banner73

01 Nisan 2020 Çarşamba

“PANCAR ÜRETİCİLERİMİZE ERKEN ÖDEME”

“Üniversitemiz başladığı işi yerde bırakmaz”

Bucak’ta yarım kalan Sağlık Yüksekokulu ile ilgili açıklamalarda bulunan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Bucak’ın bir eğitim kenti olduğunu söyleyerek Sağlık Yüksekokulu meselesinin “Her şeyden önce bizim meselemiz. Üniversitemiz başlamış olduğu hiçbir işi yerde bırakmaz” dedi.

01 Şubat 2018 Perşembe 13:39
“Üniversitemiz başladığı işi yerde bırakmaz”

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Bucak’ta yarım kalan Sağlık Yüksekokulu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bucak’ın bir eğitim kenti olduğunu söyleyen Rektör Korkmaz, Sağlık Yüksekokulu meselesinin “Her şeyden önce bizim meselemiz” diyerek “Her ne kadar Bucaklılara ithaf etsek de neticede sorumluluğu üniversitemizde. Üniversitemiz başlamış olduğu hiçbir işi yerde bırakmaz”ifadelerine yer verdi.

“BUCAK BİR EĞİTİM KENTİDİR”

Bucak’ın Türkiye’deki bir çok yerleşkeden, bir çok ilçeden daha farklı eğitim kenti olduğunu söyleyen Rektör Korkmaz, “Biz göreve geldiğimiz günden itibaren Bucak’ı ayrı bir kategoride değerlendirdik. Zira Bucak bir eğitim kentidir. Her ne kadar Bucak’ta doğal sektörler mermer ve maden sektörleri öne çıkmış olsa da bu sektörlerle gelişen hatta Türkiye’deki bir çok yerleşkeden, bir çok ilçeden daha farklı eğitim kentidir. İlköğretim, ortaöğretim, üniversite olarak Bucak’ın öne çıkan ve uzun dönem de öne çıkarılması gereken en önemli vasıflarından birisinin de bu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“BUCAK’A 2 TANE FAKÜLTE KAZANDIRDIK”

Bucak’a iki tane fakülte kazandırdıklarını ifade eden Rektör Korkmaz, “Göreve geldiğimiz andan itibaren daha önce kurulmuş ancak öğrenci alımı yapılmamış olan Bucak Sağlık Yüksekokulu ile işe başladık. 2 program açarak öğrenci alımına başladık. Yine aynı yıl içerisinde yoğun çaba ve çalışmalarımızla Bucak’a 2 tane Fakülte kazandırdık. Bunlar gerçekten önemli çalışmalardı. İllere fakülte açmanın zor olduğu bir dönemde biz Bucak’a Fakülte açtık. Bucak’ın eğitim kenti olmasının vermiş olduğu güçten beslenerek bütün çevre faktörlerinin, Bucak’ın sivil toplum örgütlerinin, siyasetçilerimizin de olumlu destekleri ile Bucak’ta Fakültelerimizi açarak üniversitemiz en önemli büyümesini Bucak’ta gerçekleştirdi. Merkez kampüsümüz belli bir çerçevede büyüyor. Yatırımlarımızın ana merkezi, merkez kampüsümüz. “Yatırımlar hep Bucak’a gidiyor”, “Bucak’taki yatırımları sivil toplum kuruluşları ve hayırseverler aracılığı ile yürütüyoruz”, Biz böyle diyoruz ama bazı Burdurlu vatandaşlarımız “yatırımlar hep Bucak’a gidiyor” diyerek serzenişte bulunuyor ama öyle değil. Bucak’taki yatırımlar kamu yatırımları değil. Bucak’taki yatırımları sivil toplum kuruluşları ve hayırseverler aracılığı ile yürütüyoruz. Merkez kampüs yatırımlarımız yoğun bir şekilde devam ediyor” şeklinde konuştu.

“SS. BUCAK ESNAF SANATKARLAR KREDİ KEFALET KOOPERATİFİNİN ÖNCÜLÜĞÜNDE BİNA PROJEMİZ GERÇEKLEŞTİ”

Sağlık Yüksekokulu binası ile ilgili olarak da Rektör Adem Korkmaz şu ifadelere yer verdi: “Bucak Sağlık Yüksekokulu’na öğrenci alımı gerçekleştikten sonra tabiki akademik birime özgü kendi binasının da yapılması ihtiyacı ortaya çıktı. O günün şartlarında Bucak’ın Kaymakamlığı, Bucak’ın Belediyesi, üniversite ve SS. Bucak Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinin öncülüğünde bina projemiz gerçekleşti. Kooperatifimiz sembolik bir desteği oldu ki, proje büyüklüğü kooperatifimizin taahhüt ettiği 4-5 katı büyüklüğünde oldu. 2 milyona da bina yaparsınız ama bir, iki bölümden başka hiçbir şey olmaz. Büyümesi gerçekleşmez. O gün ortaya koyduğumuz çalışma oydu. Biz buraya güzel bir yerleşke yapalım hatta Bucak’ın kaliteli bir konferans salonu ihtiyacını da karşılayacak şekilde güzel bir proje hazırlandı. Kooperatifimizle yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde kooperatifimiz taahhütlerini yerine getirdi. Ancak daha sonraki gelişmeler de finansman sağlanmasında bir takım sorunlar ortaya çıktı. Gecikmemiz oldu ama değişik kaynaklardan arayışlarımızı sürdürüyoruz.

“BEN 2 MİLYONU VERDİM BİNAYI YAPIN DEMEKLE BİNA BİTMİYOR”

Eğer proje belli bir büyüklüğü geçmiş olsa Kalkınma Bakanlığına da önermeyi düşündük ancak daha yüzde 20’lik kısımda binamız. Ben 2 milyonu verdim binayı yapın demekle bina bitmiyor. Başka arayışlarımız devam ediyor.”

“BUCAK TİCARET ODAMIZ VE BUCAK OSB TARAFINDAN TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ YAPILACAK”

Teknoloji Fakültesi ve Sağlık Yüksekokulunun birleştirilmesi ile ilgili olarak da açıklamada bulunan Rektör Korkmaz, “Bu arada bir de Teknoloji Fakültesi meselemiz var. Bucak Ticaret Odamız ve Bucak OSB tarafından Teknoloji Fakültesi yapımı protokolde taahhüt etmişlerdi. Onlarla da görüşmelerimiz devam ediyor. Son günlerde başka bir gündem gelişti. Bucak Ticaret Odamıza bir önemiz oldu. Bizim zaten Sağlık Yüksekokulu projemiz büyük bir projeydi. “Bucak Sağlık Yüksekokulumuzu hem Bucak Teknoloji Fakültemizi aynı yerleşkede aynı proje içerisine yerleştirilsin” Hali hazır projemizin üzerinde bazı tadilatlar yaparak hem Bucak Sağlık Yüksekokulumuzu hem Bucak Teknoloji Fakültemizi aynı yerleşkede aynı proje içerisine yerleştirsen Ticaret Odamız bu işe ne der diye kendilerine bir önerimiz oldu.

“TİCARET ODAMIZ ÖNERİMİZE PRENSİP OLARAK OLUMLU YAKLAŞTI”

Ticaret Odamız önerimize prensip olarak olumlu yaklaştı. Farklı yere farklı binalar yapmak, kampüsün dışında binalar yapmak esasında üniversite yönetimi ve bizim açımızdan da bir takım idari ve temel hizmetlerde sıkıntılar ortaya çıkaracaktır. Sanırım yakın zamanda konu ile ilgili Ticaret Odamızla görüşmeler yapacağız. İyi niyetli karşılıklı istişarelerle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“BUCAKLA İLGİLİ DÜŞÜNCELERİMİZ ÇOK DAHA İLERİ SAFHADA VE CİDDİ DÜZEYDE”

İşletme Fakültesi ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirten Rektör Korkmaz, “Bunu da inşallah tamamladığımızda Bucak’ta Türkiye’de çok az ilçede var olan akademik altyapı ve fiziksel altyapı gerçekleşmiş olacak. İnşallah Bucakla ilgili düşüncelerimiz çok daha ileri safhada ve ciddi düzeyde. Başlangıç olarak akademik birimlerle ilgili bütün planlamalar, çalışmalar elbette üniversitemizin yaptığı işler. Bu konularda üzerimize düşeni göreve geldiğimiz ilk günden itibaren yapıyoruz. Bucak neyi hak ediyorsa biz de yapmaya çalışıyoruz. Bir yerin ekonomik, sosyolojik, kültürel alt yapısı buna müsait olması lazım. Bucak’ta bu atmosfer ve alt yapı olduğu için buna müsait.”dedi.

“BUCAK’TA ŞUAN 8 BİNE YAKIN ÖĞRENCİMİZ VAR”

Bucak’ta şuan 8 bine yakın öğrencinin bulunduğunu ifade eden Rektör Korkmaz, “Neredeyse MAKÜ’nün kurulduğu dönemdeki öğrenci sayısına, akademisyen sayısına yakın bir sayı. 100’den fazla akademisyen var. Böyle olunca Bucak’ın Sağlık Yüksekokulunda patinaj yapacağı bir noktada olmadığını düşünmüyoruz. Daha büyük hedefleri düşünmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“BU MESELE HER ŞEYDEN ÖNCE BİZİM MESELEMİZ”

Sağlık Yüksekokulu ile ilgili gerekli çalışmaları ilgili yerlerle, kişilerle yaptıklarını söyleyen Rektör Korkmaz, “Bu mesele her şeyden önce bizim meselemiz. Her ne kadar Bucaklılara ithaf etsek de neticede sorumluluğu üniversitemizde. Üniversitemiz başlamış olduğu hiçbir işi yerde bırakmaz. 2,5 yıldır çalışmalarımızı yakından takip ediyorsunuz. Totalde üniversitemiz 20 bin olan öğrenci sayımızı 32 bine çıkardı. 6 olan fakültemiz 11’e çıktı. Her alandaki büyümemiz %50’yi yakaladı. Merkezde, taşrada, ilçelerde sadece kampüs üniversitesi ya da öğrencisini buraya getiren ve eğitim veren üniversite vizyonu ortaya koymuyoruz. Burdur’un sadece kent merkezini değil akademik çözümler üretme noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“BÖLGESEL PROJELERİMİZ DE DEVAM EDİYOR”

Bölgesel projeler de gerçekleştirdiklerini ifade eden Rektör Korkmaz: “Hayvancılık projemiz, Türkiye projesi. Yakın zamanda bununda lansmanını gerçekleştireceğiz. Şubat ayı içerisinde Kalkınma Ajansımızla yürüttüğümüz güdümlü projemiz Süt Teknolojileri Araştırma Merkezi projemiz bütün bölgeyi içine alıyor. Onun Kalkınma Bakanlığından projesi onaylandı. Yaklaşık 4,5 milyonluk bir proje ve bölgesel bir yatırım. Bütün hayvancılık özellikle sütçülükle uğraşan herkesi yakından ilgilendiren çok önemli bir merkezi burada kuruyoruz. Bütün bu çabalar içerisinde evet bazen iyi ilerlerken bazen de ufak tefek duraksamalar oluyor. Bu meseleyi de en kısa zamanda çözeceğimize inanıyorum.” BUCAK HEDEF

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV