banner73

24 Eylül 2020 Perşembe

TEK TIK’LA YATIRIM

YARDIM BAŞVURUSU İÇİN SON GÜN 2 EKİM

Özel ve Tüzel Kişilerin Mülkiyetindeki Taşınmaz Kültür Varlıkları Bakım Ve Onarımı İçin Yardım Başvuruları Başladı

21 Ağustos 2020 Cuma 11:36
YARDIM BAŞVURUSU İÇİN SON GÜN 2 EKİM

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, korunması gereken taşınmaz kültür varlıklarının bakım ve onarımı için ayni, nakdi ve teknik yardım sağlanmakta. Gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan taşınmazlara sağlanan yardımdan faydalanmak isteyenler için başvurular açıldı. 2021 yılı proje ve uygulama yardımından yararlanmak isteyen taşınmaz sahiplerinin en geç 2 Ekim 2020 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerekmekte.

 BAŞVURULAR BAŞLADI

Burdur Valiliği’nden edinilen bilgiye göre; “27.05.2015 tarih ve 29368 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, Taşınmaz Kültür Varlıklarına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının bakım ve onarımı için ayni, nakdi ve teknik yardım sağlanmaktadır. Bu kapsamda 2021 yılında proje ve uygulama yardımından yararlanmak isteyen taşınmaz sahiplerinin en geç 02.10.2020 tarihine kadar taşınmazın bulunduğu şehrin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

PROJE YARDIMI BAŞVURULARI İÇİN İSTENEN BELGELER;

a) Yardım başvuru dilekçesi,

b) T.C. kimlik numarası beyanı (Kimlik kartı fotokopisi),

c) Kanuni tebligat adresi ve iletişim bilgisi,

ç) Mal sahibi adına yapılacak başvurularda noter onaylı vekâletname veveya veraset ilamı,

d) Taşınmaza ilişkin tescil kararı,

e) Başvuru tarihi itibarıyla son üç ay içinde alınmış mülkiyet belgesi (Başvuru sahibi adına haciz kaydı bulunmayan ve tüm hissedarları gösterir güncel tapu kaydı),

f) Taşınmazın kadastral durumunu gösteren belge,

g) Projenin kapsamına, işin bitirilme süresine, yapı alanına ve yaklaşık maliyetine ilişkin mimar tarafından hazırlanan rapor,

ğ) Yapının iç, dış ve yakın çevresini gösteren net çekilmiş fotoğrafları (Basılı ve CD ortamında).

h) Projeyi hazırlayacak mimarın uygulama aşamasında denetim işlemlerini gerçekleştireceğine dair mimar tarafından imzalı taahhütname.

UYGULAMA YARDIMI BAŞVURULARI İÇİN İSTENEN BELGELER;

a) Yardım başvuru dilekçesi,

b) T.C. kimlik numarası beyanı (Kimlik kartı fotokopisi),

c) Kanuni tebligat adresi ve iletişim bilgisi,

ç) Mal sahibi adına yapılacak başvurularda noter onaylı vekaletname veveya veraset ilamı,

d) Taşınmaza ilişkin tescil kararı,

e) Uygulamaya başlanabilmesi için gerekli tüm çizim, proje, bilgi ve belgelerin uygun olduğuna ilişkin Koruma Bölge Kurulu kararı ve onaylı projeler, (rölöve ve restorasyon projeleri)

f) Başvuru tarihi itibarıyla son üç ay içinde alınmış mülkiyet belgesi (Başvuru sahibi adına haciz kaydı bulunmayan ve tüm hissedarları gösterir güncel tapu kaydı),

g) Taşınmazın kadastral durumunu gösteren belge,

ğ) Uygulamanın kapsamına, işin bitirilme süresine, uygulama aşamalarına ve yaklaşık maliyetine ilişkin mimar ve ilgili mühendislerce hazırlanan rapor, (Restorasyon maliyetlerine ilişkin)

h) Yapının iç, dış ve yakın çevresini gösteren net çekilmiş fotoğrafları (Basılı ve CD ortamında).

İlimiz de tescilli toplam 98 sivil mimari yapı bulunmaktadır. Bu yapılarda 2 adedine proje yardımı olarak 47.268,00 TL, 2 adedine proje uygulama yardımı olarak 74.000,00 TL olmak üzere toplam 121.268,00 TL ödenek Bakanlığımızdan hibe olarak kullandırılmıştır.

BURDUR İLİNDE PROJE YARDIMI VE UYGULAMA YARDIMI ÖRNEĞİ

16032020 tarihli ve 1 sayılı Komisyon kararı ile Bakanlık Makamının 25032020 tarihli ve E. 275333 sayılı Oluru ile uygulama yardımı kesinleşen, Burdur İli Merkez İlçesi, Hacıömer Mahallesi, Taşçı Sokak adresindeki tescilli taşınmaza kesinleşen nakdi Uygulama Yardım Bedeli 120.000.00 (Yüz yirmi bin) TL’dir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Arsiv


  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV