19 Ekim 2018 Cuma

KENT KONSEYİNDEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

GÖLÜN ORTASINDA TOPLANTI

Burdur Gölü’ne Hayat Verelim Derneği yöneticileri bir ilke imza atıp, Jop Balıkçılık’a ait gezi teknesiyle göle açılarak Yönetim Kurulu Toplantısı’nı gölün ortasında düzenlediler.

20 Mayıs 2015 Çarşamba 04:10
GÖLÜN ORTASINDA TOPLANTI

Burdur Gölü'ne Hayat Verelim Derneği yöneticileri bir ilke imza atıp, Jop Balıkçılık'a ait gezi teknesiyle göle açılarak Yönetim Kurulu Toplantısı'nı gölün ortasında düzenlediler. Toplantı esnasında Göle Yas projesi kapmasında oluşturulacak belgesel için çekimler de yapıldı. Oldukça sert rüzgarın ve soğuk havanın hakim olduğu göl açıklarında yapılan toplantıda, bir taraftan da yönetim kurulu üyeleri gölün eşsiz manzarasını izleyip, gölde yapılabilerek tekne gezintilerinin, göle olan ilgi ve duyarlılığı ne çok arttırabileceğini tespit etmiş oldular.

Yönetim Kurulu toplantısı öncesi gölde yapılan geziyle değişik alanlarda incelemeler yapıldı. Göldeki su yapısının, kıyılara ve derinlere göre gösterdiği değişimler gözlendi.
Toplantıda, Dernek Başkanı Şafak Türkel, gölün sorunlarına farkındalık yaratmak ve kamuoyu oluşturma çalışmaları içinde, Burdur Gölü çevresinde yer alan köylerdeki çocuklara ve gençlere yönelik Kuş Gözlemciliği, Doğa Fotoğrafçılığı, Yelken ve İngilizce Eğitimi verilebilmesi için çalışmalar yürüttüklerini, bu çalışmaların olgunlaşması halinde köylerde yaşayan çocukların göl çevresinde yapılacak turistik gezilerde rol alabileceklerine, bu çalışmalarla göl havzasındaki köylerde turizmin gelişmesine, giderek bu köylerde yeştişen ürünlerin gelen turistlere pazarlanabileceğine işaret ederek, böylelikle bu köylerin göle sahip çıkma anlamında bilinçlendirilebileceğini, yine aynı kapsamda verilecek eğitimlerle köylerde suyun tasarruflu kullanılması yoluna gidilebileceğini, Doğa Araştırmaları, Sporları ve Kurtarma Derneği(DASK) işbirliği içerisinde 'Doğada görüntü avcılığı' fotoğraf yarışmasının Mayıs ayı içerisinde Burdur'da yapılacağını, ayrıca dernek tarafından düzenlenebilecek 'Doğa ve Burdur Gölü' temalı resim yarışmasının da düzenlenmesi için hazırlıkların yürütüldüğünü, bu iki etkinliğin birleştirilerek ortak bir organizasyon haline getirilebileceğini belirtip, "bu çalışmalarla dikkatlerin Burdur Gölü'ne ve Burdur Gölü'nun kurtarılmasına çekmeye çalışacağız. Bununla ilgili olarak Burdurluların gölle ilgili anılarını derleme çalışması yürütüyoruz. Gölle ilgili anılarını bize derneğimiz aracılığıyla da ulaştırabilirler. Ayrıca en kısa zamanda dernek için bir internet sitesi düzenlemesi çalışmasıda yapıyoruz." dedi. Göle Yas projesi kapsamında yapılan çekimler ve gölde gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısı için Jop Balıkçılık'ın sağladığı imkanlara, ildeki kamu kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin verdikleri desteklere teşekkür etti.
Toplantıda, Burdur Belediyesi tarafından her yıl Halk Plajı'nda düzenlenen Hıdırellez Şenliklerine de değinen Dernek Başkanı Türkel, bu çalışmalarda Burdur Belediyesi ile iş birliğine gidilerek, şenliğin zenginleştirilmesine, il dışından dernek tarafından getirilecek sanatçılarla içeriğin doldurulabileceğine değinerek, "Bizim hedefimiz yaz ayları içerisinde Burdur Gölü kıyısında kitlesel bir etkinlik yapabilmek. Binlerce kişinin göl kıyısına taşınması ve el ele vererek, insan zinciri oluşturmak ve bu etkinliğe il dışından, hatta ülke dışından sanatçıların katılımını sağlayarak ulusal ve uluslararası basın ile televizyonları bu çalışmalara dahil etmek. Bunun için çalışmalarımız ve araştırmalarımız sürüyor." dedi ve bir yandan da teknik anlamda Burdur Gölü'ne su deşarj edebilecek baraj ve göletlerde araştırma yürütülmesi için kurumlar ve bakanlıklar düzeyinde girişimlerde bulunmaya devam ettiklerini, bu anlamda Isparta-Güneykent ve Afyan-Dinar'a yönelik bir gezi çalışmasının da programlanabileceğini söyledi.
Toplantıya konuk olarak katılan Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Tamer Yılmaz, bakanlıkça yürütülen çalışmayla 'Göl Yönetim Planı'nın tamamlanmak üzere olduğunu, yapılan bu çalışmada göldeki çekilme ve derinlik kaybı ölçülerinin çıkarıldığını, göle gelen su miktarlarının ve göldeki buharlaşma miktarlarının da bu çalışmayla belirlendiğini, yakın zamanda yayınlanacak bu çalışmadan, Burdur Gölü'ne Hayat Verelim Derneği'ni faydalanması gerektiğini, hali hazırda Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca Burdur Gölü'ndeki gelişmelerin dikkatle takip edildiklerini, dernek tarafından yapılacak çalışmalarda suyun tasarruflu kullanımının sağlanması ve vatandaşların göle ilgilerinin geliştirilmesiyle bakanlığın çalışmalarının amacına ulaşmada avantajlı hale geleceğini belirtti.
Dernek Bilim Kurulu Sekreteri Halk Sağlığı Laboratuar Müdürü Mehmet Şimşek, hali hazında üniversite tarafından gerçekleştirilen göl suyu kirlilik ölçümlerinde, kirlilik saptanmakla birlikte, göle girmeye engel bir durumun görülmediğini, az sayıda da olsa, yıllardır yaz mevsimlerinde göle girerek yüzen kişilerin hiç bir rahatsızlık yaşamadıkları gibi, bazı cilt rahatsızlıklarında şifa bulduklarını belirterek, göl suyundaki ölçümlerin düzenli bir şekilde yapılarak, dernek aracılığıyla kamuoyuna duyurulmasının, vatandaşların göle yönelimleri konusunda fayda sağlayacağını, göle yönelimin sağlanması durumunda doğal olarak belediye tarafından halk plajındaki eksikliklerin tamamlanması yoluna gidilebileceğini, bunun içinde dernek olarak gerekli girişimlerde bulunulması gerektiğini söyledi.
Proje Sekreteri Park ve Bahçeler Müdürü Ayla Pesen, göl havzasındaki köylerde sulama, gübreleme, ilaçlama ve fidan yetiştirme eğitimleri konusunda gerekli hazırlıkların yapılmakta olduğunu, bunların yanında köylerdeki ev hanımlarına ve çocuklara yönelik çalışmalar içinde araştırmaların yürütüldüğünü, Burdur Belediyesi tarafından üretilen alaca dokuma kumaşların göldeki kuşların desenlerinin yerleştirilmesinin, göle dikkat çekilmesine katkı sağlayacağını, köylerdeki ev hanımlarının Burdur Belediyesi ile ortak yürütülebilecek çalışmalarla bazı konularda ortak üretime geçilebileceğini aktardı.
Dernek Basın Yayın Halkla İlişkiler Sekreteri Bahtiyar Turan, dernek bülteni çıkarmak için hazırlıkların sürdüğünü, dernek yönetim kurulu üyelerinin bültende yer alacak yazıları vermeleri halinde kısa sürede bültenin yayınlanarak dağıtımının yapılabileceğini, bültenin çıkarılmasından sonra ilgili kurumlara ziyaretler yapılmasına başlanacağını, bültenin giderek periyodik hale getirilmesi ve içeriğinin zenginleştirilmesi konusunda da şimdiden araştırma içinde olduklarını ifade etti.
Örgütlenme Sekreteri Dr. Levent Özdöl bu güne değin göle girerek rahatsızlık yaşamaya ilişkin bir vakaya rastlanmadığını, göl suyunun faydaları konusunda ise, belli bir yaş kuşağında olan insanların bunun farkında olduğunu, ancak genç kuşakların hem göl, hem gölün konumu ve sorunları, hem de göl suyunun faydaları konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıklarını, dernek olarak yapılacak çalışmalarda bu konulara da dikkat çekmenin yarar sağlayacağını, bunun yanında, ildeki yöneticilerin belli başlı kişilerin göle girmeleri, yüzmeleri, gölde su sporlarının yapılmasını organize ve teşvik etmeleri halinde, gölün Burdur halkı tarafından daha fazla kullanılacağını vurguladı.
Dernek Başkan Yardımcısı Dr. Süleyman Faki, belli bir döneme kadar kendi yaş kuşağından kişilerin geçmiş yıllarda rahatlıkla gölde yüzdüklerini, daha sonra görün kirlenmesi kosununun gündeme gelmesiyle birlikte vatandaşların gölden soğuduklarını, ancak gölü sahiplenmenin gerçekleşmesi için göle yönelik etkinliklerin arttırılması gerektiğini, bunun içinde Burdur Belediyesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile konuya ilişkin görüşmeler yapılmasının planlandığını, göl kıyısında bulunan Çendik Motel'in yeniden düzenlenmesi için gerekli desteğin nasıl sağlanmasının mümkün olduğunun araştırılacağını, Burdur'da düzenlenecek etkinlikler konusunda yatak sayısının yetersizliğinin sorun yaratabildiğini, bu açıdan da Çendik Motel'in düzenlenmesinin önem arz ettiğini belirtti.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV