banner73

14 Temmuz 2020 Salı

“15 TEMMUZ ZAFERİ” DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZLERİNDE YAŞATILACAK

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ, MEZUNLARINA BÜYÜK AVANTAJLAR SAĞLIYOR

Burdur Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret eden Burdur Valisi Hasan Şıldak, mezun olacak öğrencilerin fark derslerini vererek lise diplomasıyla birlikte Ustalık ve mesleki yeterlilik belgelerini almalarına imkan tanındığını söyledi.

12 Mart 2020 Perşembe 10:06
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ, MEZUNLARINA BÜYÜK AVANTAJLAR SAĞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulamaya koyduğu Mesleki Eğittim Merkezlerinden mezun olan öğrencilerin fark derslerini vererek lise diploması da almaya olanak sağlandı.  Burdur Valisi Hasan Şıldak, Burdur Mesleki Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nü ziyaret ederek bu okuldan mezun olacak öğrencilerin fark derslerini vererek lise diplomasıyla birlikte ‘Ustalık’ ve ‘Mesleki yeterlilik belgesi’ almalarına imkan tanındığına dikkat çekti.

Geçtiğimiz Salı günü öğleden sonra Burdur Yeni Sanayi Sitesi’nde eğitim-öğrenimini sürdüren Burdur Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederek kurum müdürü Özer Unat’tan bilgi alan Burdur Valisi Hasan Şıldak, Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişi Denetim Grup Başkanı Sezai Güler, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ile birlikte Mesleki Eğitim Merkezi sınıfları ve atölyelerinde incelemelerde bulundu.  Öğrencilerle ve öğretmenlerle bir araya geldi.
“BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA BURADAYIZ”
İncelemelerinin ardından öğretmenler odasında basın mensuplarına açıklamalarda Burdur Valisi Hasan Şıldak; “İl Merkezimizde faaliyet gösteren Mesleki Eğitim Merkezimizi ziyaret ettik. Mesleki Eğitim Merkezimiz ilimizin 2 Mesleki Eğitim Merkezinden birisidir. Bir diğer Merkezimiz de Bucak ilçemizde faaliyet gösteriyor. Yine Karamanlı ve Gölhisar ilçelerimizde ise Meslek Liselerimiz bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezlerimiz var. Mesleki Eğitim Merkezlerimizin tamamında yaklaşık 550 öğrenci eğitim alıyor. (Burdur Kent merkezindeki) içinde bulunduğumuz merkezimiz ‘Çıraklık Eğitim Merkezi’ ismi ile kurulmuş.  Sanayi Sitesi Kooperatifi binası ikinci katında 1985-1986 eğitim-öğretim yılında faaliyetlerine başlamış. 1993 yılında ise bakanlığımız yatırım programı kapsamında yapılan hali hazırdaki binasına taşınmış. Çıraklık eğitimi veren bir örgün eğitim kurumu Mesleki Eğitim Merkezi. İfade ettiğim gibi Bucak ilçemizde de yine 1 merkezimiz bulunmakta. Bugünkü ziyaretimizin bir sebebi de buradaki eğitim faaliyetlerini görmek, öğretmen ve öğrencilerimizle bir araya gelmek, bunun da ötesinde; ‘Mesleki Eğitim Merkezi Nedir?’, ‘Toplumumuz için, eğitim sistemimiz açısından taşıdığı önem nedir?’, ‘Buralar ne tür hizmetler vermektedir’, ‘Gençlerimizin, çocuklarımızın bu kurumlara yönlendirilmesi için sebepler nedir?’ bunların üzerinde durup, ‘Toplumumuzda bir farkındalık oluşturmak’, özellikle ‘velilerimizi bilgilendirmek’  amacıyla bir aradayız” dedi.
142 ALANDA EĞİTİM İMKÂNI VAR
Mesleki Eğitim Merkezi’nin öğrenci ve öğretmen sayıları ile eğitim alanları hakkında bilgiler veren  Burdur Valisi Hasan Şıldak; “ Şu anada bulunduğumuz merkezimizde 172 erkek 54 kız öğrencimiz olmak üzere 226 çocuğumuz eğitim alıyor.  Merkezimizde 4 idareci, 7 meslek dersi öğretmeni, 2 kültür dersi öğretmeni 1 rehberlik, 1 memur, 2 hizmetlimiz olmak üzere 18 personelle hizmet veriyoruz. Yine mesleki eğitim merkezlerimizde 142 alanda eğitim almak mümkün. Müdür bey aldığımız bilgiye göre burada  15 dalda  eğitim veriliyor. Öğrencilerimiz haftanın 1 günü burada bulunarak derslerini alıyorlar. Diğer 6 gün ise kendi çıraklık yaptıkları iş yerlerinde sanatlarını sürdürüyorlar. Mesleki Eğitim Merkezlerinde Eğitim süresi 4 ay. Öğrencilerimiz 3 yılın sonunda kalfa sınavına giriyor, kalfa oluyorlar. Dördüncü yılın sonunda ise Ustalık sınavına girerek, başarılı olmaları durumunda ustalık belgesi alıyorlar. Ustalık belgesiyle bağımsız bir iş yeri açabilme, müstakil olarak kendi başına iş yeri kurabilme veya ‘Usta’ unvanıyla bir işletmede çalışma imkanı elde ediyorlar” diye konuştu.
LİSE DİPLOMASI ALMA İMKÂNI SAĞLANDI!
Mesleki Eğitim Merkezi’nden mezun olarak öğrencilere de fark derslerini vermek şartıyla lise diploması verilmeye başlanıldığının altını çizen Burdur Valisi Hasan Şıldak; “2009 yılı Eylül ayında bir düzenleme yapıldı. Özellikle buna dikkat çekmek istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı yeni düzenlemeyle (Meslek Lisesi) Öğrencilerimiz fark derslerini vermek suretiyle, sınavlarda başarılı olmaları durumunda 4 yılın sonunda mezun olurken, ‘Ustalık Belgesi’nin yanı sıra ‘Meslek Lisesi Diploması’ da alabiliyorlar. Bu hakikaten şu ana kadar ülkemizde eğitim sistemimiz içerisinde olmayan bir uygulamaydı. Bu yıl itibariyle başlamış oluyor” duyurusunda bulundu.
FARKI ÖMÜR BOYU OLMASI
Mesleki Eğitim Merkezi’nden verilen belgelerin nitelikleri konusunun altını çizen Burdur Valisi Hasan Şıldak; “Özel kurumlar tarafından verilen mesleki yeterlilik belgeleri 5 yıl süreyle geçerli olduğu halde Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından verilen belgeler, ömür boyu muhafaza etmektedir. Bu da çok önemli farklılık” dedi.
“EĞİTİMLİ İŞ GÜCÜ KOLU”
Mesleki Eğitim Merkezi Müdürümüz sunumunda da ifade etti. Avrupa Birliği Projeleriyle ilgili de geçmişte 2 proje çalışmaları olmuş. Bu yıl da yine bir başvuruları var. Biz tabii ki buradaki öğrenci sayıları itibariyle il genelinde baktığımızda eğitim alan çocuklarımızın sayılarının daha da yükselmesini arzu ediyoruz. Keza meslek liselerimizin de durumu benzer şekildedir. Aslında mesleki eğitim, ara insan gücü dediğimiz sanayinin, esnaf sektörünün yani hizmet sektörünün temel ihtiyacı olan personel ihtiyacını, eğitimli iş gücünü oluşturan bir eğitim kolu” diye konuştu.
“MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNİ ÖNEMSİYORUZ”
Mesleki eğitimin çok önemine dikkat çeken Burdur Valisi Hasan Şıldak; “Bakanlığımızın bu konuda çalışmaları var. Farklı bakış açılarıyla yeni açılımlar getirecek. Çünkü sanayi sektörü ve esnaflarımız; ‘Nitelikli iş gücü’ , ‘Çırak’, ‘Kalfa’ bulamamaktan yakınırken, bir tarafta baktığımızda velilerimiz ve öğrencilerimizin de mutlu olmadığını bu iki ucun tam anlamıyla örtüşmediğini, buluşmadığını görüyoruz. Aslında MESEM, ana insan gücü, toplumun bütün kesimleriyle doğrudan ihtiyaç duyduğu insan gücünü yetiştiren kurumlar olarak son derece fonksiyonel, gerçek olarak sektörlere hazır eleman sunan müesseseler bu itibarla (MESEM) Mesleki Eğitim Merkezlerini önemsiyoruz.
“HER YÖNÜYLE KENDİNİ BİLEN, İNSANİ DEĞERE SAHİP KİŞİLER OLARAK TOPLUMA KAZANDIRILMALARI FEVKALADE ÖNEMLİ”
Vali Hasan Şıldak, konuşmasının devamında; “ Bu açıdan önümüzdeki süreçte bu farkındalık çalışmalarını, toplumumuzun bu konularda ç bilgilendirilmesi, daha duyarlı hale gelmesi ve öğrenci sayısının artırılması konusunda çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Yılsonunda bu konuda daha geniş etkinlikle toplumun bütün kesimleriyle paylaşmayı düşünüyoruz. Ben burada eğitim faaliyetini sürdüren öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum. Bu çocukların aynı zamanda iyi yetişmiş birer insan, vatandaş olarak ta, ahlaklı milli manevi, değerlerini benimsemiş, her yönüyle kendini bilen, insani değere sahip kişiler olarak topluma kazandırılmaları fevkalade önemli” diye konuştu.   Konuşmasını; “Belki bir gün kısa gibi gelebilir ama okul çatıları, o çatının altındaki faaliyetler, sınıf ortamı çok şeyi değiştiriyor. Mesela askerlikte öyledir.  Askerliğe gelip giden Anadolu’daki insan bir farklılaşır. Sanki Üniversite bitirmiş gibi olur. Çünkü o hayat okulu aynı zamanda buralarda öyle buralardaki ortak paylaşımlar, belirli sosyal kuralların öğretilmesi, sizlerle bu süreci yaşaması çok önemlidir diye düşünüyorum” sözleriyle tamamladı.
“ÜNİVERSİTE YOLLARI DA AÇIK”
Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişi Denetim Grup Başkanı Sezai Güler, “Burada en önemli hususlardan birisi algıları yıkabilmek. Velilerimizin özellikle Çıraklık Eğitime karşı ön yargıları var. En önemlisi bu algıları yıkabilmek” diye konuştu.  Bahsettiği algının da açılımını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişi Denetim Grup Başkanı Sezai Güler; “Genelde çocuklarının Çıraklık Eğitim Merkezi’ne gittiği zaman Eğitim hayatını bittiğini düşünüyorlar. Buradan bir meslek sahibi olacaklarından çok emin değiller. Çünkü tanıtım yapılmadığı için ve bu olaylardan çok vakıf olmadığı için vatandaşlarımız, çocuklarının meslekle nasıl bağ kurabileceklerini bilmiyorlar. İkincisi eğitim-öğretim hayatının sona ereceğini zannediyor. Bundan dolayı da bu okullara karşı çok fazla rağbet yok. Aslına bakarsanız işin can damarı bu okullar. Bu algının yıkılabilmesi özellikle lise diplomasının verilmesi Üniversiteye girişte eğitime hak kazanabilmeleridir. Artık çocuklarımızın üniversite yolları da açık.
‘MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ’ VURGUSU
Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay; “Milli Eğitim Bakanlığımız Mesleki Eğitimleri çok önemsiyor. Özellikle Milli Eğitim Bakanımız da ‘Meslek Lisesi memleket meselesi’ sloganıyla malum süreci başlattılar. Bu gelişmelerden kamuoyunu haberdar etmek adına, sizlerin birinci ağızdan aktarmanız, bizler için son derece önemli. Biz eğitimciler olarak açıkçası topluma insan yetiştiren kurumlarız. Toplumumuz gerek sanayi olsun, gerekse ticari olsun sektörel bazda ihtiyaçlarını bizlerin karşılaması gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla tabii birçok türde okullarımız var.  Fen Lisesi,  Soysal Bilimler, Anadolu Lisesi, Meslek Liseleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerimiz, yani sektörün ihtiyaçlarıyla bizim yönlendirdiğimiz, ya da yetiştirdiğimiz öğrencilerin bazen uyuşmadığını, ara eleman dediğimiz noktada bir takım sıkıntılar olduğunuz gözlemliyoruz. Bir taraftan da işsizlik artmakta. Bir tarafta iş arayanlar, bir tarafta işsizlik. Biz bu buluşmayı gerçekleştirmek istiyoruz. Bu anlamda mesleki eğitim merkezlerinin son derece önemli olduğunu tekrar bende ifade etmek istiyorum” dedi.
MÜDÜR ÖZER UNAT HEDİYE TAKDİMİNDE BULUNDU
Protokol konuşmalarının ardından Burdur Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Özer Unat, Burdur Valisi Hasan Şıldak’a öğrenciler tarafından yapılan 3 boyutlu Burdur Valiliği logosu ile bakır ve ahşap işlemesi hediye etti.
Halil İbrahim KARA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV