banner6

11 Aralık 2018 Salı

Burdur'da kedi kurtarma operasyonu

Disk Bölge Avukatı’ndan Özçelik’e yanıt

Disk/Genel İş Sendikası Bölge Avukatı Yusuf Çiftçi: “bir sınıfı, bir siyasi görüşü sınıflandırır iseniz, o sınıflandırılan kesimde aynı şekilde o sınıflandırmayı yapan siyasi görüşü sınıflandıracaktır ki bunun sonucunun ülkeyi bir felakete götüreceği açıktır”

20 Mayıs 2015 Çarşamba 04:10
Disk Bölge Avukatı’ndan Özçelik’e yanıt

Disk/Genel İş Sendikası Bölge Avukatı Yusuf Çiftçi, geçtiğimiz günlerde AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in SMS yoluyla yazdığı mesaja ilişkin iddiaları yanıtladı. DİSK’in Burdur Avukatı Yusuf Çiftçi: “Antalya Bölgesinin Sözleşmeli avukatı olarak görev yapmaktayım. Bu bağlamda 07.04.2013 tarihinde AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in vekili bulunduğum Sendikanın Burdur Belediyesindeki sendikalaşma faaliyetine karşı beyan ettiği sözlerine karşı aşağıda belirtilen hususlar kapsamında açıklama yapma gereği doğmuştur. Bu bağlamda Milletvekilleri TBMM nin üyesi olarak mecliste görev yaparlar. Diğer yandan, Milletvekilleri, seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün milleti temsil ederler. Bütün bunlar, Anayasamızda Milletvekilleri için tanımlanan görevlerdir. Ancak bunun dışında kamu vicdanı ve siyasi etik açısından vatandaşlar vekillerden beklentileri vardır. Zira Milletvekilleri topluma örnek olmalıdırlar. Milletvekilleri görevlerini yerine getirirken tarafsız olmalıdırlar. Milletvekilleri seçildikten sonra sadece kendilerine oy verenlerin değil vermeyenlerin de vekili olduklarını dikkate alarak temsil görevini yürütmelidirler. Her konuda demokratik kuralarla uygun hareket etmelidirler. Görevlerini yerine getirmeleri sırasında tarafsız olmalıdırlar.Yukarıda belirtilen hususlar milletvekilinden beklenen hususlardır. Zira bu hususlar yönüyle milletvekilinden söylemler beklenir. Bununla birlikte; Elbette demokratik bir düzen de fikir ayrılıkları ve uzlaşmazlıklar söz konusudur. Ancak uzlaşmazlıkların aşılması sürecinde demokrasinin niteliklerinden biri olan tahammül anlayışı beraberinde hoşgörüyü de devreye sokmaktadır. Farklılıkların varlığını doğal kabul etmek ve onlara yaşam şansı tanımak, hatta onları zenginleştirici unsurlar olarak kabul edip varlıklarını güvence altına almak da hoşgörünün önemli bir gereğidir. Aksi takdirde her farklılığı tehdit olarak algılamakla demokrasinin totaliterleşmeye doğru kayması ve sonradan da despotizmi yaratması kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Demokrasinin değerleri içinde yer alan diğer iki önemli değer ve ilke de uzlaşma ve barışçılıktır. Yukarıda da değindiği gibi demokrasi farklılıklara tahammül ve onların da varlığını kabul ve hatta güvencelerini sağlamak yönünde bir hoşgörüye dayalıdır” dedi.

            DİSK’e yönelik iddialara sendikaların görevlerini açıklayarak yanıt veren Avukat Yusuf Çiftçi: “Sendika; işçilerin, çalışma yaşamına ilişkin sorunlarını çözmek, ortak çıkarlarını ve haklarını korumak, geliştirmek için kurdukları örgüttür. Sendika, diline, dinine, rengine, siyasi görüşüne bakmaksızın bütün işçileri kapsayan bir kitle örgütüdür. Sendika, çalışanların ortak hak ve çıkarlar uğruna birliğinin ifadesidir. Sendika, işçilerin ekonomik ve demokratik örgütlerdir. Sendika, sadece işçilerin örgütü olduğu için bir sınıf örgütüdür. Sendika, devlete, siyasi iktidara, partilere karşı bağımsız bir örgüttür. Daha genel biçimde ifade edersek; Sendika, işçinin birliğini etkin bir güce dönüştüren mekanizmalardır. Peki, sendikalar ne değildir Sendikalar herhangi bir partinin yan kuruluşu, arka bahçesi, yan bahçesi değildirler. Sendikalar herhangi bir partinin güdümünde, herhangi bir parti tarafından kurulmuş, ya da kurdurulmuş meslek örgütleri olamazlar. Sendikalar herhangi bir partinin veya hükümetin açık seçik sözcülüğünü yapamazlar. Böyle bir görevin sorumlusu, sözcüsü olamazlar. Peki, bir partiye bağlı, o partinin açık seçik taraftarı olurlarsa; en başta sendika olma anlayışına ve o sendikaya gönül vermiş meslek gurubuna ihanet etmiş olurlar. Yukarıda milletvekili tanımı ve milletvekili olmanın sonucu, demokrasi ve demokrasinin getirdikleri ve sendikaların tanımı yapılmıştır. Disk/Genel İş Sendikası;  işçilerin diline, dinine, rengine, siyasi görüşüne bakmaksızın bütün işçileri kapsayan bir örgüttür. Dolayısıyla bu sendikaya üye olan işçinin dili, dini, rengi ve siyasi görüşü önemsenmez.  Ayrıca anılan sendikaya Türkiye Cumhuriyeti yasaları kapsamında yasalara uygun olarak kurulan bir örgüttür. Dolayısıyla yasalara uygun olana kurulan bir örgüt olup, aynı zamanda sendikaların amacı doğrultusunda çalışan ve buna esas kabul eden bir örgüttür. Tüm bu açıklamalar bağlamında, anılan sözün niçin ve neden söylendiği anlaşılabilecek ve kabul edilebilecek bir söz değildir. Bu sözü tanımlayabilmekte olanaklı değildir. Zira bu söz, milletvekilliğinin tanımına ve kapsamına ve yine demokrasinin kapsamına uygun değildir. Yine belirtmek gerekir ise bir sınıfı, bir siyasi görüşü sınıflandırır iseniz, o sınıflandırılan kesimde aynı şekilde o sınıflandırmayı yapan siyasi görüşü sınıflandıracaktır ki bunun sonucunun ülkeyi bir felakete götüreceği açıktır” şeklinde konuştu.

Hayal Girişim

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


  Arsiv
  Arsiv
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV