı daha aşağıya çekebilir miyiz? Buna dikkat çekmek istiyorum açıkçası, Birde güreşlerde sayın başkan Canlı yayın 2 televizyon vermiş. 10 bin. Yani bir televizyon sabahtan akşama kadar bizim güreşleri yayınlıyor. 10 bin lira alıyor. Ama radyo canlı yayın aracı faturası var. Aralık ayında 4 bin 720 lira. Meclis canlı yayınlarımız var ayda  2 bin 65 lira. Özellikle meclis canlı yayınlarımızdan çok rahatsız olmaya başladık. Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı münasebetiyle aynı zamanda yayınlıyor. Yayınlayabilir de, onda da bir sıkıntı yok. Parada alabilir onda bir sıkıntı yok. Ancak yayınlar kesiliyor sayın başkan. Zaman zaman görüntü tamamıyla gidiyor.  Zaman zaman konuşmasının sesi duyulmuyor. Biz bundan rahatsızız. Canlı yayın yapan arkadaşımız tercihini yapsın, Ya Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanlığı, yada mesleğini. Bu konuda ama meclis yayınlarından bahsediyorum. Bunları yapmasını istiyorum sayın başkan” diye konuştu.

BAŞKAN ERCENGİZ, ÇAVUŞOĞLU’NA ANINDA YANIT VERDİ

Çavuşoğlu’na anında cevap veren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Alaca dokuma hakikaten çok çaba sarf ettiğimiz bir iş. Bizden önceki dönemde sayın başkanın başlattığı önemli bir proje. AB yatırım hibe desteği de almış bir proje, Burdur’da marka yapılması içinde 6 yıldır. Gayret gösterdiğimiz bir proje, İnsana yapılan yatırım başka bir şey yok burada. Orada yapılan yatırım sadece kadınlarımız emekçilerimiz. Orada çalışanların asgari ücretten sadece usta öğreticilerin biraz daha asgari ücretten fazla olan maaşı. Biz bunu marka yapabilmek için çok çaba sarf ediyoruz. Geçenlerde ulusal bir kanal çekim için davet ettik. Geldiler burada çekim yaptılar. Ulusal bir çok modacıya kumaş bez gönderiyoruz. Yani bir şekilde bir yerinden tutturabilirmiyiz diye. Sözümüz nazımız geçen belediye başkanlarına numune gönderiyoruz ama istediğimiz gibi bir satiı potansiyelini yakalayamadık. El snatları merkezi yapmamızın nedeni buydu. Fethiye yolu üzerindeki günlük 13. 14 bin araç geçiş potansiyelini kullanabilmekti. Bu yaz için çok umutluyuz.

Virüs salgının yıkıcı etkisini kaldırıp yeniden seyahatler başladığında el sanatları merkezinde iyi bir potansiyel yakalanabileceğini düşünüyorum. Çünkü bunu artırarak gittik. İlk başta satış hiç yokken, sadece temsili ağırlamada kullanılan bir kalemken, şimdi artık satışının yapılabildiği bir marka olmaya başladı. Burada biraz daha sabır edeceğiz.

-Güreşlerle ilgili daha önce daha denetim kurulu raporunda da bir takım görüş ve öneriler var.  Değerli arkadaşlar güreş yaptığımız alanda biz en fazla yerel anlamda en fazla 8 – 10 bin  yurttaşımızı ağırlıyoruz. Bunun tanıtımı da bir taraftan da radyolar, televizyonlar ve sosyal medya aracığıyla oluyor. Orada yapılmak istenen hiçbir zaman bir Kırkpınar, Elmalı, Korkuteli güreşleri etkisi yaratmaz ama, bölge insanımızın bir televizyonda canlı yayın olarak görmüş olması da ayrı bir heyecan katıyor. Bu açıdan da doğru olduğunu düşünüyorum.

-Çiçek Mevzusuna gelince ben faturalarını tek tek inceleme şansım yok. Arkadaşlara gerekli talimatı vereceğim. Fakat geçmiş dönemde şu oldu. Biz çiçekçilere eşit dağıtmak için gayret gösterdik. Yaz aylarında çok fazla temsil edilmemiz gereken düşünceler, etkinlikler oluyor. Maalesef zaman zaman çiçeklerimizi orada göremedik. Yani bu işte de güvenilir olmak esnafımız açısından önemli. Yoksa her düşüce giden çiçeğin fotoğrafını çek bize gönder çok yürütülebilir bir yöntem değil ama, bu rakamları görüşeceğim. Eğer bu rakamların aşağıya çekilebilmesi yöntemi varsa ki mutlaka vardır. Bununla ilgili çalışmayı başlatıp sonucunu da sizlere bildireceğim.

-Canlı yayınlarla ilgili biz bunu halkın haber alma özürlüğü adına yaptık. Kendi Youtube kanalımızdan da bunu yayınlamaya çalışıyoruz. Bundan sonra hizmet satın almayı durdururuz. Arkadaşlarımız bizim basın ekibi elinden geldiğince artık ne kadar profesyonel çıkar bilmiyorum. Çünkü; yayın kalitesi birazda internet hızıyla ilgili. Çok önemli biz bunu yapabiliriz. Gerçekten yapabiliriz. Biz orada Merkez İlçe Başkanımıza bir istihdam yaratma anlamında bunu yapmadık. Gerçekten 2019 seçimlerinde de sözümüz vardı vatandaşlarımıza bundan sonra meclisimiz istenildiği zaman misafir olabiliyor. Buna da engel değiliz. Hiç bir sıkıntı yok. Bu canlı yayınları da bundan sonra da Belediye Basın Büromuz kendi olanaklarıyla yapar. Alt yapımızı güçlendirelim. Gerekirse teknik destek alıp gerekirse alet edatımızı da çoğaltılalım. Bu işi, kendi imkânlarımızla yapalım” yanıtını verdi.

DENETİM KULUNU RAPORUNU HAMİT GÖREN OKUDU, BAŞKAN ERCENGİZ ‘SAYIŞTAY GİBİ ÇALIŞMIŞLAR” DEDİ

Toplantı gündemindeki 7 maddeyi okuyan Ak Partili Belediye Meclisi üyesi Hamit Gören okudu.

Raporun okunması öncesi konuşma yapan Başkan Ercengiz, “Kendilerine teşekkür ediyorum. Uzun süre titiz çalışma yürüttüler. İyi niyetle düzeltilebilecek ya da yapılması gereken ne varsa bürokrat arkadaşlarımızla yada belediye çalışanlarımızla iyi bir çalışma yürüttüler. İyi bir denetim raporu hazırladıklarını okudum. Gerçekten bir Sayıştaycı gibi çalışmışlar. Ellerine sağlık kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

ENCÜMEN ÜYESİ SEÇİLDİLER

CHP Meclis Üyeleri Arif Pak ve Nihat Ülkü, İyi Parti Meclis Üyesi Mesut Özcan encümen üyesi olarak seçildi. Halil İbrahim KARA

 

 

 

 

 

ÇAĞDAŞ BURDUR GAZETESİ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV