banner73

21 Eylül 2020 Pazartesi

SÜRÜCÜ BELGELERİ KİMLİK KARTLARINA YÜKLENECEK

BİLİRKİŞİ OLMAK İSTER MİSİNİZ?

İl Tüketici Hakem Heyeti Bilirkişilik Başvuruları 1 Eylül’de Başlıyor

22 Ağustos 2020 Cumartesi 09:27
BİLİRKİŞİ OLMAK İSTER MİSİNİZ?


Burdur Valiliği’nden edinilen bilgiye göre, Burdur İl Tüketici Hakem Heyetinde bilirkişilik görevi yapmak üzere “Bilirkişi Listesi” oluşturulacak. Oluşturulacak listede yer almak isteyenler; 1 Eylül – 2 Kasım 2020 tarihleri arasında (gerekli evrakları temin ederek) Burdur Ticaret İl Müdürlüğüne şahsen başvuruda bulunacaklar. Yapılan değerlendirmenin ardından Bilirkişiliğe kabul şartlarını sağlayan adayların sicile ve listeye kaydedileceği bildirildi. Burdur Valiliği tarafından yapılan duyuruda, bilirkişi listesinde yer almak için gerekli detaylar aktarıldı; “Burdur Ticaret İl Müdürlüğü tarafından, “Tüketici Hakem Heyetleri Bilirkişilik Yönetmeliği” hükümleri gereğince, Burdur ilinde oturan veya mesleki faaliyetini icra eden ve başka bir Ticaret İl Müdürlüğünün sicil listesinde kayıtlı olmayan kişilerden, Burdur İl Tüketici Hakem Heyetinde bilirkişilik görevi yapmak üzere “Bilirkişi Listesi” oluşturulacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI

(1) Bilirkişilik başvurusunda bulunacak kişilerde aşağıdaki nitelikler aranır

a) 2692004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa dahi devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, gerçeğe aykırı bilirkişilik veya tercümanlık yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından mahkûm olmamak.

b) Terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olmamak.

c) Daha önce kendi isteği dışında listeden sürekli olarak çıkarılmamış ve tüketici hakem heyetleri nezdinde bilirkişilik yapmaktan yasaklanmamış olmak.

ç)  Disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamış ya da sanat icrasından veya mesleki faaliyetten sürekli olarak yasaklanmamış olmak.

d) Meslek mensubu olarak görev yapabilmek için ilgili mevzuat gereği aranan şartlara haiz olmak ve 17’nci maddenin birinci fıkrasının (e) bendinde “Temel ve alt uzmanlık alanlarını gösteren diploma, mesleki yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi, ustalık belgesi veya benzeri belgelerin asılları ve örnekleri” şeklinde belirtilen belgelere sahip olmak.

e) Bilirkişilik temel eğitimini başarıyla tamamlamak. ( Adalet Bakanlığı tarafından eğitim verebilmesi için izin verilen kuruluşlar   “httpsbilirkisilik.adalet.gov.trHomeSayfaDetayegitim-kuruluslari02072020025435” adresli internet sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.

f) Bilirkişilik yapacağı alanda en az üç yıl fiilen çalışmış olmak.

g) Başvuru yapılan İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan liste dışında başka bir listede kayıtlı olmamak.

BAŞVURU USULÜ

Başvuru Yeri Başvurular, httpsburdur.ticaret.gov.tr internet adresinde yayımlanan bilirkişilik ilan metninin ekinde bulunan başvuru dilekçe örneğinin internet sayfasından temini ile Burdur Ticaret İl Müdürlüğüne şahsen yapılacaktır.

Başvuru Tarihi Bilirkişilik yapmak amacıyla listeye kaydolmak isteyenlerin başvuruları 01 Eylül 2020 günü başlayıp 02 Kasım 2020 günü mesai bitiminde sona erecektir.

BAŞVURU DİLEKÇESİNE EKLENECEK BELGELER

Başvuru dilekçesine,

a) Vukuatlı nüfus kayıt örneği.

b) Adres ve iletişim bilgilerini gösteren belgeler ile başvuru yapılan İl Müdürlüğünün bulunduğu yer il sınırları içinde ikamet edildiğine ya da mesleki faaliyetin yürütüldüğüne dair yazılı beyan.

c)Adli sicil kaydı belgesi.

ç) Görev belgesi ile disiplin yönünden meslekten ya da memuriyetten çıkarılma cezası alınmadığına veya sanat icrasından yasaklı durumda olunmadığına dair kayıtlı olunan meslek kuruluşu ya da çalışılan kurum veya kuruluştan alınan belge.

d) Bilirkişilik yapılacak alanda en az üç yıllık deneyime sahip olunduğunu gösteren belgeler.

e) Temel ve alt uzmanlık alanlarını gösteren diploma, mesleki yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi, ustalık belgesi veya benzeri belgelerin asılları ve örnekleri.

f) Mesleğini icra edebilmek için herhangi bir meslek kuruluşuna kayıtlı olmak zorunda olanlar için, meslek kuruluşuna üye olunduğuna dair son üç ay içinde alınmış oda faaliyet belgesi veya oda kayıt belgesi

g) İki adet vesikalık fotoğraf.

ğ) Bilirkişilik temel eğitiminin tamamlandığına dair belgenin aslı ve örneği.

h) Banka hesabına ilişkin bilgilerin bildirildiği yazılı beyan.

1)  Bilirkişilere yapılacak olan tebligatların Hazine ve Maliye Bakanlığının e-tebligat altyapısı kullanılarak yapılabilmesi için varsa vergi dairesinden alınmış olan e-tebligat adresini gösteren belge veya e-tebligat adresini gösteren yazılı beyanların eklenmesi gerekir.

İHTİYAÇ DUYULAN UZMANLIK ALANLARI

Ayakkabı Satıcısı Tamircisi, Bankacı, Bankacılık Bilişim, Bilgisayar Mühendisi, Beyaz EşyaDTM (buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın vb.), Bisiklet-Şarjlı Bisiklet,  Bilgisayar Programcısı, Çanta İmalatçısı, Değerli Taş, Deri Ürünleri, Diğer ElektrikliMotorlu Ürünler (jeneratör, akü, testere, matkap vb.), Diş Hekimliği (diş tedavisi, implant, protez, ortodonti vb.) , Elektrikli Küçük Ev Aletleri (elektrikli süpürge, su ısıtıcısı, blender, tost makinesi vb.), Elektronik Aletler (cep telefonu, bilgisayar, tablet, televizyon, yazıcı, tarayıcı vb.)  Elektrik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Fotoğraf Makinesi, Gıda, Giyim ve Tekstil, Gıda Mühendisi, Gümüş Eşya ve Takı, Güvenlik Sistemleri, Güzellik Hizmeti, Halı-Kilim, Isıtma ve Havalandırma Cihazları (kombi, klima, şofben, elektrikli ısıtıcı vb.), İnşaat-Konut (yapım, tamirat, tadilat), , Kişisel Sağlık Cihazları (işitme cihazı, tansiyon aleti vb. ),  Kuyumcu, Makine Mühendisi, Mobilya (hazır ürünler koltuk takımı gibi ölçü alınıp yapılan ürünler vb.), Motosiklet–Şarjlı Motosiklet Optisyen, Oto Yedek Parça Satıcısı, Otomotiv  (mekanik, motor, elektrik-elektronik, otomobil parçası, tamir, araç değer kaybı vb.) Parke,  Petrol ve Ürünleri, Saat SatıcısıTamircisi, Sıhhi Tesisat,  Terzi, Yalıtım İzolasyon, Yangın, Züccaciye ve diğer tüm uzmanlık alanları.

BAŞVURULARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

İhtiyaç duyulması halinde, başvurularda ve eklerinde sunulan bilgi ve belgelere ilişkin ilgili kurum veya kuruluşlardan bilgi istenebilir.

Yapılan değerlendirme sonucunda, başvuru sahibinin bilirkişilik için gerekli nitelikleri taşımadığının anlaşılması ve istenen belgelerin verilen sürede tamamlanmamış olması halinde talep reddedilir.

Bilirkişiliğe kabul şartlarını sağlayanlar sicile ve listeye kaydedilir.

YEMİN

Sicile ve listeye kabul edilenlerden, “Yemin” başlıklı “Bilirkişilik görevimi sadakat ve özenle, bilim ve fenne uygun olarak, tarafsız ve objektif bir biçimde yerine getireceğime, namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine yemin ederim.” şeklindeki ibareyi içeren yazılı, tarihli ve imzalı beyan alınır ve bilirkişinin sicildeki dosyasına eklenir.

LİSTELERİN İLANI

Yemin beyanı alınan bilirkişilerden oluşan liste, 31 Aralık 2020 tarihine kadar Burdur Ticaret İl Müdürlüğünün internet sayfasında, başvuru sahiplerinin ad ve soyadlarına yer verilerek tablo halinde yayımlanması suretiyle duyurulur. Bu duyuru tebliğ yerine geçer.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

    Ayrıntılı bilgi için httpswww.resmigazete.gov.treskiler20200720200709-8.htm

    Bilirkişilik Başvuru Formu için httpsburdur.ticaret.gov.tr”

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Arsiv


  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV