banner73

08 Ağustos 2020 Cumartesi

ALTIN YÜKSELDİ, SATIŞLAR ARTTI

- BAŞKAN ÜSTÜNER’DEN 24 TEMMUZ VURGUSU

- Genç kursiyer veteriner hekimlere seslenen Burdur Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kazım Üstüner, 24 Temmuz Lozan Antlaşması ve 24 Basın Bayramının önemine vurgu yaptı. Veteriner hekimlerin hayvan sağlığının yanı sıra insan sağlığına da önemli hizmetlerde bulunduğunu söyledi.

23 Temmuz 2020 Perşembe 17:40
-     BAŞKAN ÜSTÜNER’DEN 24 TEMMUZ VURGUSU

-          Genç kursiyer veteriner hekimlere seslenen Burdur Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kazım Üstüner, 24 Temmuz Lozan Antlaşması ve 24 Basın Bayramının önemine vurgu yaptı. Veteriner hekimlerin hayvan sağlığının yanı sıra insan sağlığına da önemli hizmetlerde bulunduğunu söyledi.

 

Burdur Veteriner Hekimleri Odası MAKÜ işbirliği başlattıkları mesleki hizmet içi eğitimlere ara vermeden devam ediyor. Bu yıl 15’incisi düzenlenen ‘Sığırlarda Suni Tohumla Kursu’nda genç veteriner hekimlerle bir araya araya gelen Burdur Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kazım Üstüner, ülke hayvancılığını değerlendirdi. Hayvan sağlığının yanı sıra insan sağlığına da hizmet ettiklerinden söz etti. Üstüner ayrıca; 24 Temmuz Lozan Antlaşması ve 24 Temmuz Basın Bayramı’nın önemine vurgu yaptı. 

Burdur Öğretmenevi Müdürlüğü karşısı oda binasında sosyal mesafe ve hijyen kuralları içerisinde 23 Temmuz 2020 günü saat 12.00’de gerçekleşen kursta genç meslektaşlarına seslenen oda başkanı Üstüner; “Bugün Burdur Veteriner Hekimleri Odası olarak genç meslektaşlarımıza hayvan ıslahında çok önemli bir kursu daha gerçekleştiriyor olmaktan dolayı mutluluğumuzu belirtmek isterim. Bu anlamda bu kurslarda özveri ile biz veteriner hekimlere, genç meslektaşlarımıza bilgilerini sunan MAKÜ Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan Ata’ya, Doç. Dr. Şükrü Güngör’e, Doç. Dr Muhammet Enes İnanç hocamıza ve aramızda olmayan izinli olan katkısını esirgemeyen Prof. Dr. Barış Atalay hocamıza huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Teşekkür ederken de bize her zaman kapısını açan, uygulama fırsatı sunan Burdur Güçbirliği Kombinasına, yetkililerine buradan huzurlarınızda teşekkürlerimi iletmek isterim.  Ayrıca Basın açıklamamıza ilgi duyup gelen basın mensubu arkadaşlara da verdikleri destek için huzurunuzda teşekkür ediyor, genç meslektaşlarımıza meslek yaşamında başarı dileklerimizi iletmek isterim” dedi. 

İKİ ÖNEMLİ GÜNÜN ARİFESİNDE KONUŞTU

Toplantının 24 Temmuz Lozan Antlaşması ve 24 Basın Bayramı arifesinde yapıldığına dikkat çeken Başkan Üstüner;  “İki önemli günlerden birinin 24 Temmuz Basın Bayramı. Bu vesileyle basın emekçilerimiz bayramını içten duygularımızla kutladığımızı ifade ediyorum. Diğer daha önemli olan hususta Lozan Antlaşması’nın yıl dönümü 24 Temmuz 1923. Yani 97’nci yılını kutlayacağız.” açıklamasında bulundu.

“LOZAN SAVAŞ ALANINDA VERDİĞİMİZ MÜCADELEYİ MASADA DEVAM ETTİREN BİR SÜREÇ”

Başkan Üstüner konuşmasının devamında; “Lozan deyince başta Mustafa Kemal Atatürk ve Baş delegasyon İsmet İnönü ve arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Anarken değerli basın mensuplarımızın ve genç meslektaşlarımın da dikkatine sunmak üzere bir olayı hatırlatmak istiyorum. Lozan uzun görüşmelerin sürdüğü bir süreç, savaş alanında verdiğimiz mücadeleyi masada devam ettiren bir süreç” dedi.

O TARİHİ ANLAŞMADA BURDURLU BÜYÜĞÜMÜZ ŞEREF MUSTAFA ÖZKAN’DA VARMIŞ ….”

O süreçte delege anlamında Burdurlu bir büyüğünde katılıyor. Bu kim diyecek olursanız? Burdur Belediyemizin yıllar önce bir caddeye ismini verdiği Mustafa Şeref Özkan. Hatta görüşmeler tıkanıyor. Delegasyon Türkiye’ye döndüğünde Mustafa Şeref Özkan, orada nöbetçi bırakılma ayarında çok bilgili, birikimli bir büyüğümüz. Paris Hukuk Fakültesi Mezunu, Cumhuriyet döneminde de 1930-1932 yıllarında ekonomi, ihtisat bakanlığı yapmış, Osmanlı döneminde ziraat, iktisat vekaleti yapmış bir büyüğümüz. Yani Burdur böyle bir değeri de yetiştiren biri olduğunu siz basın mensuplarımıza, meslektaşlarımızın dikkatine sunmak istedim” diye konuştu.

BAŞKAN, ÜSTÜNER PANDEMNİ SÜRECİNDE, VİRÜSÜN LABORATUAR ORTAMINDA ORTAYA ÇIKARILMASINDA EMEĞİ OLAN 2 VETERİNERİN İSMİNİ AÇIKLADI

24 Ocak 1980 ekonomi kararlarından sonra üretmek değil, ithal etmenin daha önde geldiği bir süreçte ne yazık ki hayvancılık sektörü istediğimiz düzeyde gelişim sağlayamamış, hatta bizlerin mesleği olan veteriner hekim mesleği de günden güne kan kaybeder hale getirilmiştir. Bunun en son örneğini yaşadığımız pandemi sürecinde bu virüsü izole eden 2 bilim insanı bizim meslek büyüğümüz hocamız olmasına rağmen, pek çok basın yayın organında isimleri geçmesine rağmen ne hizmetse bu hocalarımızın kimdir bu hocalarımız? Ankara Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. Aykut Özkul hocamız. Aykut Özdarendeli veteriner hekim olmasına rağmen sözleşmişçesine veteriner hekim olgusundan ne yazık ki basınımız kaçınmıştır” diyerek Laboratuvar ortamında virüsün ortaya çıkarılmasında yaptıkları çalışmalara dikkat çekti.

SADECE HAYVAN SAĞLIĞI DEĞİL, İNSAN SAĞLIĞINA ÖNEMLİ DEĞERLER KATIYORLAR

Genç meslektaşlarına da seslenen Başkan Üstüner; “Ben öğrenci olduğum dönem de 104 Zoonoz hastalık yani hayvanlardan insanlara geçen hastalık var iken, bu gün bu zoonoz hastalık sayısı 200’ü geçti. Doyısıyla biz veteriner hekimler, sadece hayvan sağlığında değil, insan sağlığı açısından da bu 200’ü geçen zoonoz hastalıktan, sağlıklı beslenmeden tutun ülke ekonomisinde hayvancılık sektörüne kattığımız değerlerden tutun, ki bu kurs onun bir aracıdır. Hayvan ıslahında suni tohumlama çok önemli bir anahtardır. Bu boyuta da Burdur Veteriner Hekimleri Odası olarak biz kursu bu koşullarda gerçekleştirebiliyor olmaktan çok büyük mutluluk duyduğumuzu, özellikle Kırşehir, Tekirdağ, Kayseri’den geçmiş dönemlerde Sivas’tan bu kursumuza katılan genç meslektaşlarımıza selam olsun” sözlerine yer verdi.

ÇÖZÜM ÜRETİMDE

Çözümün üretimde olduğunun altını da çizen Başkan Üstüner; “Bir Kurban Bayramı öncesindeyiz. Hayvansal üretimi artırmak için artık ithalat değil, üretmek, üretmek olduğunu çözümün bir kez daha sunuyoruz” dedi. Tüm Burdur halkının yaklaşan Kurban Bayramını tebrik etti.

“….BURDUR’DA YAPILABİLMESİ GÜZEL BİR UYGULAMA OLDU”

MAKÜ Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan Ata; “Yaklaşık 20 yıldan beri görev yaptığım Burdur’da sürekli tekrarladığımız Tarım Orman Bakanlığı Hizmet İçi Eğitim Kursu, yani kamu görevi kursunun bir tanesini daha başarıyla tamamlamak üzereyiz. Bu kursun açılması için nasıl bir prosedür üstlenildiği şöyle düşünmekte fayda var diye düşünüyorum. Başta  Tarım ve Orman Bakanlığı, Burdur Tarım Orman İl Müdürlüğü, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  Veteriner Fakültesi, Burdur Veteriner Hekimleri Odası Ve MAKÜ Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı ile başlayan bürokratik süreçte uygulama yeri olarak ta Burdur Güçbirliğimezbaasının organizasyonuyla yapılan bir süreç. Yani kamu adına bu kadar işin bir arada yapılabilmesi hele bunun Burdur’da yapılabilmesi gerçekten güzel bir uygulama oldu” diye konuştu. Burdur’da hayvancılık gelişmesinde uzun yıl önce kurulan  Burdur Şeker Fabrikası, Burdur Et Balık Kurumu (Özelleşti), Burdur Süt Endüstrisi Kurumu(Özelleşti ve daha sonra kapandı) devamında özel sektörün ailelerin süt sığırcılığına yatırım yapmasından kaynaklandığını belirtti. Hayvancılığın gelişmesine özellikle üst sığırcığında Suni tohumla uygulamasının önemli olduğunu kaydetti.

“1 VETERİNERE YILDA ORTALAMA 1000 SUNİ TOHUMLAMA YAPMA İMKÂNI”

MAKÜ Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayhan Ata konuşmasında; “Burdur’da 100 bin baş süt sığırı bulunmakta bunların her birinin gebe kalması için ortalama 2 suni tohumlama yapılması gerektiğinde yılda ortalama 200 bin adet suni tohumla yapılması gerekiyor. Bunu Burdur’da kaç tane veteriner hekim yapıyor? Yine ortama  rakamlardan söylersek 200 tane meslektaşımız a çalışıyor.  Demek ki bir meslektaşımıza yılda 1000 adet suni tohumlama yapma imkanı fırsatı veriyor” sözlerine de yer vererek; “Eğer  biz veteriner hekimler bu suni tohumlama işini yapmasaydık, üreticiler tosun kullanmak zorunda kalsaydı  bugün 100 bin baş süt sığırı için kaç bağ damızlık boyaya ihtiyaç olacaktı? Ortalama 50 inek için yılda 1 boğa düşünüldüğün de ortama 2 bin baş damızlık boğaya ihtiyaç olacaktı” sözleri dikkat çekti.  Suni tohumlama masrafından kurtulmasının yanı sıra hastalıktan kurtulmanın sağlandığını söyledi.

KURBANLIK HAYVANLARDA GEBELİĞE DİKKAT EDİLMESİNİ İSTEDİ

Burdur Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu üyesi  Veteriner Hekim Ömer Çevik; “kurbanlık hayvanlarda dikkat edilmesi gereken hususlar” konulu sunumunda; Kurbanlık koyun keçi, sığır devenin hem dini hem mesleki yönünden özellik ve nitelikleri sıraladı. Dişi kurbanlık hayvanların gebelik testlerinin mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Veteriner Hekim Ömer Çevik genç meslektaşlarına yaptığı sunumunda; “Deve pek bölgemizde pek bulunmasa da deve için kurban edilme yaşı 5 olup, sığırlarda 2, koyun keçi de 1 olarak belirlenmiş. Bir ve is var kuzlar için 6 aylıktan büyük, annesi boyuna erişirse eğer kurban edilebileceği dinimizce uygun görülüşmüş olup, kurban edilecek geviş getiren hayvanın sağlıklı olması, azalarının tam, eksiksiz olması. Hem ibadet açısından hem gönül rahatlığı açısından tam olması gerekir. Kötürüm derecesinde hasta zayıf, düşkün 2 gözü yada bir gözü kör. Bir boynuzu kırık, yada memesi eksik, dili, kuyruğu kulakları kopuk, kesik bu tür mağdur olmuş yakışmayacak tarzda hem insan sağlığı hem de ibadet açısından bizim eksiğimiz olur. O tür hayvanları kurbanlık olarak seçmemeliyiz. Bölgemiz damızlık hayvan bölgesi olması sebebiyle dişi  hayvanda  dikkat edilmesi  gerek husus özellikle gebeliğini veteriner hekimlere baktırıp alınmalı. İnsan dişi kurbanlık ultrasonla kontrol edilip, damızlık hayvanlardan 1 daha eksiltilmemeli mantığıyla gebelik hususuna dikkat edilmeli uyarısında bulundu.
Halil İbrahim Kara

 

ÇAĞDAŞ BURDUR GAZETESİ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV