banner73

29 Mart 2020 Pazar

BELEDİYE DÜKKANLARININ KİRALARI 2 AY ERTELENDİ

YEM DENETİMİ KARARINA, SEKTÖRDEN TAM DESTEK

Burdur Valisi Hasan Şıldak’ın, yem denetimlerinin artırılması ve sonuçlarının kendisine rapor halinde bildirilmesi talimatı, sektörü temsilcileri tarafından desteklendi.

10 Mart 2020 Salı 11:27
YEM DENETİMİ KARARINA, SEKTÖRDEN TAM DESTEK

Burdur Valisi Hasan Şıldak’ın, yem denetimlerinin artırılması ve sonuçlarının kendisine rapor halinde bildirilmesi talimatının kamuoyuna bildirilmesinin ardından sektör temsilcileri tarafından Vali Şıldak’a teşekkür mesajları verilerek, yem denetimi kararı desteklendi.  Siyasiler ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri tarafından peş peşe yapılan açıklamalar ile yem denetimlerinin, süt alan firmaların yemleri de kendilerinden almaları için üreticiye yapılan dayatmanın önüne geçileceği vurgulandı.
BAŞKANLARDAN TEŞEKKÜR MESAJLARI

Vali Şıldak’ın yem denetim kararının ardından CHP İl Başkanı İzzet Akbulut ve İl Genel Meclisi Üyeleri, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Burdur Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Turan Çayır ve Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel peş peşe teşekkür mesajları yayınladı.
“TÜRKİYE’NİN DUYARLI VALİLERE İHTİYACI VAR”
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, yem denetimine tam destek vererek, “Vali Hasan Şıldak‘ın üreticilerimizin sorununa duyarsız kalmamış aksine sürekli yem denetlemelerinin önünü açarak köylünün yanında olduğunu göstermiştir “dedi.

REKABET KURUMUNA BAŞVURU
Başkan Özcan, üreticiyi yem almaya zorlayan firmaları rekabet kuruluna şikayet ettiğini ve sonucun gelmesini beklediğini ifade etti. Üreticilere fiilen yapılan yem dayatmasının, Vali Şıldak’ın talimatıyla yapılacak yem denetimlerinde tespit edilerek, gereğinin yapılacağını vurgulayan Başkan Özcan, “Bu sorun sadece Burdur’da yaşanmıyor. Tüm Türk üreticilerinin sorunudur. Ben aynı zamanda Ankara Süt Konseyinin üyesiyim. Bu kanayan yarayı rekabet kurumuna da yazdım. Süt alan firmaların, yemi de kendilerinden almalarını dayatamaz. Sonucun gelmesini bekliyorum. Gerekçe olarak resmiyette yem sözleşmeleri yok diyebilirler ancak fiili olarak dayatma olduğunu yerinde tespit ettirerek olayın üzerine gidip gereğini yapacağız. Bu yolla tüm süt üreticisinin sorununu ortadan kaldırmak istiyoruz” diye konuştu.
“VALİ ŞILDAK’IN TAVRI ÖRNEK ALINMALI”
Vali Şıldak’ın aldığı tavrın ülke genelinde tüm bürokrasinin sergilemesi gerektiğini kaydeden Başkan Özcan, “Bu sorun uzun süredir yaşanıyor. Bazen bürokrasi maalesef geç işliyor. O nedenle Burdur Valisi Hasan Şıldak her zaman olduğu gibi tüm il valilerine örnek olacak bir çalışma başlatmış. Yılda 1 katrilyon para ödeyen mağdur süt üreticinsin sorununa neşter vurmuştur. Bu anlamıyla kendisine tüm Türkiye üreticileri adına teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.
KEMAL KUBİLAY: “EN ETKİLİ ÇÖZÜM, DENETİMDİR”
Yıllardır kanayan yaraya en pratik ve etkili çözümün yem denetimleri olduğuna dikkat çeken Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, “Burdurlu üreticinin keşif yeme ödediği yıllık para 1 milyar TL’dir.
Burdur ekonomisi adına da önemli bir rakamdır. Üreticinin en büyük sorunlarından biri de süt alan firmaların yemi de kendilerinden alınması dayatmasıdır.  Üretici yemlerde kalitenin düşürüldüğünü kısaca yem rasyonlarıyla oynadıkları iddiaları üreticinin çok yakındığı bir konudur .Bu durum hayvanlarda gebe kalma sayısını düşürüyor ve süt kayıpları yaratıyor. Vali beyin tüm köylerde denetim atağı çok önemlidir. Üreticiler sütleri alınmaz korkusuyla şikayet edemiyorlardı. Vali beye üreticiler adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
TURAN ÇAYIR: “ÜRETİCİYİ OYUNA GETİRİYORLAR”
Yemde kalitenin düştüğünü işaret ederek, yetiştiricilerin şikayette bulunması gerektiğini,  şikayetten korkan yetiştiriciler adına Kırmızı Et Birliği olarak ihbarda bulunacaklarını dile getiren Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Turan Çayır, “Biz yemin kalitesini hayvanlardan anlarız. Keşif yemlerde hayvanın yemi sindirmesi, önemli bakılacak olay yemin yüzde kaçının sindirilebildiği. Enerji ve proteini bir şekilde tamamlıyorlar. Yani üreticiyi oyuna getiriyorlar. Üreticilerde eğer ihbardan korkuyorsanız tüm üreticiler adına ben talepte bulunacağım” sözlerine yer verdi.
BUCAK ZİRAAT ODASI BAŞKANI BİLAL ÖZEL, “YEM-SÜT DAYATMASI ÜRETİMDE KARLILIĞI SEKTEYE UĞRATIYOR”
Yem-Süt dayatmasının her açıdan üreticiyi zarara uğrattığına dikkat çeken Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel,Yüksek girdi maliyetleri karşısında üreticilerimiz varlıklarını sürdürebilme noktasında bir takım sıkıntılar yaşamaktadır. Sivil toplum örgütleri olan bizlerin temel vazifesi de temsil ettiğimiz üyelerin talep ve beklentilerini dikkate almaktır. Tüm Burdur kamuoyunun malumu olduğu üzere bizler, Burdur İli Ziraat Odaları olarak her zaman üretimde ve üretim koşullarında yaşanan sıkıntıları ve bunlara ilişkin çözüm yollarını başta Türkiye Ziraat Odaları Merkez Birliğimiz olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara ivedilikle iletmekteyiz. İlgili konularda taleplerin iletilmesi, iletilen taleplerin takip edilmesi, sıkıntı ve problemlerin çözülmesi konularında her türlü çabayı sarf ederken; tüm kurum ve kuruluşlarla da barışık olarak ortaklaşa çalışmalarda sorumluluk almaktan kaçınmayacağımızı her platformda beyan etmekteyiz. Ülkemiz ve bölgemiz tarım ve hayvancılığının sürdürülebilirliği ile karlılığı adına her türlü çalışmaya destek olma hususunda 365 gün 24 saat hazır olduğumuzu tekrarlamak isteriz. Burdur İli genelinde ilçelerimiz dahil olmak üzere Burdur İli Ziraat Odaları olarak demonstrasyon çalışmaları dahil olmak üzere bir çok konuda başarılı çalışmalara imza atmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Burdur genelinde birçok farklı bitki deseninde AR-GE çalışmalarımız devam etmektedir.  Hayvancılık alanında YEM-SÜT dayatmalarının üretimde karlılığı sekteye uğrattığı gibi rekabet kurallarını da ihlal ettiği görülmektedir. Bu konuda başlatmış olduğu çalışma ve göstermiş olduğu hassasiyet için Burdur Valimiz Sayın Hasan ŞILDAK’ a Burdur çiftçileri adına teşekkürlerimizi iletirken; bu çalışmanın tüm ülke geneline örnek olmasını ve yayılmasını temenni etmekteyiz. Gerek yemlerin içerik yönünden kontrolü gerekse üretim standartlarına uyumu noktasında çalışmaların başlatılacağı müjdesinin; üretim yapan çiftçilerin haklarının korunması / haksız kazancın önüne geçilmesi noktalarında da oldukça önemli olduğunun altını çizmek isteriz. Bahsi geçen hususlarda her daim üretimin ve üreticinin yanında olup onlara kulak veren kaleme alan yazılı, görsel ve internet medya mensuplarına ayrı ayrı teşekkür eder, saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.
CHP’DEN KARARA TAM DESTEK
Vali Şıldak’ın yem denetim talimatının ardından CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP İl Genel Meclisi Grubu da teşekkür ve destek mesajı yayınladı.  Başkan Akbulut ve İl Genel Meclisi Grup Sözcüsü Hakan Açar, İl Genel Meclisi Üyeleri Hasan Yalçın, Nurettin Korkmaz ve Celal Saygın imzalı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Atatürk’ün en büyük iki eserinden birisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda kurulmuş bir partidir. Her zaman üretenin, emekçinin yanında yer alan, emperyalizme ve kapitalizme karşı tarihi boyunca karşı çıkmış olan CHP, bugün çiftçisinin sömürülmesine, sermayenin karşısında ezilmesine de her zaman karşı çıkacaktır. Son günlerde yaşanan, süt üreticilerinin sütünü alan bazı firmaların yemi de kendilerinden alma dayatmalarının karşısındadır. Şunu da belirtmemiz önemlidir. Bizler yerli sermayenin, yerli yem ve süt üreticisinin işbirliği içerisinde çalışmasını her zaman destekçisiyiz, ancak iş dayatma ve haksız kazanca gelirse bununda karşısındayız. Yıllara dayanan tecrübemiz, üretimden gelen ve halen devam eden çalışmalarımız ithalata dayalı bir hammadde ile yapılan üretimlerde, dövizdeki dalgalanmalarda ve ekonomik kriz olduğu dönemlerde yem kaliteleri her zaman değişmiştir, ancak işini düzgün yapan ve aldığı paranın hakkını veren firmalarımızı da zan altında bırakmamak da çok önemlidir.  Laboratuvar sonuçları ne çıkarsa çıksın, etiketlerde ne yazarsa yazsın, gerçeği söyleyen ve ücret almadan bu işi yapan tek laboratuvar üreticimizin hayvanlarıdır. Yem kalitesizse süt vermez, Yem kalitesizse et tutmaz, Yem kalitesizse hastalıktan kurtulmaz, önemli olan çuvalın dolu olması değil neyle dolduğudur. Üreticinin en doğal hakkı da verdiği paranın karşılığını almasıdır. ‘’Yem almazsam sütümü almaz, sonra perişan olurum’’ korkusuyla kalitesiz ve pahalı satılan yemlere üreticinin mahkum edilmesi ticaret ahlakına sığmayan acımasız bir davranıştır. Ülkemizin zor şartlardan geçtiği şu günlerde ekonominin düzelmesinin tek çıkar yolu üretmektir. Üreticinin ezilmesinin ve yukarıda saydığımız sıkıntıların çözümü için çalışma başlatan, süt üreticisinin sesine kulak veren Burdur Valimiz Sayın Hasan ŞILDAK Beyin örnek davranışının her zaman yanındayız ve destekçisiyiz. Dileğimiz bu çalışmanın ve çabanın tüm yurda yayılmasıdır.”
Derleyen: Hayal GİRİŞİM

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV